Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva.
Ochorenie spôsobuje vírus osýpok zo skupiny paramyxovírusov.Inkubačný čas je približne 10 dní. Je to čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia.
Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom. Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo. Obávanými komplikáciami osýpok sú zápal pľúc a poškodenie centrálneho nervového systému. Postihnuté sú najmä deti do 5 rokov veku.
Zdrojom nákazy je chorý človek v počiatočnom štádiu ochorenia (ešte pred objavením sa vyrážky). Ochorenie sa prenáša vzduchom kontaminovaným výlučkami horných dýchacích ciest chorého človeka. Imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná.
Na Slovensku sa pred zavedením očkovania proti osýpkam evidovali tisíce ochorení ročne s početnými komplikáciami a úmrtiami. Po roku 1969, kedy u nás bolo zavedené pravidelné očkovanie detí, chorobnosť postupne klesala až na nulové hodnoty.
Posledná epidémia osýpok sa u občanov Slovenskej republiky vyskytla na prelome rokov 1997 a 1998. Odvtedy sa v Slovenskej republike nezaznamenal žiaden domáci (autochtónny) prípad ochorenia na osýpky.
V roku 2011 sa vyskytli dva importované prípady, v roku 2012 jeden importovaný prípad. V týchto prípadoch sa osoby nakazili mimo územia Slovenskej republiky. Išlo o Veľkú Britániu, Francúzsko a Rumunsko.
V súčasnosti možno hovoriť o dosiahnutí eliminácie osýpok v Slovenskej republike s ojedinelými importovanými ochoreniami z iných krajín.
|