Aktuálne


Týždeň mozgu 2018 Tlačiť E-mail
Piatok, 16. marec 2018 13:32

tyzden_mozgu_2018„Týždeň mozgu“ je medzinárodná aktivita, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich liečby, ale najmä ich prevencie. Prioritou spomínanej aktivity je hovoriť i možnostiach, ako si zachovať dobré fungovanie mozgu do vysokého veku. 

Pre mozog – pre 1,5 kg ľudský orgán, ktorý ukrýva približne 100 miliárd nervových buniek, je dôležitá hlavne prevencia. Pre verejnosť je „Týždeň mozgu“ dôležitý z dôvodu uvedomenia si neustálej potreby starať sa o svoj mozog v súvislosti s prevenciou degeneratívnych a cievnych ochorení. Preto sa úrady verejného zdravotníctva stali nositeľmi myšlienky „Týždňa mozgu“.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Spoločne so stredoškolákmi zmapujeme ich životný štýl Tlačiť E-mail
Utorok, 13. marec 2018 13:45

controlZákladné ukazovatele zdravotného stavu, fyzickú zdatnosť, držanie tela, ale aj stravovacie návyky, pohybové aktivity a životný štýl troch tisícok prvákov z gymnázií a stredných odborných škôl na Slovensku zmapujú odborníci z 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR. Prvá časť prieskumu sa uskutoční od 19. marca 2018 do 1. júna 2018, druhá časť sa zrealizuje v školskom roku 2019/2020, keď budú študenti tretiaci.


Prieskum vychádza z úloh Národného akčného plánu pre podporu pohybovej aktivity na roky 2017-2020, ktorý prijala vláda v máji 2017. Výsledky prieskumu u študentov pomôžu tvorcom národných a regionálnych politík nájsť spôsoby a možnosti ako podporovať deti a mládež v tom, aby sa pravidelne venovali pohybu“ informuje Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Ako jeden z najdôležitejších faktorov zdravia, fyzická aktivita nám pomáha lepšie prekrviť celý organizmus, zlepšiť prácu srdca, udržiavať normálnu hmotnosť, upraviť pomer dobrého a zlého cholesterolu, zlepšiť hustotu a silu kostí, termoreguláciu organizmu, štruktúru a funkcie väzív, šliach a chrupaviek, ďalej látkovú premenu, udržiavať normálne hodnoty krvného tlaku a znižovať pravdepodobnosť srdcovo-cievnych ochorení.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Fajčíme síce menej, ale stále sa málo hýbeme Tlačiť E-mail
Streda, 28. február 2018 09:04

non-smokingSlováci si uvedomujú, že zdravý životný štýl vplýva na dĺžku života, no značná časť sa nevenuje pravidelne žiadnej fyzickej aktivite a mnohí ignorujú preventívne zdravotné prehliadky. Zlepšujú sa však pokiaľ ide o závislosť od tabaku, fajčiarov je čoraz menej. Vyplynulo to z prieskumu Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), ktorý realizoval prostredníctvom 36 regionálnych úradov na celom Slovensku v roku 2016.

"Cieľom prieskumu bolo zistiť atribúty zdravotného uvedomenia a správania sa občanov Slovenskej republiky na základe plnenia Národného programu podpory zdravia," hovorí Mgr. PhDr. Robert Ochaba, PhD., MPH, vedúci Odboru podpory zdravia ÚVZ SR.
Dotazník bol určený pre 3 vekové kategórie - od 15 - 24 rokov, od 25 - 64 rokov a nad 65 rokov. ,,Pozostával z 93 otázok, ktoré boli zamerané na základné údaje o respondentoch, na výživu a stravovanie, na to, akú fyzickú aktivitu vykonávajú, či užívajú legálne a nelegálne drogy, ako vnímajú svoje mentálne a fyzické zdravie a aký dôraz kladú na starostlivosť o zdravie a prevenciu," vysvetľuje doktor Robert Ochaba.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň proti rakovine - 4. február Tlačiť E-mail
Piatok, 02. február 2018 13:27

SD_proti_rakovineDňa 4. februára sa každoročne koná Svetový deň proti rakovine, ktorý vyhlásila Medzinárodná únia proti rakovine (UICC). Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o tomto ochorení, tiež upozorniť na dôležitosť prevencie a zdravého životného štýlu.
 

Na Slovensku počet onkologických pacientov stúpa, pričom v súčasnosti hovoríme už o približne 30 000 nových prípadoch ročne. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc. U mužov dominuje rakovina pľúc, hrubého čreva a konečníka, rakovina prostaty.

Jednou z možností, ako môžeme predchádzať vzniku nádorových ochorení, je dodržiavať zásady Európskeho kódexu proti rakovine“.

Čítať celý článok...
 
Stretnutie Koalície partnerov na posilnenie kapacít a služieb vo verejnom zdravotníctve Tlačiť E-mail
Štvrtok, 01. február 2018 08:04

V dňoch 27.-30.11.2017 sa v Helsinkách uskutočnilo druhé stretnutie Koalície partnerov na posilnenie kapacít a služieb vo verejnom zdravotníctve organizované európskou kanceláriou WHO. Organizácia predstavila 10 základných operácií v oblasti verejného zdravia (EPHO), ktoré s jej vedením a podporou dokážu krajiny prispôsobiť a spoločne pracovať na posilnení a plánovaní silnejších služieb a kapacít vo verejnom zdravotníctve. Tieto činnosti sa zameriavajú na tri hlavné oblasti poskytovania služieb: Ochrana zdravia, Prevencia chorôb a Podpora zdravia. Stretnutie bolo zamerané na tri nevyhnutné činnosti zdravia verejnosti – EPHO 6,7,8 a to: zabezpečenie vlády pre zdravie a životnú pohodu, zabezpečenie dostatočnej a kompetentnej pracovnej sily vo verejnom zdravotníctve a zabezpečenie udržateľnej organizačnej štruktúry a financovania.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 10 z 10