Aktuálne


9. 9. 2019 - Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme Tlačiť E-mail
Piatok, 06. september 2019 07:29

autumnZvýšiť povedomie o škodlivosti konzumácie počas tehotenstva je hlavný cieľ Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme.


Vlani edukovali pracovníci Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Slovenskej republike približne 3 500 záujemcov o témach súvisiacich s užívaním alkoholu – o vplyve jeho konzumácie na organizmus ženy, osobitne v tehotenstve, o fetálnom alkoholovom syndróme a ďalších. Edukačná kampaň odborníkov z regionálnych úradov verejného zdravotníctva od 9.9. 2019 do 9.10. 2019 sa zameria predovšetkým na dievčatá a ženy vo veku 15 – 35 rokov.


Prečo pijú ženy alkohol počas tehotenstva?

-     netušia, že sú tehotné, veľa tehotenstiev je neplánovaných, väčšina žien však po zistení, že čakajú dieťa, alkohol prestane piť

-     nevedia o rozsahu poškodení, ktoré môže spôsobiť alkohol plodu, alebo riziká podceňujú, pretože poznajú ženy, ktoré v tehotenstve pili a majú zdravé deti

-     užívanie alkoholu je v ich sociálnej skupine normou a jeho odmietanie môže byť obťažné

-     pitím sa snažia zvládnuť náročné životné situácie -  násilie, depresívne stavy, zlú existenčnú situáciu

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Učíme deti zdravo jesť aj hýbať sa Tlačiť E-mail
Štvrtok, 27. jún 2019 09:09

VCZ-transparentDo tretieho ročníka projektu Viem, čo zjem sa zapojilo desaťtisíc osemstopäťdesiat  žiakov tretích až šiestich ročníkov základných škôl z celého Slovenska. Absolútnym víťazom sa stala  3. A trieda zo základnej školy Jarná v Poprade. Pre svoju  školu získali päťsto eur na cvičebné pomôcky.


Hlavným zámerom súťaže je motivovať školákov, aby uprednostňovali  vyvážený životný štýl, naučili sa správne stravovacie návyky,  ale tiež aby sa venovali rôznorodým pohybovým aktivitám a uvedomovali si, aké sú pre zdravie dôležité.


Na realizácii projektu sa podieľalo 32 regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku. Ich odborní pracovníci pripravili pre deti prvé kolo prednášok na tému ,,Pestrá strava a Zdravý tanier.“ Skúsení lektori prostredníctvom zábavných aktivít vo forme pracovných listov, aj v diskusiách učili deti ako má vyzerať  vyvážený a zdravý jedálny lístok a  zdravý životný štýl. Druhé kolo prednášok si školy realizovali vo vlastnej réžii, vyberali si z tém - Hygiena potravín, Ovocie a zelenina, alebo Riziká nevhodnej stravy. Novinkou bola digitalizovaná lekcia Pitný režim. Po prednáškach sa deti mohli zapojiť do dobrovoľných súťaží.

Čítať celý článok...
 
26. jún: Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi Tlačiť E-mail
Pondelok, 24. jún 2019 07:24

pocketValné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) vyhlásilo 26. jún za Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi.


V roku 2016 užilo drogy aspoň raz počas jedného roka približne 275 miliónov ľudí na celom svete, čo je približne 5,6% celosvetovej populácie vo veku od 15 - 64 rokov. Mnohé krajiny čelia nárastu úmrtí súvisiacich  s užívaním drog a tiež epidémiám opiátov.


Organizácia Spojených národov pripomína, že jedným z cieľov Medzinárodného dňa proti zneužívaniu drog je posilnenie globálnej činnosti a spolupráce. Prekážok na dosiahnutie stavu, aby sa drogy nezneužívali je mnoho, patrí k nim predovšetkým nezákonné pestovanie a obchodovanie s nimi a s tým súvisiaca trestná činnosť.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň potravinovej bezpečnosti - 7. jún 2019 Tlačiť E-mail
Streda, 05. jún 2019 10:18

food_safety_day2Úrad verejného zdravotníctva SR v nadväznosti na výzvu  generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie silne  podporuje a pripája sa k aktivitám  Svetového dňa potravinovej bezpečnosti, ktorý prijalo Valné zhromaždenie OSN (A/RES/73/250) v decembri 2018 a  bude sa sláviť 7. júna 2019.


Význam Svetového dňa potravinovej bezpečnosti je zameraný na pomoc pri  udržaní hybnej sily vytvorenej na medzinárodnej konferencii o bezpečnosti potravín, ktorá sa začala vo februári 2019 v Addis Abebe v Etiópii a bola ukončená v apríli 2019 v Ženeve vo Švajčiarsku, ako aj snahu o začlenenie bezpečnosti potravín do agendy verejného zdravia a globálneho  zníženia  záťaže chorobami prenášanými potravinami.

Čítať celý článok...
 
Európsky deň obezity 2019 - po prvý raz v lekárňach Tlačiť E-mail
Piatok, 31. máj 2019 12:44

european_obesity_day_2019Európska asociácia pre výskum obezity ( EASO )  aj v tomto roku  motivovala členské štáty k zvýšeniu povedomia o zdravom životnom štýle, obezite a jej prevencii. Projekt Európsky deň obezity je medzinárodný a multisektorálny projekt, ktorého zámerom je spojiť mnohé odborné inštitúcie a organizácie s cieľom komplexnej a efektívnej pomoci pre ľudí s týmto rizikovým faktorom.


V tomto roku sa po prvý raz do aktivít Európskeho dňa obezity  ( EOD )  na Slovensku a súčasne Slovenského dňa obezity, zapojili aj  verejné lekárne. Tradične tento deň pripadol na tretiu májovú nedeľu - 18.5.2019. Aktivity však prebiehali v priebehu celého týždňa od 13.5. do 18.5.2019 na základe tohtoročného hesla:  " Riešme obezitu spoločne "  a " Akcia pre zdravú budúcnosť ".

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: 31. máj 2019 Svetový deň bez tabaku – Tabak a zdravie pľúc Tlačiť E-mail
Utorok, 28. máj 2019 10:04

choose_health_not_tobaccoOdborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva v rámci Svetového dňa bez tabaku poradia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od neho.

Okrem informácií, ako škodí zdraviu fajčenie tabaku i pasívna inhalácia tabakového dymu, poskytnú aj merania oxidu uhoľnatého smokerlyzerom, vitálnej kapacity pľúc spirometrom a odporučia metódy na odvykanie od fajčenia. Konkrétne informácie o aktivitách sú na webových stránkach regionálnych úradov.


Tabakový dym škodí okamžite  

Tabakový dym znižuje funkciu pľúc, jediným nádychom sa do nich dostanú stovky toxínov. Poškodzuje aj zdravie detí. Deti, ktoré sa narodili fajčiarkam, alebo ženám, ktoré boli vystavené tabakovému dymu v tehotenstve, majú vyšší predpoklad, že budú trpieť spomaleným rastom pľúc a zníženou funkciou pľúc. Chemikálie v tabakovom dyme počas kritického štádia vývoja plodu v maternici majú dlhodobý škodlivý účinok na pľúca. Užívanie tabaku je výrazný rizikový faktor viacerých zhubných nádorov a úmrtí.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 10