COVID-19: Slovensko pozná pacienta „0" Tlačiť E-mail
Sobota, 07. marec 2020 09:35

Poznáme výsledky vzoriek ľudí, ktorí boli v najbližšom kontakte so Slovákom, ktorému sa ako prvému potvrdilo ochorenie COVID-19 (koronavírus). Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva SR potvrdilo ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19. Výsledky testov syna aj manželky sú pozitívne.


POZNÁME PACIENTA „0"


Slovensko tak hlási spolu tri pozitívne prípady a pozná aj pacienta „0", teda prvého nosiča daného ochorenia. Je to syn, ktorý bol v polovici februára na výlete v talianskych Benátkach.


Po 52-ročnom mužovi, u ktorého sa ochorenie potvrdilo včera (6.3.) ako u prvého Slováka sú pozitívne výsledky aj jeho najbližšej rodiny. "Na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava sú hospitalizovaní všetci traja pacienti. Otec, syn a takisto aj manželka 52-ročného muža," uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením rezortu zdravotníctva.


Ide o úzke kontakty s prvým potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19. Osoby žijú v spoločnej domácnosti," doplnil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.


Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zabezpečuje všetky potrebné protiepidemické opatrenia.


„Identifikovali sme pacienta prvého kontaktu, čo nám zjednodušuje aj realizáciu protiepidemických opatrení,"
 povedal Peter Pellegrini.


„Na Slovensku máme doteraz známe výsledky v počte 339 negatívnych a 3 pozitívne,"
 uzavrel Ján Mikas.