Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3236
Počet zobrazení obsahu : 18432291
Tlačové správy
Oznam k Svetovému dňu vody Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Nedeľa, 21. marec 2021 19:18

WWD_2021Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky oznamuje všetkým záujemcom z radov občanov, že bezplatné orientačné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych vodných zdrojov v ukazovateľoch dusičnany a dusitany pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa vody, ktorý si každoročne pripomíname dňa 22. marca, sa z dôvodu nepriaznivého vývoja epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 neuskutoční.


Odborné poradenstvo v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov, ochrany vlastných vodných zdrojov ako i ďalších problémov týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka je pracovníkmi odboru hygieny životného prostredia na telefónnom čísle 02/492 84 383 verejnosti poskytované celoročne.

Čítať celý článok...
 
Britský variant potvrdený na Slovensku v 97,3 % vyšetrených vzoriek Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Nedeľa, 21. marec 2021 19:15

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominantne prevažuje britský variant pandemického vírusu.


„Laboratórne bol potvrdený v 97,3 % (1704 vzoriek) z počtu 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant bol potvrdený v 0,9% (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5% (9 vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo celkovo 1,3%, teda 23 vzoriek,“
uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Vyplýva to zo štvrtého kola celoštátneho prieskumu rozšírenia variantov pandemického vírusu na Slovensku. Klinické vzorky sa vyšetrovali RT-PCR metódou, ktoré rovnakou diagnostikou vyšli pozitívne 17. marca 2021.


„Vzorky bez bližšieho určenia variantu a vzorky s juhoafrickou mutáciou budú ešte podrobené sekvenovaniu,“
vysvetlil hlavný hygienik SR.

Čítať celý článok...
 
Britský variant potvrdený na Slovensku v 90% vyšetrených vzoriek Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 09. marec 2021 18:49

Britský variant pandemického vírusu bol potvrdený v približne 90 % z celkového počtu 2 198 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

Vyplýva to z tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu B.1.1.7, pričom sa vyšetrovali klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca 2021.


Pozitívne vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách v SR.


Takýto prieskum bol realizovaný aj na vzorkách z 3. februára 2021. Britský variant sa vtedy potvrdil v približne 74 % vyšetrených vzoriek. Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára 2021, kedy sa britský variant potvrdil v 72 % vyšetrených vzoriek.


Britský variant B.1.1.7. zvýšil v populácii svoj podiel a dominuje nad inými variantmi pandemického vírusu.

Čítať celý článok...
 
Správne postupy: výber respirátora, manipulácia a údržba Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 08. marec 2021 12:01

Od pondelka 8. marca 2021 bude povinné nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry (okrem vlastnej domácnosti). Pripravili sme preto súhrn základných informácií o tom, ako si vybrať respirátor a ako sa oň starať tak, aby ste boli čo najlepšie chránení.

  

Výber respirátora

  • Zvoľte si seriózneho predajcu, vyhýbajte sa podozrivo lacným e-shopom.
  • Respirátor musí byť bez výdychového ventilu (cez ventil by vírus pri výdychu voľne unikal do okolia).
  • Skontrolujte si, či je respirátor označený ako FFP2, a že je k nemu priložený návod v slovenčine (medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj overené respirátory s označením KN95 alebo N95). Aby ste sa vyhli falzifikátom a neovereným výrobkom, skontrolujte, či sa na obale alebo priamo na respirátore nachádza označenie európskej technickej normy EN 149 + A1 a značka CE, za ktorou nasleduje štvorčíslie (číslo identifikuje, kto vydal certifikáciu respirátora pre Európsky hospodársky priestor).
  • Ideálne je, ak si viete vytvoriť zásobu respirátorov aspoň na pár dní dopredu.
Čítať celý článok...
 
Pred rokom sme na Slovensku zaznamenali prvý potvrdený prípad COVID-19 (Príbeh začiatkov testovania na Slovensku) Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 05. marec 2021 15:02

V laboratóriu Národného referenčného centra (NRC) pre chrípku na ÚVZ SR si presne pamätajú moment, kedy sa im podarilo diagnostikovať prvého pacienta pozitívneho na COVID-19. Bolo to pred rokom, 6. marca 2020.


NRC si výsledok viacnásobne potvrdilo a akonáhle si bolo isté jeho správnosťou, nahlásilo to hlavnému hygienikovi.


„Hneď ma zaujímalo, ako sa pacient má, keďže už bol hospitalizovaný. Boli to časy, keď vzoriek nebolo tak veľa, a tak som s pacientom osobne telefonoval. Informoval som o prvom potvrdenom prípade vtedajšieho premiéra a oznámili sme to verejnosti,“
opisuje sled udalostí hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Aj dnes, keď je vzoriek neporovnateľne viac, v laboratóriu stále vidia za vzorkami jednotlivcov. Kontakt s vonkajším svetom nestratili, pretože ak sa ľuďom z rôznych dôvodov nedarí dostať k výsledku, častokrát telefonujú aj priamo do NRC.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: 4. marec - Svetový deň obezity 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 03. marec 2021 16:34

Nadbytočná hmotnosť je vážny a rozšírený problém, ktorý sa dotýka viac než tretiny slovenskej populácie. Vplyv nadváhy a obezity na organizmus pritom nemožno podceňovať. Ide o jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré zásadne zhoršujú celkový zdravotný stav človeka.


V dôsledku obezity narastá riziko vzniku ďalších ochorení, ktoré významne znižujú kvalitu či dĺžku života jednotlivcov. Spomenúť možno diabetes mellitus 2. typu, hypertenziu, náhlu mozgovú príhodu alebo rôzne nádorové ochorenia.


Práve z týchto dôvodov je obezita jednou z kľúčových oblastí, ktorej venujú pozornosť zdravotníci na celom svete - vrátane Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré prevádzkujú Poradne zdravia pre občanov.


Povedomie o základných príčinách vzniku obezity, spôsoboch prevencie a liečby zvyšujeme aj prostredníctvom Svetového dňa obezity, ktorý tento rok pripadá na štvrtok 4. marca.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 8 z 61