Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3282
Počet zobrazení obsahu : 18694932
Tlačové správy
Informácia k vyhláškam ÚVZ platným od štvrtka 25.11.2021 (prevádzky, hromadné podujatia, dýchacie cesty) a od pondelka 29.11.2021 (povinný režim OTP na pracovisku) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 25. november 2021 09:51

1.      Vyhláška k zavedeniu povinného režimu OTP na pracoviskách


Vyhláška v kompletnom znení tu:

Zavedenie povinného režimu OTP na pracoviskách alebo v iných priestoroch zamestnávateľa sa vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR stanovuje od pondelka 29. novembra 2021.

Vyhláška sa vzťahuje na zamestnancov, ako aj iných pracovníkov bez ohľadu na formu zmluvy so zamestnávateľom (napríklad živnostníci, dohodári).

Povinnosť zavedenia OTP režimu sa nebude vzťahovať na zamestnancov, ktorí na pracovisku alebo v iných priestoroch zamestnávateľa neprichádzajú do styku s inými osobami.


Na účely plnenia vyhlášky  je pod pojmom OTP nutné rozumieť:


Očkovaní (O):
 

  • osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou

  • osoby najmenej 21 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou

  • osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia

Čítať celý článok...
 
Informácia k zavedeniu povinnosti OTP na pracoviskách Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Sobota, 20. november 2021 09:17

V súčasnosti stále prebiehajú medzirezortné rokovania k povinnému zavedeniu režimu OTP na pracoviskách.
Rieši sa zabezpečovanie logistiky a ďalšie potrebné procesy na úrovni príslušných rezortov.
Úrad verejného zdravotníctva SR s prihliadnutím na tieto skutočnosti nenariadi túto povinnosť s účinnosťou od pondelka 22. novembra 2021.
O ďalších krokoch bude verejnosť včas informovaná.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

 
18.10.2021 - Medzinárodný deň bez fajčenia Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 16. november 2021 16:00

Medzinárodný deň bez fajčenia si pripomíname v tretí novembrový štvrtok z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov a s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tento deň sa zameriava na informovanie verejnosti o negatívnom vplyve tabakových výrobkov na ľudský organizmus, najmä vo vzťahu k riziku rakovinových ochorení a vzniku srdcovo–cievnych chorôb.


Okrem tohto hlavného cieľu je nemenej dôležité upriamiť pozornosť fajčiarov na možnosti odvykania od tejto závislosti.


S odvykaním vám pomôžu odborníci


Poradenstvo funguje na telefonickej linke 0908 222 722, každý pracovný deň od 8:00 do 15:00.

Čítať celý článok...
 
Pandémia COVID-19: RÚVZ pribudli nové právomoci Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 16. november 2021 09:23

V Zbierke zákonov bol dňa 15.11. 2021 zverejnený zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Medzi nimi je aj zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorá regionálnym úradom verejného zdravotníctva stanovuje počas pandémie COVID-19 nové právomoci.

Úrad verejného zdravotníctva SR prináša najzásadnejšie zmeny súvisiace s novelou zákona č. 355/2007/ Z.z:

•  Pri porušení opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR uvedených vo vyhláške bude môcť RÚVZ nariadiť uzatvorenie prevádzky na 30 dní.

•  Nerešpektovanie opatrenia, ktorým RÚVZ nariadil uzatvoriť prevádzku, bude považované za osobitne závažné porušenie. V takomto prípade živnostenský úrad zruší prevádzkovateľovi živnosť.

•  Ak prevádzka bude mať opakovane v priestoroch osoby nespĺňajúce podmienky stanoveného režimu (napr. nezaočkovaní pri vybranom režime “zaočkovaní”), alebo ich opakovane nebude vykazovať z priestorov, pôjde o závažné porušenie. Živnostenský úrad v takomto prípade môže zrušiť alebo pozastaviť živnosť.

Čítať celý článok...
 
List verejnosti od zdravotníkov z nemocníc (výzva na podporu očkovania proti COVID-19) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 08. november 2021 11:50

Drahí spoluobčania, priatelia, všetci tí, ktorí ešte stále váhate, či sa dať zaočkovať proti Covid-19,


my, zdravotníci a zdravotníčky pracujúci na covid oddeleniach po celom Slovensku, sa denne pozeráme do očí ľuďom, ktorí nevládzu dýchať. Pýtajú sa nás, prečo sú práve oni tí, ktorí boj s Covid-19 prehrávajú. Mnohí z nich sa ešte nedávno obávali očkovania a toto ochorenie, naopak, podceňovali. Dnes by dali všetko za to, aby sa rozhodli inak. 


Naša práca v tejto vlne začína byť extrémne náročná nielen fyzicky, ale predovšetkým duševne a ľudsky. Nevieme sa ubrániť slzám nad lôžkami čoraz mladších neočkovaných pacientov, ktorým už nedokážeme pomôcť. Nedá sa prestať myslieť na to, že ich odchod nie je len predčasný, ale najmä zbytočný. 


Plnia sa nám nemocnice ľuďmi, ktorí v nich nemuseli byť. Mnohí z nich prežívajú mimoriadne ťažký priebeh ochorenia, týždne odlúčenia od svojej rodiny a neistotu, ako to skončí. Nezriedka to končí tak, že nám títo ľudia umierajú a my im už nedokážeme pomôcť. Je to neopísateľný pocit bezmocnosti a zúfalstva.

Čítať celý článok...
 
Vyhlásenie Konzília odborníkov k súčasnej pandemickej situácii Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. november 2021 14:22

Epidemiologická situácia na Slovensku sa veľmi rýchlo zhoršuje. Krátkodobé predpovede hovoria, že do dvoch týždňov bude v nemocniciach 3 000 pacientov s COVID-19 a 300 z nich skončí na umelej pľúcnej ventilácii. Pri pokračujúcom trende do mesiaca vyčerpáme kapacity reprofilizovaných lôžok pre covidových pacientov a nevyhneme sa výraznému obmedzeniu plánovaných chirurgických zákrokov a  ostatnej zdravotnej starostlivosti. Tieto predpovede zhoršuje aj pohľad na vyčerpaných zdravotníkov, ktorí už teraz pracujú na hrane svojich psychických a fyzických síl. Konzílium považuje stav pandémie za alarmujúci.


V čase dostupných, účinných  a bezpečných vakcín je očkovanie najúčinnejším nástrojom pre riešenie pandemickej situácie. Na príklade krajín s vysokou zaočkovanosťou vidíme, že napriek pokračujúcej pandémii sú schopné uvoľniť veľkú časť protipandemických opatrení bez následného zaplnenia nemocníc covidovými pacientami a zároveň je to významná prevencia zbytočných úmrtí.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 63