Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3814
Počet zobrazení obsahu : 22135547
Svetový deň bez tabaku 2008 Tlačiť E-mail

Svetový deň bez tabaku 2008

Úrad verejného zdravotníctva SR získal ocenenie od Slovenskej lekárskej spoločnosti za aktivity v oblasti kontroly tabaku

 

Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku, ktorý si pripomíname 31. mája, sa v priestoroch reštaurácie Alizé na Hurbanovom námestí v Bratislave dňa 22. mája 2008 uskutočnila tlačová konferencia pod záštitou farmaceutickej spoločnosti Pfizer v spolupráci s  Kanceláriou WHO na Slovensku,  s Úradom verejného zdravotníctva SR  a  s občianskym združením  Stop fajčeniu.

Na tlačovej konferencii si prevzali ocenenia za prínos v oblasti boja proti fajčeniu z rúk predsedu Slovenskej lekárskej spoločnosti prof. MUDr. Petra Krištúfka, CSc. a predstaviteľov spoločnosti Pfizer viaceré slovenské osobnosti a organizácie. Úrad verejného zdravotníctva SR získal takisto jedno z ocenení, ktoré prevzala zástupkyňa hlavného hygienika SR pre ekonomické činnosti Ing. Daniela Dobáková.

Medzi ďalšími ocenenými boli Darina Sedláková zo Svetovej zdravotníckej organizácie, Elena Kavcová z Národnej koalície na kontrolu tabaku, prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká, Úrad verejného zdravotníctva, predseda občianskeho združenia Stop fajčeniu Peter Šťastný a novinárka denníka Pravda Bianka Stuppacherová-Popovičová.

Užívanie tabaku stále patrí k najzávažnejším rizikovým faktorom rozvoja ochorení, na ktoré v súčasnosti zomiera viac ako polovica ľudí na celom svete. Väčšina z nich začína s fajčením už pred 18. rokom a takmer štvrtina z nich dokonca už pred dovŕšením 10. roku. Je zrejmé, že deti, ktoré začínajú experimentovať s fajčením v nižšom veku, sú náchylnejšie stať sa náruživými fajčiarmi a ťažšie s tým prestanú.

 

Tohtoročný Svetový deň bez tabaku zameriava svoju kampaň na nasledovné posolstvo:

"Jeden z najefektívnejších spôsobov, akým krajiny môžu chrániť mladých ľudí pred experimentovaním a reálnou hrozbou stať sa fajčiarmi, je zakázať všetky formy priamej a nepriamej propagácie, vrátane podpory podujatí sponzorovaných tabakovým priemyslom".

 

Prostredníctvom hesla MLÁDEŽ BEZ TABAKU chce Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zdôrazniť fakt, že najzraniteľnejšou vekovou skupinou z pohľadu rizika vzniku závislosti sú mladí ľudia. Zároveň volá po úplnom zákaze reklamy, propagácie a sponzorovania tabakových produktov zo strany výrobcov, s cieľom znížiť užívanie tabaku medzi mladými. Svetový deň bez tabaku je ideálnou príležitosťou pre rodičov - fajčiarov, aby začali chrániť svoje deti a mládež pred týmto smrtiacim návykom.

V rámci programu tlačovej konferencie vystúpili s krátkymi príspevkami MUDr. Darina Sedláková, MPH, PhDr. Róbert Ochaba, MPH, PharmDr. Eva Kaszásová a Mgr. Peter Šťastný.

 

Predzvesťou Svetového dňa bez tabaku bolo edukačno-zábavné podujatie "Deň bez cigarety", ktoré sa uskutočnilo 24. mája 2008  v čase od 13:00 do 18:00 v areáli štrkoveckého jazera v Bratislave. V dňoch od 30. mája do 27. júna 2008 sa bude pri príležitosti iniciatívy "Mládež bez tabaku" vo viacerých mestách Slovenska organizovať testovanie závislosti obyvateľstva od nikotínu. Zisťovanie závislosti sa bude realizovať prostredníctvom Fagestromovho dotazníka závislosti od nikotínu, zisťovaním hladiny CO vo vydychovanom vzduchu a fajčiari budú mať možnosť konzultovať svoje výsledky s odborníkom z pľúcneho lekárstva.

 

Súčasné aktivity Úradu verejného zdravotníctva SR v kontrole tabaku