30. VYHLÁŠKA ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky (účinnosť od 7. decembra 2020) Tlačiť E-mail
Štvrtok, 03. december 2020 20:22

30. VYHLÁŠKA ÚVZ SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky (účinnosť od 7. decembra 2020) (pdf)

Informácia pre verejnosť: Úrad verejného zdravotníctva SR v pondelok (7. decembra 2020) aktualizuje vyhlášku k režimu na hraniciach tak, že osoby, ktoré pravidelne prekračujú hranice Slovenska a majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania, sa budú môcť preukázať buď negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 14 dní (vykonaný aj mimo územia SR) alebo výsledkom antigénového testu nie starším ako 14 dní s tým, že bude akceptovaný aj výsledok antigénového testu certifikovaného v krajinách Európskej únie.

Vyhláška, ktorú ÚVZ vydal 3. decembra s účinnosťou od 7. decembra stanovuje, že osoby, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR a majú výnimku z domácej izolácie, budú musieť byť schopné preukázať sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19. Po jej vydaní dostal Úrad verejného zdravotníctva SR množstvo podnetov na podmienky týkajúce sa preukázania antigénovým testom vykonanom len v SR. Tieto podmienky boli stanovené, pretože takýchto testov je množstvo, majú rôznu kvalitu a rôznych výrobcov a rovnako vznikalo množstvo otázok, aké potvrdenia pri kontrolách rešpektovať.

Argumenty verejnosti počúvame a podnety z praxe zvažujeme pri rozhodovaní. Po zvážení všetkých možností sme sa preto rozhodli pristúpiť k úprave vyhlášky, ktorá bude zohľadňovať výsledky antigénových testov aj z krajín EÚ.

Koho možno rozumieť pod pojmom „osoby pravidelne prekračujúce hranice SR“: slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do 10 kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry), ktorí majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania.