Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3550
Počet zobrazení obsahu : 20495751
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2021 (28. týždeň) Tlačiť E-mail
Piatok, 16. Júl 2021 09:47

kupaliska28V 28. týždni (ku dňu 15.7.2021) boli do prevádzky uvedené ďalšie umelé kúpaliská. V povolených zariadeniach RÚVZ pokračovali vo výkone štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD“) resp. v odberoch vzoriek vôd na kúpanie; vzorky vôd odoberali i na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.


PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY


V 28. týždni bola na základe ostatných odberov vzoriek vyhovujúca kvalita vody na kúpanie v 9 prírodných kúpaliskách (ďalej len "PK") a nasledujúcich prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou:

 

KRAJ

PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ

(s organizovanou rekreáciou)

PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY
(s neorganizovanou rekreáciou)

BA

Zlaté Piesky, Slnečné jazerá

 

Kuchajda, Vajnorské jazero, Veľký Draždiak, Rusovce - Candell, Čunovo, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Hlboké jazero, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská

TT

RO Kunovská priehrada Sobotište

Šulianske jazero, Štrkovisko Sekule, Štrkovisko Gbely Adamov, Bagrovisko Tomášikovo, Bagrovisko Čierna voda

TN

 

VN Nitrianske Rudno, VN Kanianka, VN Prusy, Zelená voda - Nové Mesto nad Váhom, VN Stará Myjava, Štrkovisko Horná Streda, VN Dubník I.

NR

 

APÁLI - mŕtve rameno Váhu Komárno, štrkoviskové jazero Kava, VN Duchonka

ZA

Liptovská Mara - Liptovský Trnovec 

VD Orava - ATC JAMI, VD Orava - ATC Slanica, VD Orava - Nábrežie - Námestovo, VD Orava - ATC Prístav, VD Orava - ATC Stará Hora

BB

Teplý vrch - Pláž ORMET, Teplý vrch - Pláž Drieňok, Zelená voda - Kurinec

Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero, Dolno Hodrušské jazero, Plážové kúpalisko - jazero v Banskej Bystrici, Krpáčovo - jazero

PO

Veľká Domaša - Tíšava, Delňa

Veľká Domaša - Valkov, Veľká Domaša - Holčíkovce, Veľká Domaša - Poľany, Veľká Domaša - Dobrá, Veľká Domaša - Nová Kelča, Veľká Domaša - polostrov KRYM

KE

 

Ružín (Košice), Pod Bukovcom, Turzovské jazero, Jazero Úhorná, Plážové kúpalisko JAZERO, GEČA, IZRA, Zemplínska Šírava - Medvedia hora, Zemplínska Šírava - Kamenec, Zemplínska Šírava - Paľkov, Zemplínska Šírava - Biela hora, Zemplínska Šírava - Hôrka

VN - vodná nádrž   ATC - autokemping   VD - vodné dielo   RO - rekreačná oblasť


Voda nevyhovuje hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie a nie je vhodná na kúpanie
na prírodných vodných plochách: Vinianske jazero, TONA Šurany, RO Gazarka Šaštín Stráže, VN Brezová pod Bradlom a na všetkých troch odberných miestach VN Ružín v okrese Gelnica (Ružín SKI, Ružín Chaty a Ružín - prítoky).


Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie bola zistená znížená priehľadnosť na VD Kráľová, KaskádyŠintavských baniach, mierne zvýšený celkový fosfor na Laborci Humenné i znížená priehľadnosť a zvýšená farba na Lipovine - Bátovce; voda na kúpanie v ostatných zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca. Zvýšená farba a zvýšený celkový fosfor patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov.


Výsledky odberov vzoriek vôd, ktoré pokračovali v priebehu 28. týždňa z prírodných vodných plôch
(s neorganizovanou rekreáciou): Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero, Dolno Hodrušské jazero, Palcmanská Maša, Zelená voda - Nové Mesto nad Váhom, VN Dubník I., Veľká Domaša (päť lokalít: Holčíkovce, Poľany, Dobrá, Nová Kelča, polostrov KRYM), nie sú zatiaľ k dispozícií.


V 29. týždni sú plánované odbery
na: Belianske jazero, Klinger, Evičkino jazero, Kopanice, Tajch, Kuchajda, Veľký Draždiak, Šulianske jazero; v júli budú odobraté vzorky vôd aj zo Šútovského jazera - Kraľovany, Rieka.


Počas KS 2021 nebude na kúpanie využívaná
VN Ružiná z dôvodu rekonštrukcie. Mimo prevádzky je aj VN Opatová v Trenčíne.UMELÉ KÚPALISKÁ


Povolenie na prevádzku malo na konci 28. týždňa 159 umelých kúpalísk
(ďalej len „UK“) a 533 bazénov. Do prevádzky boli v tomto týždni uvedené napr. AquaFun PARK Veľká Lomnica, Kúpalisko Krupina-Tepličky a DRZ Sninské rybníky. Dňa 16.7.2021 by mali byť uvedené do prevádzky aj ďalšie bazény na Termálnom kúpalisku (ďalej len „TK“) Vrbov s výnimkou bazénu Lienka, ktorý je mimo prevádzky s technických príčin. Len ubytovanými hosťami je využívaný Biobazén Oravský Háj v Brezovici i nadzemný vonkajší bazén pri Hoteli BIELA MEDVEDICA v Bystrej; prevažne ubytovanými klientmi sú využívané Bazény pri Penzióne Slanický dvor v Námestove i vonkajšie bazény pri Penzióne SCHWEINTAAL v Braväcove.


Vybavovanie žiadostí o povolenie prevádzky prebieha stále
na kúpaliskách: Biokúpalisko Čľupko v Gaboltove, Verejné kúpalisko Poltár, Areál vodných športov - Letné kúpalisko (ďalej len „LK“) v Trebišove, Kúpalisko v ŠRZ Drienok, Hotel GARDEN v Košickej Belej. Na prevádzku sa pripravuje aj nový Aquapark I. etapa v Lipanoch.


Od dňa 30.6.2021 je prerušená prevádzka Krytej plavárni Spišská Nová Ves z dôvodu rekonštrukcie technológie kúpaliska.                                                                      


V 28. týždni RÚVZ vykonali ŠZD
napr. na UK: dva vonkajšie letné bazény pri Hoteli Sitno vo Vyhniach, Vodný raj Vyhne; na kúpaliskách neboli zistené žiadne nedostatky. Drobné nedostatky boli zistené na TK Vrbov; prevádzkovateľ nedostatky odstráni v stanovených termínoch.


ŠZD spojený s odberom vzoriek
bol vykonaný napr. na kúpaliskách: Rekreačné zariadenie Margita-Ilona v Leviciach, Wellness Santovka, Aquapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, Kúpalisko Vyšná Slaná,  LK AQUA MARIA vo Veľatoch, Letný športovo-rekreačný areál s bazénmi a tobogánovým svetom v Patinciach, Letné TK "Izabela" vo Vyšných Ružbachoch, Verejné kúpalisko v Jasení, ThermalPark NITRAVA v Poľnom Kesove. Všetky uvedené kúpaliská boli bez zistených nedostatkov.


Vzorky vody na kúpanie
boli počas 28. týždňa odobraté z bazénov na kúpaliskách: TK Chalmová, LK Brezová pod Bradlom, LK SAMŠPORT Myjava, Kúpalisko Zelená žaba Trenčianske Teplice, Kúpalisko Rožňava, Biokúpalisko "KRTKO" vo Veľkom Krtíši, Letný areál AQUARUTHENIA Svidník (plavecký, detský, dojazdový bazén a bazén s umelými vlnami); výsledky zatiaľ nie sú k dispozícii.


Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie
bolo preukázané na základe ostatných odberov napr. v detskom bazéne na UK DÚHA v Partizánskom,   plaveckom bazéne v Národnom centre vodného póla Nováky, neplaveckom a oddychovom - vonkajšom I bazéne na TK Komárno, detskom bazéne na TK Nesvady, vnútornom detskom bazéne vo Wellness centre Patince, v novom detskom bazéne na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici. Na kúpaliskách boli vykonané opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody.


Na niektorých UK nie sú v prevádzke všetky bazény
, mimo prevádzky sú napr. bazény: jacuzzi v saunovom svete v THERMALPARK-u DS, vonkajší detský bazén v Termalparku Veľký Meder "Thermal Corvinus", detský bazén v krytej hale na TK I Štúrovo, detský bazén v rekreačno športovom areáli Športcentrum EKOMA vo Zvolene, jazero na Plážovom kúpalisku v Bojniciach i jeden z neplaveckých bazénov na Kúpalisko Miraj v Lučenci. Mimo prevádzky je aj 5 bazénov na TK Podhájska, nakoľko zdroj termálnej vody nie je v prevádzke. Počas celej KS nebudú v prevádzke napr. bazény: dojazdový bazén toboganu na LK Topoľčany, starý detský bazén a dopadový bazén pri detskej nafukovacej šmýkačke Žralok na Plážovom kúpalisku v Banskej Bystrici, veľký neplavecký bazén v AquaFun PARK Veľká Lomnica.


Počas KS 2021 nebudú v prevádzke kúpaliská:
LK AQUA - RELAX Lívia v Brezne - Zadných Hálnoch, Termál centrum GALANDIA Galanta, LK Čalovec, TK Katarína v Kremnici, Summer Club-INCHEBA v Bratislave, Biokúpalisko Tri vody v Malinove, LK Moldava n/Bodvou, LK TRITON v Košiciach, Kúpalisko Vlachovo, Veronika Gemerská Hôrka, LK Zlaté Moravce i vonkajší krytý bazén pri Penzióne ČACHOVO v Selciach, nadzemný vonkajší bazén pri Chate LIMBA v obci Bystrá, vonkajší bazén pri Hoteli POLIANKA v Hornej Lehote - Krpáčove; dôvodom je vo väčšine prípadov nevyhovujúci technický stav resp. prebiehajúce rekonštrukcie.


Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke ÚVZ SR
www.uvzsr.sk (Najnovšie články a Kúpaliská - Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie) a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.)
 

Na stránke ÚVZ SR je pre verejnosť k dispozícií Dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v Slovenskej republike, ktorý slúži pre zber údajov o zdravotných problémoch v súvislosti s kúpaním. Ak sa chcete do prieskumu zapojiť, kliknite prosím, na tento odkaz.PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH

hlavný hygienik Slovenskej republiky