Koronavírus sa na Slovensku nepotvrdil ani u jedného z pacientov Tlačiť E-mail
Utorok, 28. január 2020 12:20

„Nový koronavírus 2019-nCoV nebol k 28.1.2020 potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne," povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR.

V čase, keď krajiny hlásia podozrenia a potvrdené prípady ochorenia spôsobené novým koronavírusom 2019-nCoV, prebieha v európskom regióne chrípková sezóna. Ochorenie spôsobené novým koronavírusom sa prejavuje príznakmi podobnými klasickým respiračným ochoreniam – horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc.

V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

"Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu vo výskyte nového koronavírusu podrobne sledujú. Kľúčové rezorty na Slovensku vykonávajú všetky potrebné preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany zdravia ľudí a preverujú pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií." povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

ODPORÚČANIA PRE OSOBY, KTORÉ SA NACHÁDZAJÚ, RESP. SA VRÁTILI Z OBLASTÍ ZASIAHNUTÝCH KORONAVÍRUSOM:

- dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín,
- vyhýbať sa preplneným miestam a miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat v zasiahnutých ázijských oblastiach,
- 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav,
- v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné kontaktovať, prípadne vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.

Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň dáva do pozornosti činnosť Call centra s nepretržitou prevádzkou, odborníci tam odpovedajú na otázky týkajúce sa nového koronavírusu. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682. V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.