Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3814
Počet zobrazení obsahu : 22131784
ÚVZ SR: Rozcvičte jarnú únavu Tlačiť E-mail
Piatok, 24. marec 2017 13:28

Ste po dlhej zime nekonečne unavení, neviete sa dospať, bolieva vás hlava a do ničoho sa vám nechce? Jarná únava dá telu zabrať, no je len na vás, ako rýchlo sa jej strasiete. Pomôže vám pohyb, vitamíny a voda.

Prebúdzajúca sa príroda, prvé kvety, rozkvitnuté stromy, slnko, ktoré dobíja energiou, výlety, častejšie stretnutia s priateľmi, to všetko si pre vás jar chystá. A určite to stojí za to, aby ste sa s jarnou únavou popasovali čo najskôr. Prechody ročných období horšie znášajú skôr starší a meteosenzitívni ľudia. Keď sa k nim navyše pridá zmena zimného času na letný (tento rok zo soboty 25. marca na nedeľu 26. marca - z 2:00 hod. na 3:00 hod.), potrápi príchod jari aj mnohých mladších. Aspoň niekoľko prvých dní.

Rozhýbte sa

Malátne telo i myseľ potrebujú na jar vzpruhu. Jeden z najlepších spôsobov ako sa dostať do formy a začať si užívať čoraz dlhšie, slnečnejšie a krajšie dni, je pohyb. Nemusíte hneď bežať do posilňovne, na začiatok stačí, ak si každý deň nájdete polhodinku na rýchlejšiu prechádzku. Postupne si minúty vonku pridávajte a chôdzu striedajte s ľahkým behom. Okrem toho sa snažte chodievať čo najviac pešo aj počas dňa, vystúpte z autobusu o jednu zastávku skôr a skúste chodiť čo najmenej výťahom.

V práci, najmä ak dlho sedíte, nezabúdajte na pravidelné prestávky, počas ktorých si uvoľnite celé telo. Urobte si každé dve hodiny pätnásťminútovú prestávku, uvoľnite si šiju pomalým krúžením hlavy do strán, vystrite si chrbát i nohy a precvičte si aj zápästia. Poprechádzajte sa a prestávku ukončite hlbokými nádychmi a výdychmi, ktoré opakujte aspoň päťkrát.

Päť porcií vitamínov

Myslite i na zmenu jedálneho lístka, uprednostňujte ľahšie jedlá, dusené alebo na pare, radšej hydinové mäso a ryby, nie mastné a vyprážané pokrmy, ktoré ste si dopriavali v zime. Organizmu výdatne prospieva zelenina a ovocie a jarná reďkovka či šalát, sú neodolateľné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča zjesť každý deň päť dávok ovocia a zeleniny. Ovocie si dajte skôr dopoludnia, zeleninu hocikedy. Britskí vedci zistili, že okrem nespochybniteľných priaznivých účinkov na srdce a cievy pomáha pravidelná konzumácia zeleniny a ovocia aj duševnému zdraviu. Tí, ktorí ich jedávali pravidelne, boli optimistickejšie naladení. Navyše, ak budete mať v jedálnom lístku viac zeleniny a ovocia namiesto ťažkých mastných jedál či sladkostí, môžete sa ľahšie zbaviť nadbytočných kilogramov.

Pravidelne pite

O tom, že ideálny nápoj je voda, určite viete. Nezabúdajte na ňu, nalaďte sa na pravidelný pitný režim, striedajte ju s nesladenými čajmi, šťavami, alebo s minerálnymi vodami. Presladené nápoje vám silu nedodajú, iba ak prázdne kalórie a tukové vankúše. Ak na pitie zabúdate, dajte si hneď ráno na stôl dvojlitrovú fľašu vody a postupne z nej po celý deň popíjajte.

Pomôžte biorytmu

Citlivejší ľudia horšie znášajú zmenu zimného času na letný, ktorá ukrojí hodinu zo spánku. Biorytmus jednoducho neoklamú. Niektorí odborníci radia už niekoľko dní pred posunom chodiť spávať o štvrťhodinku skôr ako obyčajne a v nedeľu, po posunutí času, si pospať dlhšie, alebo si ísť na chvíľu ľahnúť aj popoludní.

 

Komunikačný referát ÚVZ