40. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu


ÚVZ SR: Osobnosti verejného zdravotníctva sme ocenili medailou Ivana Stodolu Tlačiť E-mail
Piatok, 15. jún 2018 11:33

IMG_3608sVysvetľujú verejnosti nepravdivé mýty o očkovaní a pracujú priamo v ohniskách nákazy. Výrazne sa podieľali na príprave zákona na ochranu nefajčiarov, zaoberajú sa výskumom so zameraním na vývoj vakcín ako nástroja prevencie, celú svoju odbornú činnosť venujú problematike ochrany zdravia detí.


Za týmito činmi stoja konkrétni ľudia. Ide o osobnosti verejného zdravotníctva, ktoré štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik a hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas ocenili medailou Ivana Stodolu.

Čítať celý článok...
 
Program vedeckej konferencie 40.dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu Tlačiť E-mail
Pondelok, 28. máj 2018 08:15

ivan_stodola_sProgram vedeckej konferencie 40.dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu (pdf)

 
Ivan Stodola (1888-1967) – priekopník a zakladateľ zdravotnej výchovy na Slovensku Tlačiť E-mail
Pondelok, 05. marec 2018 11:40

ivan_stodola_sDoc. MUDr. Ivan Stodola pochádzal z učiteľskej, vlastenecky založenej a angažovanej rodiny. Celým jeho životom sa ťahá ako láska k divadlu a dramatickej tvorbe, tak aj obdiv a láska k medicíne a presadzovaniu jej poznatkov do najširších vrstiev obyvateľstva.  Stredoškolské štúdiá absolvoval na Evanjelickom lýceu v Kežmarku, kde v roku 1906 aj zmaturoval. Následne študoval na Lekárskej fakulte v Budapešti, štvrtý ročník štúdií absolvoval v Berlíne.

V Budapešti sa aktívne zúčastňoval činnosti Slovenského spolku. Ešte počas štúdií absolvoval ročnú vojenskú službu vo Viedni a Salzburgu. Titul MUDr. získal v roku 1913. V roku 1914 si otvoril lekársku prax v Liptovskom Mikuláši. Po vojne sa vrátil do rodného mesta, kde až do roku 1934 pôsobil ako župný a neskôr hlavný župný lekár. V rokoch 1925 – 1944 bol aj redaktorom zdravotníckeho časopisu Boj o zdravie.

Čítať celý článok...
 
Prvá informácia v súvislosti s organizovaním vedeckej konferencie 40. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu Tlačiť E-mail
Pondelok, 05. marec 2018 11:27

stodolaPrvá informácia v súvislosti s organizovaním vedeckej konferencie 40. Dni zdravotnej výchovy MUDr. Ivana Stodolu (pdf)

Prihláška (rtf)