Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3814
Počet zobrazení obsahu : 22110744
Informácia o ochorení MERS-CoV Tlačiť E-mail

Čo je MERS-CoV
MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus) je vírusové respiračné ochorenie spôsobené novým typu koronavírusu. Od septembra 2012 sa vo svete eviduje viac ako 1 000 prípadov tohto ochorenia, ktoré boli zaznamenané predovšetkým v krajinách Blízkeho Východu (Saudská Arábia, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Jordánsko, Omán, Kuvajt, Egypt, Jemen, Libanon a Irán). V máji 2015 sa zaznamenala epidémia tohto nového ochorenia aj v Južnej Kórei. Ochoreniu podľahne približne 30 % - 40 % chorých osôb.

Ako sa prenáša
Prenáša sa kvapôčkovou infekciou z infikovanej osoby. Takmer všetky nové ochorenia vznikajú v zdravotníckych zariadeniach alebo u blízkych (rodinných) kontaktov chorého. Nakaziť sa vírusom MERS-CoV je možné aj kontaktom s ťavami jednohrbými a pri konzumácii nedostatočne tepelne spracovaných živočíšnych produktov z nakazených tiav. Inkubačný čas (obdobie od infikovania organizmu po prepuknutie príznakov choroby) je dva až 14 dní, v priemere päť dní.

Ako sa prejavuje
Ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. U niektorých chorých ľudí boli zaznamenané tráviace ťažkosti. V ťažkých prípadoch môže vyústiť do zápalu pľúc a multiorgánového zlyhania, ktoré môže končiť úmrtím. Priebeh ochorenia je závažnejší u pacientov s oslabenou imunitou alebo s iným chronickým ochorením (napr. onkologické ochorenie, diabetes mellitus, obličkové ochorenie, pľúcne ochorenie).

Aké je riziko nákazy
Riziko nákazy existuje predovšetkým v postihnutých krajinách Blízkeho Východu, kde prichádza k nákazám od zvierat a k menším epidémiám vzniknutým v súvislosti s pobytom v zdravotníckom zariadení, kde sú hospitalizovaní pacienti s MERS-CoV. Podľa vedeckých štúdií vírus MERS-CoV nemá vysoký pandemický potenciál. Od chorých osôb sa najčastejšie nakazia blízke kontakty (rodinní príslušníci), zdravotnícky personál starajúci sa o chorých s MERS-CoV a ostatní pacienti v zdravotníckych zariadeniach.

Čo robiť po návrate z rizikovej oblasti
1) Používať výlučne vlastné prostriedky osobnej hygieny
2) Kontrolovať svoj zdravotný stav 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, tráviace ťažkosti)
3) V prípade výskytu príznakov ochorenia kontaktovať svojho lekára alebo zavolať na tiesňové telefónne číslo 112 a informovať ich o Vašich ťažkostiach a o tom, že ste navštívili krajinu s výskytom MERS-CoV

Čo robiť pri vycestovaní do rizikovej oblasti
1) Používať výlučne vlastné prostriedky osobnej hygieny
2) Umývať si ruky často a dôkladne
3) Zakryť si ústa pri kašlaní a kýchaní
4) Nedotýkať sa Vašich očí, nosa a úst neumytými rukami
5) Vyhýbať sa osobnému kontaktu s chorými osobami
6) Sledovať aktuálnu epidemiologickú situáciu v postihnutých krajinách Blízkeho Východu a Južnej Kórei (http://english.mw.go.kr)
7) Sledovať informácie a odporúčania na internetových stránkach www.ecdc.europa.eu, www.who.int, www.cdc.gov

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky