Informácia o výskyte škodlivých výrobkov – výživové doplnky značky Falcon Labs PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 16. marec 2018 14:04

oxyburnpro_sDňa 12. 3. 2018 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané oznámenie, ktoré do AAC systému (systém administratívnej pomoci a spolupráce (Administrative Assistance and Cooperation System)) vložilo Írsko. Oznámenie sa týka nepovolených zložiek – methasterone a 1,3-dimethylamylamine (DMAA) vo výživových doplnkoch značky Falcon Labs: OXYBURNPRO, SEPERCLEN, SUPERDRIVE, v prípade ktorých nie je známy ich výrobca.

Food Safety Authority (FSA) v Írsku analyzoval viacero výrobkov značky Falcon Labs, pričom vo výrobkoch Falcon Labs OXYBURNPRO, Falcon Labs SEPERCLEN bol zistený 1,3-dimethylamylamine (DMAA) a vo výrobku Falcon Labs SUPERDRIVE bol zistený methasterone. FSA zároveň vyjadril pochybnosti k bezpečnosti výrobkov značky Falcon Labs pre konzumentov a varovanie pre spotrebiteľov publikoval aj na svojej webovej stránke dňa 8.3.2018, kde sa uvádza, že výrobky značky Falcon Labs môžu pre prítomnosť ilegálnych steroidov a stimulantov predstavovať vážne zdravotné riziko pre konzumentov. Írsko o týchto svojich zisteniach informovalo prostredníctvom systému AAC všetky členské štáty EÚ.

FSA varuje, že 1,3-DMAA je stimulant, ktorý môže spôsobiť akútne dočasné zvýšenie krvného tlaku, čo môže viesť k dýchavičnosti, napätiu na hrudi a riziku srdcového infarktu alebo cerebrálneho krvácania. Methasterone je anabolicko-androgénny steroid, ktorý sa spája s mnohými prípadmi poškodenia pečene.

Na základe obdržanej informácie vykonal ÚVZ SR kontroly viacerých webových stránok.

oxyburnpro
 

Keďže sa výživové doplnky značky Falcon Labs môžu nachádzať na trhu na území Slovenskej republiky, odporúčame spotrebiteľom, aby tieto výrobky nekupovali (vrátane nákupu cez internet), už zakúpené výrobky v žiadnom prípade nepoužívali a prípadne ich vrátili späť do miesta predaja.Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.

hlavný hygienik Slovenskej republiky