Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3236
Počet zobrazení obsahu : 18432197
Tlačové správy
Stanovisko k nesúladu uznesenia vlády SR a vyhlášky ÚVZ SR Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Sobota, 17. apríl 2021 13:49

Úrad vlády SR a Úrad verejného zdravotníctva SR evidujú nesúlad medzi uznesením vlády č. 203 zo 16. apríla 2021 a vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 187 v bodoch, ktoré stanovujú platnosť potvrdenia o prekonaní COVID-19.


Úrad vlády SR postupoval pri tvorbe uznesenia vlády v zmysle schválených dokumentov, ktorým bol i záver Pandemickej komisie vlády SR zo dňa 14.apríla 2021. Tá vo svojom odporúčaní stanovila lehotu 90 dní.


Úrad verejného zdravotníctva
pri tvorbe vyhlášky vychádzal z najnovších odporúčaní konzília odborníkov a medzinárodných zdravotníckych inštitúcií a stanovil lehotu 180 dní, ktoré  do odporúčaní a záverov Pandemickej komisie vlády SR premietnuté neboli.

Čítať celý článok...
 
Výsledky sekvenovania pozitívnych vzoriek za marec 2021 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 14. apríl 2021 11:11

Na Slovensku naďalej dominantne prevažuje „britský“ variant pandemického vírusu. Vyplýva to z výsledkov sekvenovania pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska.


Do sekvenovania sa zapojili Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.


V marci 2021 sa na Slovensku úspešne sekvenovalo 1316 vzoriek od 1307 osôb. U väčšiny, v 94,9 %, sa potvrdil „britský“ variant pandemického vírusu, celkovo u 1240 pozitívne testovaných osôb.


„Juhoafrický“ variant
bol potvrdený u 11 pozitívne testovaných ľudí (0,8 %).

Veterinárny ústav vo Zvolene navyše hlásil jeden prípad „juhoafrického“ variantu. Spolu sa tak na Slovensku v marci vyskytol takzvaný juhoafrický variant u 12 osôb.

U ostatných pozitívne testovaných bol zaznamenaný
iný variant pandemického vírusu (4,3 %), zaraďujeme sem napríklad „český“ variant a podobne.
„Brazílsky“ variant nebol na území Slovenskej republiky zatiaľ laboratórne potvrdený.

 

PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.

hlavný hygienik Slovenskej republiky

 
Máme nádej na zlepšenie – všetko je v našich rukách Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Utorok, 30. marec 2021 19:16

HH_SR

Veľká noc je nielen symbolom utrpenia a straty, ale tiež nového začiatku – novej nádeje. Pandemický rok nás všetkých poznačil – jednotlivcov, rodiny, komunity aj spoločnosť ako celok. Naše plány a očakávania sa stretli s realitou: opatrenia, ktoré mali byť dočasné či krátkodobé, sú stále s nami.

Uplynulé mesiace boli veľmi ťažké. Nemocnice naplnili pacienti s COVIDom a tisícky rodín prišli o svojich najbližších. Ocitli sme sa presne v tej situácii, ktorej sme sa oprávnene desili.

Najnovšie štatistiky nám však dávajú dôvod na opatrný optimizmus. Ukazuje sa, že máme šancu na zmenu k lepšiemu. Je to pre nás po dlhom a ťažkom období povzbudenie. Aby sa pozitívny trend potvrdil, musíme teraz držať spolu a byť disciplinovaní.

Pre každého z nás bude ťažké vzdať sa stretnutí s rodinou a priateľmi, spoločnej oslavy viery alebo tradičnej šibačky a oblievačky. Musíme to však urobiť. Po Vianociach sme všetci videli, akú veľkú cenu môžeme zaplatiť za pár bezstarostných dní. Nedopusťme, aby sa to zopakovalo.

Čítať celý článok...
 
Veľkonočné desatoro konzília odborníkov Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Piatok, 26. marec 2021 13:54

Čakajú nás Veľkonočné sviatky nazývané aj sviatky jari. Máme za sebou veľmi ťažké obdobie s vysokou chorobnosťou, mnohí z nás stratili svojich blízkych. Bola to veľmi ťažká skúška aj pre našich zdravotníkov. V súčasnosti sa epidemická situácia zlepšuje. Stále je však vážna, musíme vydržať v súčasne platných opatreniach. Záleží na každom z nás, či sa situácia bude zlepšovať aj naďalej. My veríme, že to spolu dokážeme.
 

HH_SR

 1. Obmedzme stretnutia

 2. Odložme šibačku a oblievačku

 3. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne

 4. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho

 5. Oddychujme v prírode

 6. Cestujme len v rámci okresu

 7. Chráňme sa nosením rúšok aj vonku

 8. Rešpektujme 14-dňovú karanténu svojich príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia a registrujme ich v e-hranici

 9. Nenavštevujme ani očkovaných starých rodičov a rodičov

 10. Športujme bezpečne – individuálne a v prírode

 
ÚVZ SR spustil sekvenovanie už aj vo svojich laboratóriách Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 25. marec 2021 16:34

HH_SRSekvenovaním možno získať lepší obraz o výskyte mutácií vírusu na Slovensku a sledovať zmeny v genóme vírusu. Sekvenovacie kapacity sa budú ďalej navyšovať.


Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) začali so sekvenáciou vzoriek pozitívnych na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Týždenne plánujeme sekvenovať minimálne 96 pozitívnych vzoriek z rôznych častí Slovenska, maximálne je možný trojnásobok.


Na procese sekvenovania sme participovali i doteraz.

„V laboratóriách ÚVZ SR sa sústreďovali všetky pozitívne vzorky určené na sekvenáciu z rôznych častí Slovenska, ktoré sa potom distribuovali do laboratórií, ktoré už sekvenáciu vykonávali, teda do Biomedicínskeho centra SAV a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave. ÚVZ SR následne dáta sumarizoval, pretože je potrebné ich zasielať nielen do národného, ale aj európskeho surveillance systému. ÚVZ SR je totiž hlavným koordinačným orgánom Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) za Slovenskú republiku v oblasti monitorovania a kontroly infekčných ochorení na našom území,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.


V dohľadnom čase sa do procesu sekvenovania zapoja aj Martinské centrum pre biomedicínu a Veterinárny ústav vo Zvolene. Kapacita sa tak môže navýšiť na 1000 pozitívnych vzoriek sekvenovaných týždenne.

Čítať celý článok...
 
„EPIKETA“: Užitočné rady, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 22. marec 2021 17:53

Nákup potravín a návšteva obchodov

 • Ak môžete, využite možnosti nákupu online a donášky potravín až ku dverám.

 • Do predajne vstupujte s premysleným nákupným zoznamom, aby ste v priestore s inými ľuďmi trávili čo najmenej času.

 • Nakúpiť by mal ísť len jeden člen domácnosti a pokiaľ je to možné, nevoďte do obchodu deti.

 • Snažte sa vyhýbať špičke a nakupujte najmä v čase, kedy sa v predajniach zvykne pohybovať menej ľudí. Rešpektujte čas vyhradený na nákupy rizikových skupín.

 • Seniorov nad 65 rokov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím prosíme, aby v záujme ochrany svojho zdravia využívali nákupný čas pre nich vyhradený.

 • S personálom a inými zákazníkmi komunikujte iba v nevyhnutnom rozsahu.

 • Noste správne nasadený respirátor, prekryté majte ústa aj nos. Pri vstupe do predajne si dôkladne vydezinfikujte ruky alebo si nasaďte rukavice.

 • Rešpektujte pokyny zamestnancov predajne a sledujte značenie, ktoré napomáha dodržiavať potrebné rozostupy.

 • Nenarúšajte osobný priestor iných ľudí pri regáloch a pri pokladni. Ak je v uličke viac ľudí, vráťte sa po tovar neskôr.

 • Dotýkajte sa iba toho tovaru, ktorý plánujete kúpiť.

 • Kým si neumyjete/nedezinfikujete ruky, snažte sa nedotýkať svojej tváre.

 • Pri nákupe použite samoobslužné skenery, ak je to možné, váš nákup bude rýchlejší.

 • Uprednostňujte bezkontaktnú platbu.

 • Po východe z obchodu vyhoďte rukavice (z rúk si ich stiahnite tak, že ich vyvrátite aby vonkajšia strana rukavíc zostala vo vnútri) a  opäť  si vydezinfikujte ruky.

 • Ak budete nútení využiť toaletu v obchode (nákupnom centre), snažte sa čo najmenej dotýkať povrchov, následne si dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 7 z 61