Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3024
Počet zobrazení obsahu : 16470305
Tlačové správy
Správne postupy: výber respirátora, manipulácia a údržba Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 08. marec 2021 11:01

Od pondelka 8. marca 2021 bude povinné nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry (okrem vlastnej domácnosti). Pripravili sme preto súhrn základných informácií o tom, ako si vybrať respirátor a ako sa oň starať tak, aby ste boli čo najlepšie chránení.

  

Výber respirátora

  • Zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
  • Respirátor musí byť bez výdychového ventilu (cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia).
  • Skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2, a že je k nemu priložený návod v slovenčine (medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95). Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie (číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor).
  • Ideálne je, ak si viete vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.
Čítať celý článok...
 
Pred rokom sme na Slovensku zaznamenali prvý potvrdený prípad COVID-19 (Príbeh začiatkov testovania na Slovensku) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. marec 2021 14:02

V laboratóriu Národného referenčného centra (NRC) pre chrípku na ÚVZ SR si presne pamätajú moment, kedy sa im podarilo diagnostikovať prvého pacienta pozitívneho na COVID-19. Bolo to pred rokom, 6. marca 2020.


NRC si výsledok viacnásobne potvrdilo a akonáhle si bolo isté jeho správnosťou, nahlásilo to hlavnému hygienikovi.


„Hneď ma zaujímalo, ako sa pacient má, keďže už bol hospitalizovaný. Boli to časy, keď vzoriek nebolo tak veľa, a tak som s pacientom osobne telefonoval. Informoval som o prvom potvrdenom prípade vtedajšieho premiéra a oznámili sme to verejnosti,“
opisuje sled udalostí hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Aj dnes, keď je vzoriek neporovnateľne viac, v laboratóriu stále vidia za vzorkami jednotlivcov. Kontakt s vonkajším svetom nestratili, pretože ak sa ľuďom z rôznych dôvodov nedarí dostať k výsledku, častokrát telefonujú aj priamo do NRC.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: 4. marec - Svetový deň obezity 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 03. marec 2021 15:34

Nadbytočná hmotnosť je vážny a rozšírený problém, ktorý sa dotýka viac než tretiny slovenskej populácie. Vplyv nadváhy a obezity na organizmus pritom nemožno podceňovať. Ide o jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré zásadne zhoršujú celkový zdravotný stav človeka.


V dôsledku obezity narastá riziko vzniku ďalších ochorení, ktoré významne znižujú kvalitu či dĺžku života jednotlivcov. Spomenúť možno diabetes mellitus 2. typu, hypertenziu, náhlu mozgovú príhodu alebo rôzne nádorové ochorenia.


Práve z týchto dôvodov je obezita jednou z kľúčových oblastí, ktorej venujú pozornosť zdravotníci na celom svete - vrátane Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré prevádzkujú Poradne zdravia pre občanov.


Povedomie o základných príčinách vzniku obezity, spôsoboch prevencie a liečby zvyšujeme aj prostredníctvom Svetového dňa obezity, ktorý tento rok pripadá na štvrtok 4. marca.

Čítať celý článok...
 
Postoje k očkovaniu proti COVID-19: Očkovať by sa dalo takmer 95 percent zdravotníkov Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 15. február 2021 14:46

Tretina oslovených zdravotníkov nemá k vakcínam proti COVID-19 výhrady a sú motivovaní dať sa zaočkovať. Ochota očkovať sa stúpa s informovanosťou o vakcíne.


Slovenskí zdravotníci vyjadrili širokú podporu očkovaniu proti COVID-19, ako aj veľkú mieru ochoty dať sa zaočkovať už v blízkej budúcnosti.


Vyplýva to z výskumu, ktorého autormi sú členovia Konzília odborníkov, Úrad verejného zdravotníctva SR a akademickí pracovníci Národného projektu štandardných preventívnych a klinických postupov. Výskum sa uskutočnil v druhej polovici januára na vzorke viac než 1600 zdravotníckych pracovníkov.


Ochota nechať sa zaočkovať pritom stúpa s vekom a dĺžkou zdravotníckej praxe. Záujem o očkovanie je tiež vyšší u tých, ktorí pri výkone práce priamo prichádzajú do kontaktu s pozitívnymi alebo pacientmi s podozrením na COVID-19.

Čítať celý článok...
 
PRIEBEŽNÁ SPRÁVA ECDC O TROCH NAJSLEDOVANJEŠÍCH MUTÁCIÁCH Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 10. február 2021 14:09

grafiky_na_fbVšetky vírusy - vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 - sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu ovplyvniť charakteristiky vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie.


Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu mala dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.


Odborníci však v týchto dňoch pozorne sledujú vybrané mutácie, ktoré sa podľa dostupných dát javia byť významne infekčnejšie než doposiaľ dominantné varianty vírusu SARS-CoV-2. Vyhodnocuje sa tiež smrtnosť nových variantov a vplyv mutácií na účinnosť jednotlivých vakcín.


Verejnosť by nemala v dôsledku výskytu infekčnejších variantov vírusu podliehať panike. Zdôrazňujeme však, že ich výskyt je dôvodom na zvýšenú obozretnosť a dôslednú prevenciu nákazy.

Čítať celý článok...
 
Pozitívne osoby a ich kontakty regionálne úrady naďalej dohľadávajú, pre epidemiologické vyšetrovanie je to dôležité Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. február 2021 15:01

Regionálne úrady verejného zdravotníctva naďalej pokračujú v dôslednom vyhľadávaní kontaktov pozitívne testovaných ľudí na COVID-19. Za január a začiatok februára 2021 takto izolovali vyše 136.000 pozitívnych osôb a približne 410.000 úzkych kontaktov. S trasovaním pomáhajú regionálnym úradom aj dohodári, vojaci či dobrovoľníci (napríklad medici alebo študenti iných zdravotníckych odborov).


„Pozitívne osoby a jej úzke kontakty sú zo strany regionálnych úradov poučené o zásadách domácej izolácie, vysvetľujeme i nejasnosti s ňou spojené. Rovnako ich informujeme o inkubačnom čase ochorenia a jeho príznakoch, o dôležitosti dodržiavania hygienických pravidiel či postupe v prípade, že sa osobám zdravotný stav zhorší,“
povedala hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová.


Rozhovor s pozitívnou osobou či jej kontaktom má podľa nej aj psychologický rozmer. Ľudia majú, prirodzene, obavy a komunikácia s odborníkom ho upokojí.

„Osoba, ktorá princípu izolácie a karantény rozumie, má väčšiu ochotu dodržiavať pravidlá, a to je z pohľadu prerušenia šírenia nákazy kľúčové,“ tvrdí hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 53