Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3325
Počet zobrazení obsahu : 19151899
Informácie WHO v súvislosti s vulkanickými erupciami na Islande a možnom dopade na zdravie ľudí Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Pondelok, 19. apríl 2010 13:19

Vyjadrenie WHO k situácii v súvislosti s vulkanickými erupciami na Islande a možnom dopade na zdravie ľudí:

 

Vulkanické erupcie na Islande budú mať minimálny vplyv na zdravie,

WHO EURO priebežne monitoruje situáciu, zahŕňajúc možné dopady na zdravie a je v kontakte s členskými štátmi ohľadom primeraných opatrení na túto situáciu. Oblak popola obsahuje jemné čiastočky, ale pokiaľ zostáva popol vo vrchnej atmosfére nenastane zvyšené riziko voči zdraviu. Ak by však dosiahol prízemnú vrstvu, a ak by bol vo vysokej koncentrácii, tak popol môže spôsobiť zdravotné problémy, ale tieto by boli pravdepodobne minimálne.

 

Keďže koncentrácia sa môže meniť v rôznych krajinách v závislosti od vetra a teploty vzduchu, WHO odporúča ľuďom, aby sledovali najnovšie oznamy svojich zdravotníckych autorít a meteorologických služieb. V prípade zvýšenej koncentrácie znečistenia sú odporúčané bežné opatrenia, ako napr. vyhýbať sa náročnému fyzickému cvičeniu u ľudí s astmou a respiračnými synptómami.

 

Vulkanický popol obsahuje jemné čiastočky, ktoré sa môžu dostať až do dolných dýchacích ciest. Ľudia s chronickými respiračnými potiažami ako napr. astmou, emfyzémom, alebo bronchitídou môžu byť viac náchylní, ak je tento popol prítomný v nižšej časti atmosféry vo vysokých koncentráciách. Dažde môžu tento popol zmyť.

 

Oblak  popola môže dosiahnuť aj iné európske krajiny a erupcia môže trvať niekoľko dní až týždňov alebo ajdlhšie. Európsky systém monitoringu kvality ovzdušia (EuroAirnet) zahŕňa stovky staníc naprieč celou Európou, ktoré fungujú v európskych mestách a umožňujú zhodnocovanie situácie kvality ovzdušia. Európsky projekt CITAIR poskytuje denne aktualizácie o kvalite ovzdušia v európskych mestách.

 

V Bratislave 19.4.2010