ÚVZ SR: Povieme deťom, čo je zdravé Tlačiť E-mail
Štvrtok, 11. október 2018 07:06

baby_3359745_1280Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa prostredníctvom všetkých regionálnych úradov verejného zdravotníctva zapojil do tretieho ročníka projektu Viem, čo zjem. Skúsení lektori zábavnými aktivitami vo forme pracovných listov, ale i hravou formou na prednáškach a v diskusiách tretiakom až šiestakom základných škôl vysvetlia, ako by mal vyzerať vyvážený, zdravý jedálny lístok a životospráva.  


Hlavným zámerom a cieľom projektu je motivovať deti, aby si uvedomovali, aké dôležité sú správne stravovacie návyky a pohybová aktivita pre zdravie. Témou prednášok bude Pestrá strava a Zdravý tanier.

Správny výber potravín, frekvencia ich konzumácie, vzťah k pohybu a pohybovým aktivitám, sú dôležité faktory prevencie neinfekčných ochorení, ktoré trápia čoraz častejšie aj mladú populáciu. Projekt chce upozorniť, že práve v detstve sa formujú a utvárajú návyky, životné zvyklosti a postoje v oblasti životného štýlu v rodine, ale tiež v školskom prostredí, kde trávia deti nemalú časť dňa.

Deti sa okrem prednášok môžu zapojiť do dobrovoľných súťaží a hrať o hodnotné ceny, hlavnou je príspevok na cvičebné pomôcky v hodnote 500 eur. Projekt sa začína v októbri, ukončí sa záverečným vyhodnotením v priebehu mája. Iniciuje ho spoločnosť Nestlé Slovensko, realizuje sa s odporúčaním Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky je odborným partnerom. Ide o súčasť globálneho programu Nestlé Healthy Kids, v zahraničí projekt Viem, čo zjem poznajú už od roku 2009, na Slovensku od školského roku 2016/2017. Za toto obdobie sa doň zatiaľ zapojilo celkovo 21 206 detí zo základných škôl na celom Slovensku, tento rok sa predpokladá účasť okolo 12 000 žiakov.

Ďalšie informácie o projekte sú  na webovej stránke www.viemcozjem.skOdbor podpory zdravia ÚVZ SR

Referát komunikačný ÚVZ SR