Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3257
Počet zobrazení obsahu : 18641732
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2019 (37. týždeň) Tlačiť E-mail
Piatok, 13. september 2019 13:29

swim_ringV 37. týždni (ku dňu 12.9.2019) naďalej dochádzalo k ukončovaniu prevádzky umelých aj prírodných kúpalísk.PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY

 

Počas 37. týždňa bola ukončená prevádzka na 5 prírodných kúpaliskách (ďalej len "PK"): Teplý vrch - Pláž Drieňok, Teplý vrch - Pláž ORMET, Plážové kúpalisko - jazero v Banskej Bystrici, Zlaté Piesky a Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište. Oficiálne zatiaľ nebola ukončená len prevádzka na PK Slnečné jazerá v Senci.

 

Voda naďalej nevyhovuje hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie a nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou: Ružín - prítoky, Štrkovisko Čaňa, Rybníky Slovenská Volová, Ružín (Košice), Ružín (Gelnica) a Plážové kúpalisko JAZERO v Košiciach.UMELÉ KÚPALISKÁ


Povolenie na prevádzku malo na konci 37. týždňa 76 umelých kúpalísk
(ďalej len „UK“) a 285 bazénov.


V priebehu 37. týždňa bola ukončená prevádzka sezónnych kúpalísk ako napr. Mestského kúpaliska Senica, Kúpaliska Zlatnícka dolina Skalica, Letného kúpaliska (ďalej len „LK“) v Čadci, Kúpaliska TERMÁL s.r.o, Dolná Strehová.


Zatvorená z dôvodu údržby bazénov i priestorov plavárne je Mestská plaváreň Senica a z dôvodu rekonštrukčných prác sú mimo prevádzky obidva bazény v Krytej plavárni Veľký Krtíš.


Počas zhoršených poveternostných podmienok boli zatvorené kúpaliská v okresoch Levoča (Biokúpalisko Resort - Levočská Dolina, Kúpalisko Spišský Hrhov) i Kežmarok (AquaFun PARK Veľká Lomnica, Kúpalisko Kežmarok).


Prevádzkovaných zostalo už len niekoľko sezónnych kúpalísk
ako napr. Kúpalisko Bardejovské Kúpele, a. s.; Kúpalisko Detva; Vonkajší rehabilitačný bazén pri ŠLÚ Marína v Kováčovej; Mestská krytá plaváreň Žilina;  Termálne kúpalisko (ďalej len „TK“) Tvrdošovce; TK Sliač; Vodný svet Číž; LK Tisovec; Aquathermal Senec; Wellness Santovka; TK Horné Saliby (v prevádzke už len obmedzený počet bazénov v závislosti od počasia); 3 UK v Dudinciach - Vonkajší rehabilitačný bazén KD Rubín, Vonkajší rehabilitačný bazén pri LÚ Diamant,  Kúpalisko Dudinka; 5 UK v Bratislave - IUVENTA v Starom Meste, Kúpalisko Delfín v Ružinove, Tehelné pole v Novom Meste, Rosnička v Dúbravke, Kúpalisko MŠK ISKRA Petržalka v Petržalke; Biokúpalisku "KRTKO" vo Veľkom Krtíši (prevádzkovaný je len biobazén, detský bazén pre deti do 10 rokov je t. č. je mimo prevádzky).


V prevádzke zostávajú naďalej celoročné kúpaliská
ako napr. SPA a AQUAPARK v Turčianskych Tepliciach, Aquarelax Dolný Kubín, TK Oravice, atď. Na niektorých kúpaliskách sú ešte v prevádzke aj sezónne bazény - napr. neplavecký, plavecký i oddychový bazén na TK Komárno a plavecký vonkajší bazén v HOLIDAYPARK-u Kováčová, na iných boli tieto už uzatvorené (napr. Wellness centre Patince). Ďalšie kúpaliská sú prevádzkované s obmedzeniami - t. č. sú mimo prevádzky vnútorný detský bazén (z technických príčin), vonkajší detský bazén a vonkajšie tobogany v Termalparku Veľký Meder "Thermal Corvinus“; 3 bazény v krytej hale na TK I Štúrovo (sedací bazén pri krytej plavárni je v oprave).


V tomto týždni RÚVZ vykonávali štátny zdravotný dozor spojený s odberom vzoriek vôd na kúpanie
z jednotlivých bazénov na UK už len ojedinele, napr. v ThermalParku NITRAVA (závažné nedostatky v prevádzkovaní kúpaliska neboli zistené).


Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke ÚVZ SR
www.uvzsr.sk (Najnovšie články a Kúpaliská - Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie) a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.


Na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ SR“) je pre verejnosť k dispozícií Dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v Slovenskej republike, ktorý pripravil ÚVZ SR počas minuloročnej KS. Ak sa chcete do prieskumu zapojiť, kliknite prosím, na nižšie uvedený odkaz:


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfg9tHojR3hw_qaeBWDs6Tl95M2z8hHzbvb_-s_pE9Z-IOfLg/viewform?usp=sf_link.Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.

hlavný hygienik Slovenskej republiky