Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku a v Európe (prezentácia) Tlačiť E-mail
Piatok, 09. október 2020 19:36

Veľká časť regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) aj v čase významného nárastu počtu ochorení COVID-19 zatiaľ stíha v rámci svojich vlastných kapacít dohľadávať kontakty potvrdených prípadov. RÚVZ, ktoré nateraz majú dostatočné kapacity, však už majú vyhliadnuté posily v prípade, že sa v ich územnej pôsobnosti epidemiologická situácia náhle zhorší a počet pracovníkov pri trasovaní kontaktov bude potrebné doplniť.
 

Faktom však je, že na Slovensku sa už vyskytujú regióny, kde potrebujú výpomoc pre prudký lokálny nárast počtu nových ochorení COVID-19 a kontakty už dohľadávajú s oneskorením. Ide napríklad o RÚVZ so sídlom v Dolnom Kubíne, Bardejove či Humennom. Situáciu na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva riešime. Kapacity sme postupne dopĺňali aj počas leta, no vzhľadom na dovolenkové obdobie bolo náročnejšie zohnať kvalifikované posily v dostatočnom počte.


Na 36 regionálnych úradoch pracovalo v septembri 179 pracovníkov odboru epidemiológie. Pri trasovaní kontaktov im tak, ako po ostatné obdobie, pomáhali aj pracovníci z iných odborných sekcií. Zároveň bolo na trasovanie kontaktov prijatých 59 ľudí na dohodu, respektíve na brigádnickú činnosť študentov – ministerstvo zdravotníctva nám na prijímanie dohodárov vyčlenilo finančné prostriedky. Dobrovoľníkov bolo 31. Veľká časť dohodárov a dobrovoľníkov sú študenti verejného zdravotníctva, resp. príbuzných odborov. Ide aj o osoby so stredoškolským vzdelaním zdravotníckych smerov. Na dohodu pracujú aj bývalí zamestnanci.


V najviac zasiahnutých oblastiach si pomáhajú aj susediace regionálne úrady verejného zdravotníctva. Úrad verejného zdravotníctva SR vypracoval systematické riešenie postupov pri nárazovom zvyšovaní pracovného zaťaženia jednotlivých úradov. V rámci toho bol aj stanovený systém trojíc regionálnych úradov, ktoré si budú v prípade potreby navzájom pomáhať.

Ďalšie posilnenie kapacít regionálnych úradov je naplánované počas októbra. V prípade potreby sú pripravené pomôcť aj zložky ozbrojených síl.


Tu nájdete
štatistické údaje k aktuálnej situácii na Slovensku a v zahraničí v súvislosti s COVID-19. Rovnako aj informácie o výskyte ochorení v okolitých krajinách, rizikových okresoch na Slovensku. Prístupné sú aj dáta k pozitívnym prípadom nad 65 rokov, hospitalizáciách po krajoch, obsadenosť infektologických lôžok. V prezentácii je uvedená aj aktuálna hodnota reprodukčného čísla, sedemdňový priemer testovania či informácia o vyťaženosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva.