Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3426
Počet zobrazení obsahu : 19861980
Peľová situácia v SR za 16. týždeň 2022 Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 27. apríl 2022 12:36

Aktuálne druhy najvýznamnejšie z alergiologického hľadiska:

  • breza, trávy z čeľade lipnicovité, cyprusovité-tisovité, brest, hrab, jaseň, javor, topoľ, vŕba, dub, buk, smrekovec, orech, pagaštan
  • spóry húb - Cladospórium, Alternária, Epicoccum, Stemphylium


Peľová sezóna brezy v uplynulom kalendárnom týždni vrcholila na strednom, severnom a východnom Slovensku. V teplejších oblastiach už prešla vrcholom, ale denné koncentrácie peľu brezy v ovzduší tam ešte dosahovali veľmi vysoké hladiny. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, peľu brestu, vŕby a topoľa. Veľmi vysoké denné koncentrácie peľu hrabu v ovzduší zaznamenali monitorovacie stanice na strednom a severnom Slovensku. Peľ jaseňa v ovzduší dosiahol veľmi vysoké denné koncentrácie už len na severe Slovenska
. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých zachytili zatiaľ len monitorovacie stanice v Nitre, Bratislave a v Banskej Bystrici.

  • Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici – 2882 peľových zŕn v m3 vzduchu, ďalej monitorovacia stanica v Žiline – 2499 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Nitre 301 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Bratislave 347 peľových zŕn v m3 vzduchu.
  • Najvyššie denné koncentrácie peľu hrabu zaznamenala monitorovacia stanica v Banskej Bystrici - 535 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Žiline 214 peľových v m3 vzduchu.
  • Najvyššie denné koncentrácie peľu jaseňa zachytila monitorovacia stanica v Žiline – 413 peľových zŕn v m3 vzduchu.


Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ duba, buka, javora, smrekovca a v teplejších oblastiach aj orecha a pagaštanu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a ich denné hladiny stúpli najmä v teplejších oblastiach Slovenska.

Prognóza peľovej situácie v SR na 17. týždeň 2022

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní ostáva breza. Peľ brezy v ovzduší dosiahne vysoké denné koncentrácie najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území to budú alergiologicky významné hladiny. Peľ hrabu a duba bude ešte dosahovať alergiologicky významné koncentrácie na väčšine územia. Alergiologicky významné koncentrácie peľu jaseňa v ovzduší predpokladáme už len na severnom a strednom Slovensku. Hladiny peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité majú klesajúcu tendenciu aj na strednom a severnom Slovensku. S otepľovaním začne pribúdať peľ tráv z čeľade lipnicovitých aj v chladnejších oblastiach Slovenska. Peľ tráv sa v priebehu pár týždňov stane na dlhé obdobie najvýznamnejším a najsilnejším alergénom. Denné koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní mierne stúpnu. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.

RNDr. Janka Lafférsová
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici