Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3746
Počet zobrazení obsahu : 21702171
Tlačové správy
Pri odvykaní od fajčenia využite linku pomoci alebo navštívte poradňu Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 15. november 2022 11:51

V Slovenskej republike sa môžu fajčiari, ktorí majú záujem skoncovať so závislosťou od tabaku, obrátiť na linku pomoci na odvykanie od fajčenia na telefónnom čísle 0908 222 722 každý pracovný deň od 8:00 hod do 15:00 hod.


Okrem telefonickej linky ponúkajú regionálne úrady verejného zdravotníctva možnosť bezplatnej návštevy poradne na odvykanie od fajčenia, kde môžu záujemcovia využiť poradenstvo s odborníkmi vo vopred dohodnutom termíne.


Poradne na odvykanie od fajčenia ponúkajú činnosti ako napríklad:

  • odborné poradenstvo podľa Manuálu pre poradňu na odvykanie od fajčenia,

  • meranie spirometrom,

  • meranie smokerlyzerom,

  • meranie krvného tlaku a pulzu,

  • vyplnenie dotazníka (Fagerstromov dotazník a iné),

  • odporúčanie do špecializovanej siete zdravotníckych zariadení.

Čítať celý článok...
 
Teraz je najlepší čas na očkovanie proti chrípke - Autority idú príkladom Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 04. november 2022 10:03

01Odborné autority idú príkladom a vyzývajú najmä ľudí z rizikových skupín, aby sa aktívne chránili pred chrípkou. Chrípka je ochorenie s vysokými sociálnymi a ekonomickými dopadmi a očkovanie je najúčinnejšou prevenciou ochorenia.
 

S ochorením chrípky na celom svete súvisí 3 až 5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650-tisíc úmrtí ročne. Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť.

„Chrípka vôbec nie je banalita. Prevencia chrípky, a zvlášť v súčasnej situácii, má nesmierny význam. Použime všetky overené poznatky a účinné metódy, ktorými dokážeme chrániť svoje zdravie aj ľudí naokolo. Proti chrípke máme dostupné bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a vážnymi komplikáciami,“ uviedol Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR.

Chrípka môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca. Pacientom sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne.

Čítať celý článok...
 
Hlavný hygienik sa zúčastnil 72. zasadnutia Regionálneho výboru WHO pre Európu, na Slovensku aj v Česku zas viacerých konferencií Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 18. október 2022 12:13

72_zasadnutie_Regionalneho_vyboru_WHOOchorenie COVID-19 naďalej zamestnáva odborníkov po vedeckej a výskumnej stránke. Rôzne aspekty pandémie i samotného ochorenia dominovali aj na 26. Červenkových dňoch, odbornej konferencii, ktorá sa konala pod záštitou hlavného hygienika SR Jána Mikasa. Odborná obec sa podrobne venovala šíreniu COVID-19 a jeho priebehu, vplyvom opatrení či sekvenovaniu vírusu SARS-CoV-2. Témou odbornej diskusie boli aj iné infekčné ochorenia, ako sú HIV/AIDS, legionárska choroba, ochorenia prenášané vektormi či nozokomiálne a ďalšie nákazy. Celý program konferencie nájdete tu.


Nákazlivé ochorenia boli aj jednou z tém 72. zasadnutia Regionálneho výboru WHO pre Európu, ktoré sa konalo v izraelskom Tel Avive. V delegácii SR bol aj hlavný hygienik SR. Prezentované stanoviská hlavným hygienikom SR, ktoré boli predložené sekretariátu WHO, nájdete na konci tohto príspevku.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 40. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 13. október 2022 12:02

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergologického hľadiska:

  • ambróziapalina, trávy z čeľade lipnicovité, astrovité, pŕhľavovité, mrlíkovité, skorocel

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni sa v ovzduší na Slovensku vyskytovali už len nízke denné koncentrácie peľu. Peľ ambrózie, paliny a tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval prevažne veľmi nízke denné koncentrácie. Taktiež peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a ostatných bylín sa vyskytoval v ovzduší už len ojedinele. Pokles denných hladín peľu v ovzduší spôsobený najmä ochladením a zrážkovou činnosťou je typický pre jesenné mesiace. Poklesli aj denné koncentrácie húb (plesní), ktoré boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Ich denné hladiny dosahovali vyššie denné koncentrácie na celom území.

Čítať celý článok...
 
Peľová situácia v SR za 39. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 06. október 2022 07:28

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:
 

  • ambrózia, palina, trávy z čeľade lipnicovité, astrovité, pŕhľavovité, mrlíkovité, skorocel

  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


V uplynulom týždni sa v ovzduší na Slovensku vyskytovali nízke, ojedinele stredné denné koncentrácie peľu. Peľ silných alergénov - ambrózie, paliny a tráv z čeľade lipnicovitých - dosahoval už len veľmi nízke denné koncentrácie. Taktiež peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy a ostatných bylín dosahoval väčšinou veľmi nízke hladiny. Peľ ambrózie podľa údajov z monitorovacích staníc už nedosiahol alergiologicky významné denné koncentrácie. Pokles denných hladín peľu v ovzduší bol spôsobený najmä silným ochladením a zrážkovou činnosťou. V ovzduší sa ešte vyskytoval peľ skorocelu, štiavu, mrlíka, a rastlín z čeľade astrovitých a mrkvovitých. Poklesli aj denné koncentrácie húb (plesní), ktoré boli najpočetnejšie zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Ich denné hladiny dosahovali vyššie denné koncentrácie na celom území.

Čítať celý článok...
 
Vláda odobrila posilnenie hygienických kritérií na vodu na Slovensku Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 29. september 2022 09:24

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva 28. septembra predložili na rokovanie vlády novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Novelou zákona sa do právneho poriadku Slovenskej republiky transponujú požiadavky novej európskej smernice o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu. Novelu zákona ešte musí schváliť parlament.


Právna úprava prináša nové zmeny najmä v oblasti zabezpečenia procesov zásobovania pitnou vodou: vyžaduje uplatňovanie princípov manažmentu rizík a predbežnej opatrnosti, čím sa vytvoria komplexné a efektívne podmienky pre dodávanie zdravotne bezpečnej pitnej vody pre všetkých spotrebiteľov. Okrem ochrany pred možnými ochoreniami z vody sú ďalšími cieľmi podpora používania pitnej vody z verejných vodovodov a zlepšenie prístupu k pitnej vode. Pre zvýšenie ochrany zdravia spotrebiteľov pred rizikami používania nevyhovujúcej vody sa novelou zákona pridávajú úradom verejného zdravotníctva povinnosti aj právomoci.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 3 z 84