Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3745
Počet zobrazení obsahu : 21690328
Tlačové správy
Svetový deň boja proti rakovine 2023: Ako znižovať riziko vzniku ochorenia Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 02. február 2023 13:21

rakovina_vyznamne_faktory_2_2023Každoročne 4. februára sa Svetový deň boja proti rakovine nesie v znamení zvyšovania povedomia o rakovine a zdôrazňovania prevencie rakovinových ochorení a zdravého štýlu už od raného detstva. Cieľom iniciatívy je zvýšiť informovanosť o rakovine a o tom, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie a zdravie svojich rodín.


Prečo vzniká rakovina?


Rakovina je všeobecné pomenovanie, ktoré sa používa pre rozsiahlu skupinu nádorových ochorení. Pre rakovinu je typické nekontrolované a časté delenie buniek v tele. Takéto bunky už nedokážu plniť svoju pôvodnú funkciu, spravidla vytvárajú zhluky (nádory) a častokrát dokážu zo svojho prvotného miesta migrovať aj do vzdialenejších častí tela.


K nepriaznivým zmenám v bunke a následnému vzniku rakoviny môže dochádzať z rozličných príčin. Zväčša nie je možné jednoznačne povedať, prečo ochorenie vzniklo, respektíve na vzniku rakoviny sa mohlo podieľať hneď niekoľko činiteľov.

Čítať celý článok...
 
Základné informácie o vtáčej chrípke A(H5N1) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 17. január 2023 09:32

Epidémia vysokopatogénnej vtáčej chrípky v rokoch 2021 – 2022 s presahom do roku 2023 je doteraz najväčšia pozorovaná v Európe. Údaje zo spoločnej správy EFSA, ECDC a referenčného laboratória EÚ poukazujú k začiatku decembra 2022 na celkovo 2520 ohnísk u hydiny až v 37 európskych krajinách, v dôsledku čoho bolo zabitých 50 miliónov vtákov v postihnutých zariadeniach. Celkovo 227 zistení bolo u vtákov chovaných v zajatí a 3867 prípadov vysokopatogénnej chrípky bolo zistených u voľne žijúcich vtákov.

  • V období od 11. júna do 9. septembra 2022 bolo v 16 európskych krajinách hlásených 788 prípadov vysokopatogénnej vtáčej chrípky A(H5N1). Prípady boli zaznamenané u voľne žijúcich vtákov, hydiny aj vtákov chovaných v zajatí najmä v Nemecku, Francúzsku, Holandsku, Spojenom kráľovstve, Nórsku a Belgicku.
  • V období od 10. septembra do 2. decembra 2022 bolo v 27 európskych krajinách hlásených 1163 prípadov vysokopatogénnej vtáčej chrípky A(H5N1). Prípady boli zaznamenané u voľne žijúcich vtákov (613), hydiny (398) aj vtákov chovaných v zajatí (151).

V septembri a v októbri 2022 boli v Španielsku zaznamenané dva prípady osôb pozitívne testovaných na chrípku spôsobenú vírusom vtáčej chrípky A(H5N1). Osoby nemali príznaky ochorenia. Išlo o pracovníkov hydinárskej farmy v provincii Guadalajara, kde bolo 20. septembra 2022 potvrdené ohnisko nákazy u hydiny. Testovanie všetkých pracovníkov farmy prebehlo v rámci nariadených opatrení vzhľadom na ochorenia u hydiny. V roku 2021 bol v Spojenom kráľovstve hlásený jeden prípad osoby pozitívne testovanej na chrípku spôsobenú vírusom vtáčej chrípky A(H5N1).

Čo je chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky A(H5N1)?

Vírusy vtáčej chrípky môžu spôsobiť infekciu u vtákov, ale aj u ľudí. Prirodzeným rezervoárom vírusu vtáčej chrípky sú voľne žijúce vodné vtáky.

Vírusy vtáčej chrípky sa delia na vírusy s vysokou a nízkou patogenitou. Vysokopatogénne vírusy vtáčej chrípky spôsobujú u zvierat vysokú smrtnosť, zatiaľ čo nízkopatogénne vírusy spôsobujú mierne ochorenie alebo asymptomatickú infekciu.

Čítať celý článok...
 
Výsledky mimoriadnej kontroly vianočných trhov 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 13. január 2023 11:24

Mimoriadna kontrola vianočných a mikulášskych trhov v roku 2022 poukázala na mierne zlepšenie situácie oproti roku 2019, kedy sa vianočné trhy organizovali naposledy. Odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva našli nedostatky v 7,3 % prevádzok, kým pri ostatnej kontrole (2019) to bolo 7,9 % skontrolovaných zariadení.

Pri kontrole v roku 2022 sme nezistili mimoriadne závažné hygienické nedostatky, čo je aj výsledkom spolupráce zo strany organizátorov vianočných trhov, za čo im ďakujeme.


Regionálne úrady verejného zdravotníctva vykonali spolu 561 kontrol v 386 zariadeniach stánkového a ambulantného predaja potravín, pokrmov a nápojov. Nedostatky boli zistené v 28 zariadeniach (7,3 %).


Najvyššie percento zariadení so zistenými nedostatkami bolo v Bratislavskom kraji, v ktorom sa nedostatky zistili v 11 zariadeniach zo skontrolovaných 48 zariadení, (čo predstavuje 22,9 %), ďalej v Nitrianskom kraji, v ktorom sa nedostatky zistili v štyroch zo skontrolovaných 29 zariadení (13,8 %). V Banskobystrickom, Košickom a v Trnavskom kraji sa nedostatky zistili len v jednom zo skontrolovaných zariadení. Žiadne nedostatky sa nezistili pri kontrolách v Prešovskom kraji.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Odporúčania pre cestovateľov prichádzajúcich Z a DO Číny a pre zamestnancov v medzinárodnej leteckej doprave Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 10. január 2023 16:35

Slovensko sleduje vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte COVID-19 v zahraničí. Sme účastníkmi rokovaní na európskej úrovni a koordinujeme svoje kroky s ostatnými členskými štátmi EÚ. V súčasnosti posilňujeme monitoring odpadových vôd v okolí významných medzinárodných letísk na Slovensku aj napriek tomu, že nemáme priame spojenia z Číny. To nám doplní prehľad o aktuálnej epidemiologickej situácii. Okolité krajiny, ktoré majú priame letecké spojenia s Čínou, zavádzajú ďalšie preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko zavlečenia nového variantu aj na Slovensko (povinné testovanie cestujúcich pred príletom resp. po prílete, používanie respirátorov, zvýšená dezinfekcia a pod.). Aktuálne preverujeme možnosti vyšetrovania odpadových vôd priamo z lietadiel na základe posúdenia rizika zavlečenia vírusu v rámci medzinárodných letov na územie SR, hoci ide o odporúčanie najmä pre krajiny, ktoré majú priame letecké spojenie s Čínou.

Významným preventívnym opatrením, ktoré znižuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, je očkovanie. Dôrazne odporúčame obyvateľom, aby využili bezplatnú možnosť očkovania proti COVID-19. Odporúča sa základné očkovanie (2 dávky) ako aj posilňujúce - tretia a/alebo štvrtá dávka pre tých, ktorí sú očkovaní základnými dvoma dávkami. Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie alebo úmrtia v súvislosti s COVID-19 nielen pre vás, ale aj pre vašich blízkych, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať alebo majú nedostatočnú imunitnú odpoveď.

Zároveň odporúčame dodržiavať nasledujúce opatrenia:

Čítať celý článok...
 
Hygienické kritériá na vodu na Slovensku sa posilnia Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 29. december 2022 15:37

Od budúceho roka dôjde k zmenám najmä v oblasti zabezpečenia procesov zásobovania pitnou vodou. Novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú podpísala prezidentka SR a odobril parlament i vláda SR, vyžaduje uplatňovanie princípov manažmentu rizík a predbežnej opatrnosti, čím sa vytvoria komplexné a efektívne podmienky pre dodávanie zdravotne bezpečnej pitnej vody pre všetkých spotrebiteľov. Okrem ochrany pred možnými ochoreniami z vody sú ďalšími cieľmi podpora používania pitnej vody z verejných vodovodov a zlepšenie prístupu k pitnej vode. Novelou zákona sa do právneho poriadku Slovenskej republiky transponujú požiadavky novej európskej smernice o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu. Pre zvýšenie ochrany zdravia spotrebiteľov pred rizikami používania nevyhovujúcej vody sa pridávajú úradom verejného zdravotníctva povinnosti aj právomoci. 


Právna úprava tiež aktualizuje podmienky na kúpaliskách, posilňuje zdravotnú bezpečnosť pri práci a znižuje podnikateľské zaťaženie v zariadeniach spoločného stravovania (reštaurácie, kaviarne, jedálne a pod.)


Prijatím legislatívy sa zároveň ruší vyhláška z roku 2017, ktorá ustanovuje podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou. Pôvodnú vyhlášku nahradí nový všeobecne záväzný právny predpis.

Čítať celý článok...
 
Hviezdy vianočného stola: tradičné potraviny sú plné živín Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 22. december 2022 11:52

hviezdyVyberte si z typických pokrmov tie, ktoré telu prospievajú a jedávajte ich pravidelne aj po sviatkoch. Takto môžete počas sviatkov urobiť prvý krok k lepším stravovacím návykom.


Tradičným vianočným jedlom sú ryby. Mäso rýb je z výživového hľadiska nízkoenergetické a bielkoviny rýb sú biologicky plnohodnotné, čiže obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny dôležité pre organizmus. Ryby sú zdrojom ďalších prospešných živín, napríklad omega-3 polynenasýtených mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA a DHA), vitamínov (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E) a minerálnych látok. Výživové hodnoty rybieho mäsa umocníte, ak namiesto vyprážania uprednostníte dusenie, v porovnaní s vyprážaním je vhodnejšie aj grilovanie či pečenie.


Prečo neodporúčame “klasické” vyprážanie? Počas vyprážania potravín sa pri vysokých teplotách tvorí chemická látka - akrylamid. Konzumovanie potravín s akrylamidom potenciálne zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Znížiť ho môžete správnym skladovaním surovín, ale i zmenou postupov pri tepelnej príprave pokrmov. Jednou z najdôležitejších zásad je vyprážať potraviny nie do hneda, ale do zlatista.


Okrem rýb patria ku klasickým vianočným surovinám napríklad aj med, cesnak, jablká a kyslá kapusta. 

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 84