ÚVZ SR: Stanovisko ÚVZ SR k plošnému a pilotnému testovaniu obyvateľov na COVID-19 antigénovými testami Tlačiť E-mail
Utorok, 27. október 2020 11:29

Otvorený list hlavného hygienika obyvateľom Slovenskej republiky pred plošným testovaním (31.10.2020 – 1.11.2020) nájdete tu:

Stanovisko ÚVZ SR k celoplošnému testovaniu (utorok, 27. október 2020)

Epidemiologická situácia na Slovensku je veľmi vážna.

Úrad verejného zdravotníctva SR od zavedenia diagnostiky RT-PCR na Slovensku neustále pracuje na tom, aby sa zvyšovala vyšetrovacia kapacita laboratórií. Podporujeme aj zavedenie antigénových testov. Dokážu dostatočne a rýchlo identifikovať najviac infekčných ľudí s COVID-19, ktorí môžu ľahko nakaziť iných. Plošné testovanie celej populácie na COVID-19 antigénovými testami môže identifikovať tisíce takýchto osôb, ktoré sa doteraz nepodarilo zachytiť. Následná domáca izolácia pozitívnych osôb má potenciál ovplyvniť súčasný nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie.

Úrad verejného zdravotníctva SR víta, že testovanie populácie Slovenska prebieha v gescii Ozbrojených síl SR. Kapacity regionálnych úradov verejného zdravotníctva sú totiž dlhodobo preťažené, a to aj napriek mimoriadnym opatreniam, ktoré sme prijali.

Aj na základe skúseností s pilotným testovaním si uvedomujeme, že pôjde o veľmi zložitý a náročný proces. Vnímame výzvy v oblasti logistiky či krátkosť času na prípravu a ďalšie nevyhnutné úlohy, ktoré je potrebné okamžite riešiť. Budeme maximálne súčinní v rámci našich možností a kapacít.

Zároveň sa obraciame sa na všetkých občanov Slovenska, aby využili možnosť dať sa otestovať. Svojim rozhodnutím tak môžu ovplyvniť ďalší vývoj pandémie na Slovensku. Každý tak môže prispieť k jej úspešnému zvládnutiu.


Stanovisko hlavného hygienika SR k pilotnému testovaniu (pondelok, 26. október 2020)

Pilotné testovanie obyvateľstva na COVID-19 na Orave a v Bardejove malo veľký význam. Identifikovalo sa ním 5594 infekčných ľudí, ktorým sa nariadila domáca izolácia. Zavedenie antigénových testov podporujem, pretože dokážu dostatočne a rýchlo identifikovať ľudí s veľkou vírusovou náložou – teda najviac infekčných, ktorí môžu ľahko nakaziť iných, vrátane tých najzraniteľnejších. Aj takýmto spôsobom znížime riziko prenosu nákazy a sme opäť bližšie k tomu, aby sme zmenili vývoj chorobnosti COVID-19 a jeho nepriaznivý trend. A o tom nám predsa všetkým ide.

Pre epidemiológov, ktorí už mesiace trasujú kontakty pozitívne testovaných ľudí, je to veľká pomoc. Stále však musíme pokračovať vo vyhľadávaní úzkych kontaktov, pretože sa nám tak darí vyhľadať aj osoby v inkubačnom čase nákazy, ktoré ešte príznaky nemajú, no ochorenie môžu šíriť ďalej.

Ďakujem všetkým, ktorí sa pilotného testovania zúčastnili. Osobne som navštívil niektoré odberové miesta v Bardejove a na Orave, ktoré pred ich spustením prešli kontrolou zo strany našich regionálnych hygienikov. Dojímala ma obetavosť našich odborných pracovníkov, zdravotníkov, vojakov a dobrovoľníkov. Potešila ma trpezlivosť, disciplinovanosť a ochota ľudí dať sa otestovať.

Ľuďom, ktorí z testovania odišli ako pozitívni odporúčam, aby z výsledku nemali strach. Je dobre, že o tom vedia, pretože ak by u nich nastali zdravotné komplikácie, už poznáme ich diagnózu a zdravotníci im v prípade potreby vedia zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť Sledujte počas domácej izolácie svoj zdravotný stav a v prípade zhoršenia príznakov kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára.

Ľudí s negatívnym výsledkom by som rád povzbudil, aby nepoľavili v dôslednom dodržiavaní vysokého hygienického štandardu a aby sa naďalej aktívne chránili pred infekciou.

Epidemiologická situácia na Slovensku je totiž vážna.

Seba, svoju rodinu a známych ochránime tým, že budeme pri nevyhnutných cestách mimo svojich domovov nosiť správne nasadené a čisté rúško, udržíme si aspoň dvojmetrový odstup od iných ľudí a budeme si často umývať a dezinfikovať ruky. Viem, že ide o denne opakované základné zásady, nepodceňujme ich však. Stále nemáme účinnú a bezpečnú vakcínu proti COVID-19 a ROR má z pohľadu našej ochrany mimoriadny význam, a pritom nás to nestojí veľa námahy.

Prosím, dodržiavajme tiež uznesenia vlády SR a opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Sú nastavené tak, aby sme šírenie nového koronavírusu nedobiehali, ale predbehli a spomalili ho.

Súčasne nastavenými pravidlami chceme docieliť, aby sme COVID-19 nezanášali napríklad do svojich rodín, kde cítime maximálny pocit bezpečia. Neobchádzajme platné opatrenia, pretože tým riskujeme veľa.


PhDr. MUDr. RNDr. Ján Mikas, PhD., MPH
hlavný hygienik Slovenskej republiky