Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3236
Počet zobrazení obsahu : 18432443
Tlačové správy
Svetový deň humanitárnej pomoci 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 19. august 2021 13:33

SD_humanitarnej_pomoci

Tohtoročný Svetový deň humanitárnej pomoci (19. augusta) je venovaný boju s klimatickou krízou, ktorá predstavuje jednu z najväčších zdravotných hrozieb, ktorej ľudstvo čelí.

Tento deň je zásadným míľnikom pred novembrovým samitom COP26 (The COP 26 UN Climate Change Conference), kde sa stretnú lídri zo 196 krajín, aby sa pokúsili dohodnúť na opatreniach, ktoré by dostali zmenu klímy pod kontrolu.


Svet čelí sérii rekordných horúčav, katastrofických búrok a meniacich sa poveternostných podmienok, preto je Svetový deň humanitárnej pomoci 2021 zameraný na problematiku zmeny klímy a klimatickej krízy.


Zmena klímy
predstavuje núdzovú situáciu, ktorá má vplyv na potravinové systémy, šírenie chorôb, zdravotnícke systémy a spoločnosť ako celok.


Zmena klímy má za následok horšie výsledky v oblasti zdravia, zvyšujúcu sa úmrtnosť a je príčinou nerovností v oblasti zdravia najmä v rozvojových a najmenej rozvinutých štátoch. Zdravie je však veľmi dôležitou a významnou súčasťou riešenia; pozitívne vplyvy opatrení v oblasti zmeny klímy na zdravie môžu motivovať k posilneniu globálnych ambícií. Zdravotné systémy, ktoré sú odolné voči zmene klímy, môžu pomôcť chrániť ich obyvateľstvo pred negatívnymi vplyvmi v krátkodobom i dlhodobom horizonte a udržateľné nízkouhlíkové zdravotné systémy môžu významne prispieť k zníženiu národných a globálnych emisií.

Čítať celý článok...
 
Laboratórne výsledky sekvenovania pozitívnych vzoriek za júl 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 03. august 2021 13:04

Na Slovensku už dominuje delta variant pandemického SARS-CoV-2 vírusu. Vyplýva to z posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek. Podrobnosti nájdete tu

 
Stanovisko ÚVZ SR k opravenému uzneseniu Ústavného súdu SR Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 29. Júl 2021 12:27

Z opravy uznesenia Ústavného súdu vyplýva, že v paragrafe 9 vyhlášky ÚVZ SR č. 231 bola namietaná iba časť o prechodnom ustanovení pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla.
Z opraveného uznesenia ÚS SR tiež vyplýva, že nebola namietaná časť o podmienkach nastavených pre „pendlerov“ do 1. septembra a osoby od 12 do 18 rokov do 9. augusta.
Stanovisko Ústavného súdu SR rešpektujeme.

Zverejnením uznesenia ÚS SR v zbierke zákonov tak zmeny v praxi pocítia iba „prvoočkované osoby“, ktorým prechodné obdobie končí 2. augusta. Znamená to, že po zverejnení uznesenia ÚS SR v zbierke zákonov pôjdu tieto osoby po vstupe na Slovensko do domácej karantény s tým, že najskôr na piaty deň podstúpia PCR test. V prípade, že je výsledok testu negatívny, karanténa sa im končí.
Do momentu zverejnenia uznesenia Ústavného súdu SR v zbierke zákonov stále platí súčasný režim na hraniciach.

 
Prehľad pozitívnych prípadov COVID-19 medzi zaočkovanými osobami k 31. júlu 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 05. august 2021 13:48

Od 1. januára 2021, kedy sa začalo očkovať proti ochoreniu COVID-19, do konca júla ochorelo a bolo pozitívnych celkom 464 475 osôb. Z tohto počtu malo v anamnéze očkovanie celkom 9 181, čiže 1,95 %.


Prvou dávkou bolo očkovaných 6 953 osôb, t.j. 1,5 %, druhou dávkou 2 084 pozitívnych, t.j. 0,45 %. Pri 144 prípadoch (0,03 %) bol počet dávok nezistený.


Podiel zaočkovaných z celkového počtu pozitívnych prípadov

Počet pozitívnych prípadov

Z toho u zaočkovaných

prvou dávkou

%

druhou dávkou

%

464 475

6 953

1,5%

2 084

0,45%


Prvou dávkou očkovania proti COVID 19 bolo zaočkovaných celkom 2 207 977 osôb. V tejto skupine sa zaznamenalo celkom 6 953 prípadov ochorení, t.j. u 0,32 % očkovaných prvou dávkou.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň hepatitídy 2021: Ako sa chrániť pred „žltačkou“ Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 28. Júl 2021 13:43

Hepatitída je zápalové ochorenie pečene, ktoré spôsobuje poškodenie a deštrukciu pečeňových buniek. Hovorovo sa zvykne označovať slovom „žltačka“. 

Podľa príčiny ochorenia existuje niekoľko druhov hepatitíd, pričom najčastejším pôvodcom hepatitídy sú hepatotropné vírusy napádajúce pečeň - VHA, VHB, VHC, HDV, VHE.

Pozornosť Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sa sústredí najmä na hepatitídu typu B a hepatitídu C, ktoré bez liečby prechádzajú do chronickej hepatitíd, spôsobujú vážne zdravotné problémy, cirhózu či karcinóm (rakovinu) pečene. V súvislosti s hepatitídou na svete zomrie jeden človek každých 30 sekúnd.

Čítať celý článok...
 
Laboratóriá potvrdili ďalších 72 nových prípadov delta variantu Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 21. Júl 2021 14:22

Na Slovensku sme rutinným sekvenovaním potvrdili ďalších 72 nových výskytov delta variantu SARS-CoV-2. Väčšinu prípadov, teda 63 %, tvoril import zo zahraničia (krajiny EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií).


Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy (neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia).

Delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí.


Celkovo sme na Slovensku od júna 2021 (prvého potvrdeného delta variantu) laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, môžeme očakávať ďalší rast podielu delta variantu.

Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 61