Informácia o novele zákona č. 355/2007 Z. z. v čase krízovej situácie |
![]() |
![]() |
Utorok, 26. máj 2020 19:00 |
Dňa 21. mája 2020 nadobudla účinnosť druhá novela zákona č. 355/2007 Z. z. v častiach týkajúcich sa ochrany zdravia pri práci v čase krízovej epidemiologickej situácie (zákon č. 125/2020 Z. z.)
úpravy ustanovené zákonom č. 69/2020 Z. z. v čase krízovej situácie. Pre zachovanie prehľadnosti uvádzame spolu.
V čase krízovej situácie zamestnávateľ nie je povinný plniť niektoré povinnosti súvisiace s ochranou zdravia pri práci; napr. nie je povinný zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika pri práci v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou, nemusí plniť oznamovacie povinnosti vo vzťahu k orgánom verejného zdravotníctva, nie je povinný zabezpečiť posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu. Netýka sa to povinnosti uvedenej v § 30 ods. 1 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z.: Zamestnávateľ je povinný aj v čase krízovej situácie zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia expozíciu zamestnancov a obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým alebo iným faktorom práce a pracovného prostredia na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej však na úroveň limitov ustanovených osobitnými predpismi. Zamestnávateľ môže v čase krízovej situácie na základe dohody s poskytovateľom pracovnej zdravotnej služby alebo s poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti zabezpečiť dohľad nad pracovnými podmienkami alebo posúdenie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu výkonom lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci z dôvodu zdravotného rizika pri práci. Zamestnávateľ je povinný aj v čase krízovej situácie poskytnúť príslušnému orgánu verejného zdravotníctva súčinnosť pri prešetrovaní pracovných podmienok a spôsobu práce posudzovanej osoby pri podozrení na chorobu z povolania alebo ohrozenie chorobou z povolania. Všetky subjekty zároveň postupujú v súlade so všeobecnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia. Zamestnávateľ je povinný bezodkladne po skončení krízovej situácie plniť všetky povinnosti pri ochrane zdravia pri práci vyplývajúce z § 30 zákona č. 355/2007 Z. z.
Fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby a vykonáva prácu zaradenú do tretej kategórie alebo štvrtej kategórie (rizikovú prácu), nie je povinná plniť niektoré povinnosti súvisiace s ochranou zdravia pri práci; napr. nie je povinná zabezpečiť posúdenie zdravotného rizika pri práci, nie je povinná zabezpečiť posudzovanie svojej zdravotnej spôsobilosti na prácu. Netýka sa to povinnosti uvedenej v § 30 ods. 7 písm. b) zákona č. 355/2007 Z. z.: Fyzická osoba - podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby a vykonáva prácu zaradenú do tretej kategórie alebo štvrtej kategórie je povinná aj v čase krízovej situácie zabezpečiť opatrenia, ktoré znížia jej expozíciu a expozíciu obyvateľov fyzikálnym, chemickým, biologickým alebo iným faktorom práce a pracovného prostredia na najnižšiu dosiahnuteľnú úroveň, najmenej však na úroveň limitov ustanovených osobitnými predpismi.
V čase krízovej situácie poskytovatelia pracovnej zdravotnej služby, ktorí vykonávajú činnosť dodávateľským spôsobom, nevykonávajú činnosť na pracoviskách zamestnávateľov, t. j. nevykonávajú dohľad nad pracovnými podmienkami na pracovisku. Lekári pracovnej zdravotnej služby nevykonávajú posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu a lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci. Poskytovatelia pracovnej zdravotnej služby vykonávajú v čase krízovej situácie poradenstvo zamerané na ochranu zdravia pri práci a predchádzanie vzniku chorôb z povolania a ochorení súvisiacich s prácou, prednostne so zameraním na mimoriadnu epidemiologickú situáciu, najmä telefonicky alebo elektronickou formou. Poskytovatelia pracovnej zdravotnej služby môžu v čase krízovej situácie vykonávať dohľad nad pracovnými podmienkami a poradenstvo zamerané na ochranu zdravia pri práci a predchádzanie vzniku chorôb z povolania na pracovisku zamestnávateľa a lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci v ambulancii len na základe vzájomnej dohody medzi zamestnávateľom a poskytovateľom pracovnej zdravotnej služby alebo medzi zamestnávateľom a poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti z dôvodu zdravotného rizika pri práci za dodržania opatrení na ochranu zdravia zamestnancov podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. V prípade dohľadu nad pracovnými podmienkami a poradenstva zameraného na ochranu zdravia pri práci na pracovisku zamestnávateľa je potrebný konsenzus medzi zamestnávateľom a poskytovateľom pracovnej zdravotnej služby. V prípade výkonu lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, vykonávaných vzhľadom na zdravotné riziko a bezpečnosť pri práci, je potrebné rešpektovať aktuálny režim prevádzky ambulantných zdravotníckych zariadení a štandardné postupy pre zdravotníkov počas pandémie COVID-19. Z toho dôvodu je aj výkon lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci podmienený konsenzom medzi zamestnávateľom a poskytovateľom pracovnej zdravotnej služby, alebo medzi zamestnávateľom a lekárom, ktorý nie je členom pracovnej zdravotnej služby, ale bude vykonávať lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci. Poskytovatelia pracovnej zdravotnej služby budú bezodkladne po skončení krízovej situácie vykonávať v celom rozsahu zdravotný dohľad pre zamestnancov.
V čase krízovej situácie lekári neposudzujú zdravotnú spôsobilosť na prácu a nevykonávajú lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u zamestnancov, u fyzických osôb -podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, ani u fyzických osôb, ktoré sa uchádzajú o zamestnanie.
V čase krízovej situácie sa čestným vyhlásením fyzickej osoby nahrádza potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti fyzickej osoby na vykonávanie epidemiologicky závažnej činnosti pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu potravín a pokrmov. Vzor čestného vyhlásenia je v prílohe č. 3cb k zákonu č. 355/2007 Z. z. Poznámka: Epidemiologicky závažná činnosť je pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe a pri nedodržaní zásad osobnej hygieny spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia.
V čase krízovej situácie špecializované pracoviská pracovného lekárstva a dermatovenerológie (kožného lekárstva) neposudzujú zdravotný stav fyzických osôb na účel uznania alebo neuznania choroby z povolania alebo ohrozenia chorobou z povolania, t. j. neuznávajú chorobu z povolania alebo ohrozenie chorobou z povolania, okrem prípadov ohrozenia života alebo ochorenia COVID-19. V tejto súvislosti v čase krízovej situácie ani príslušné orgány verejného zdravotníctva neprešetrujú pracovné podmienky a spôsob práce posudzovanej osoby pri podozrení na chorobu z povolania alebo ohrozenie chorobou z povolania. Komisie na posudzovanie chorôb z povolania na regionálnej a celoslovenskej úrovni v čase krízovej situácie nevykonávajú činnosť. Aj v čase krízovej situácie je potrebné posúdiť a hlásiť chorobu z povolania pri ochorení COVID-19 v čase pandémie, alebo u osôb, u ktorých nastalo poškodenie zdravia pri práci a sú v ohrození života, napríklad pri onkologickom ochorení, ktoré súvisí s výkonom práce a podobne. Špecializované pracoviská pracovného lekárstva a dermatovenerológie môžu na základe odborného posúdenia zdravotného stavu posudzovanej osoby začať proces uznávania choroby z povolania aj v iných individuálne posúdených prípadoch; príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva a zamestnávatelia im poskytnú súčinnosť. Na tieto účely môže aj v čase krízovej situácie zasadnúť regionálna komisia, regionálna komisia na posudzovanie kožných chorôb z povolania a celoslovenská komisia na posudzovanie chorôb z povolania, alebo môže posudzovať chorobu z povolania per rollam. Všetky subjekty zároveň postupujú v súlade so všeobecnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia.
V čase krízovej situácie sa nevykonávajú skúšky žiadateľov o overenie odbornej spôsobilosti na činnosti uvedené v § 15 pred komisiou zriadenou na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Zároveň sa nevydávajú ani osvedčenia o odbornej spôsobilosti na činnosti uvedené v § 15.
- dokladmi o vzdelaní a odbornej praxi a - dokladom o odbornej príprave vykonanej dištančnou formou od vzdelávacej inštitúcie, ktorá uskutočňuje akreditovaný vzdelávací program.
V čase krízovej situácie sa odborná príprava osôb na prácu pri odstraňovaní azbestu alebo materiálov obsahujúcich azbest zo stavieb vykonáva len dištančnou formou vo vzdelávacej inštitúcii, ktorá uskutočňuje akreditovaný vzdelávací program.
V čase krízovej situácie postačí, ak povinná osoba oznámi príslušnému orgánu verejného zdravotníctva uskutočnenie činnosti s dezinfekčnými prípravkami na profesionálne použitie a s prípravkami na reguláciu živočíšnych škodcov na profesionálne použitie do 24 hodín po jej ukončení.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/69/20200406 Príloha č. 3ca k zákonu č. 355/2007 Z. z. ČESTNÉ VYHLÁSENIE na posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu v čase krízovej situácie (pdf) Príloha č. 3cb k zákonu č. 355/2007 Z. z.
Aktualizované 26.05.2020 |