Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3339
Počet zobrazení obsahu : 19243823
ÚVZ SR: Informácia o výskyte horúčky Chikungunya v Taliansku a vo Francúzsku Tlačiť E-mail

mosquitoNa základe informácií Európskeho centra pre prevenciu ochorení (ECDC) sa v talianskom Ríme a jeho okolí (mesto Anzio a Latina) vyskytli prípady nákazy vírusom Chikungunya. Ide o druhý prípad výskytu tohto exotického ochorenia Taliansku od roku 2007. K 16. 9. 2017 bolo hlásených 64 prípadov ochorenia. Výskyt bol hlásený aj v južnom Francúzsku, kde bolo k 13. 9. 2017 hlásených deväť prípadov ochorenia z mesta Le Cannet-des-Maures v kraji Var.
 

Chikungunya je vírusové ochorenie šíriace sa predovšetkým v tropických oblastiach. Ochorenie prenášajú komáre rodu Aedes.  U väčšiny infikovaných osôb (viac ako 75 – 80 %) sa ochorenie prejaví príznakmi ako vysoká horúčka, bolesť svalov, kožná vyrážka a bolesť kĺbov. Chronická bolesť kĺbov môže pretrvávať týždne alebo mesiace. Komplikácie sú zriedkavé. Ojedinele boli hlásené prípady infekcie oka, neurologické, srdcové komplikácie alebo gastrointestinálne ťažkosti. Vážne komplikácie nie sú bežné, ale u starších osôb môže infekcia vírusom Chikungunya zapríčiniť úmrtie. Proti Chikungunyi neexistuje špecifická liečba ani vakcína. Príznaky ochorenia sa liečia podávaním liekov proti horúčke a bolesti.

 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje cestovateľov do Ríma a okolia a cestovateľov do francúzskej oblasti Var na zvýšené riziko nákazy vírusom Chikungunya, ktorý sa prenáša komármi. Pri návšteve postihnutých oblastí sa cestovateľom odporúča používať prostriedky na zabránenie poštípaniu komármi vrátane používania repelentov, nosenia odevov s dlhými rukávmi a dlhými nohavicami aj počas dňa, nakoľko komáre prenášajúce uvedené ochorenie sú aktívne aj počas dňa. Odporúča sa spať v miestnostiach vybavených sieťami proti hmyzu. Ak sa u cestovateľa po návrate na Slovensko vyskytnú príznaky pripomínajúce Chikungunyu, je potrebné navštíviť lekára. 

Pre darcov krvi platí, že sú na 28 dní po návrate z uvedených oblastí postihnutých horúčkou Chikungunya vylúčení z možnosti darovať krv. 

Odbor epidemiológie
ÚVZ SR