Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3327
Počet zobrazení obsahu : 19161191
Informácia ÚVZ SR v súvislosti so situáciou na Ukrajine - 5.11.2009 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Štvrtok, 05. november 2009 14:52

ÚVZ SR naďalej monitoruje situáciu vo výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky a chrípke podobných ochorení na Ukrajine. 3.11.2009 sa konal krátky tlačový brífing misie OSN na Ukrajine o šírení vírusového ochorenia. Predstavitelia misie OSN ako aj zástupcovia WHO vyzývajú všetkých vládnych predstaviteľov, politikov, médiá ako aj zástupcov diplomatických misií, že v súčasnej situácii nie je dôvod rozširovať paniku. Je dôležité spoliehať sa predovšetkým na oficiálne stanoviská a závery WHO. Hlavným cieľom 9 expertov WHO, ktorí pricestovali na Ukrajinu je zistenie príčiny prudkého šírenia vírusového ochorenia. Predstavitelia WHO  skonštatovali, že rozdiel medzi vírusom A H1N1 a sezónnou chrípkou nie je v úmrtnosti na istý počet obyvateľov, ale v cieľovej skupine, ktorú obidva vírusy napádajú. Sezónna chrípka útočí predovšetkým na starších ľudí a tehotné ženy, vírus A H1N1 napáda mladých ľudí v produktívnom veku. Situácia sa podľa expertov WHO príliš neodlišuje od tej, ktorá bola skúmaná v Južnej Amerike.

 

Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny od začiatku epidémie k 5.11.2009 celkovo ochorelo 633 877 osôb. Najviac prípadov bolo hlásených z Ľvovskej oblasti – 106 370 prípadov. Z tohto počtu od začiatku epidémie zomrelo 95 osôb. V najviac postihnutých oblastiach  úrady prijali príslušné protiepidemické opatrenia.

 

Podľa informácií z RÚVZ so sídlom v Humennom, Michalovciach a Trebišove  je zatiaľ epidemiologická situácia vo výskyte ARO a CHPO bez zmeny.  

Aj naďalej sú dodržiavané všetky protiepidemické opatrenia vo všetkých okresoch, ktoré susedia s Ukrajinou. Ku  dňu 5.11.2009 nebolo v súvislosti s výskytom ochorení na chrípku a CHPO uzatvorené v okresoch Michalovce a Sobrance žiadne školské a predškolské zariadenie. V spolupráci so SČK bolo zabezpečené informovanie obyvateľstva.

 

Aktuálne informácie vo výskyte ARO a CHPO budú zverejnené na webovej stránke ÚVZ SR a prostredníctvom médií, tak ako každý týždeň v piatok popoludní.