WHO – Svetová zdravotnícka organizácia |
![]() |
![]() |
WHO je špecializovaná medzivládna organizácia systému Organizácie spojených národov (OSN) zaoberajúca sa problematikou zdravia, ktorá bola založená 7. apríla 1948. 7. apríl oslavujeme ako Svetový deň zdravia. WHO sídli v Ženeve, Regionálny úrad pre Európu sídli v Kodani a Kancelária WHO v SR má sídlo v Bratislave. Generálnym riaditeľom WHO je Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus od 1. júla 2017. (www.who.int) Regionálny úrad pre Európu (EURO) zastupuje regionálna riaditeľka Zsuzsanna Jakab od 1. februára 2010. (www.euro.who.int). V septembri 2014 bola p. Zsuzsanna Jakab opätovne zvolená na druhé funkčné obdobie regionálnej riaditeľky pre WHO - Európa. Kanceláriu WHO na Slovensku zastupuje Dr. Tatul Hakobyan (www.euro.who.int/en/countries/slovakia)
Dnes Svetová zdravotnícka organizácia v európskom regióne pomáha podporovať a rozvíjať národné zdravotné politiky, zdravotné systémy a programy verejného zdravia, s cieľom podporovať, chrániť a zlepšovať zdravie populácie a spoločne predchádzať a prekonávať možné zdravotné hrozby.
1. je nepretržite dostupné pre komunikáciu s kontaktnými miestami Svetovej zdravotníckej organizácie, 2. vyhodnocuje udalosti, ktoré vznikli na území SR a môžu predstavovať ohrozenie verejného zdravia, 3. oznamuje Svetovej zdravotníckej organizácii udalosti podľa druhého bodu do 24 hodín po ich vyhodnotení a uskutočnené opatrenia na zamedzenie šíreniu choroby alebo kontaminácie.
Ministerstvo zdravotníctva SR uzatvorilo s Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na roky 2018 - 2019 Dvojročnú dohodu o spolupráci (BCA).
- pokračovania aktivít na podporu implementácie akčných plánov v oblasti pohybovej aktivity a obezity, - pokračovania v aktivitách na znižovanie príjmu kuchynskej soli v potravinách a vo výžive vrátane opatrení zameraných na marketing voči deťom a opatrení na školách, - aktivít na podporu implementácie Ostravskej deklarácie 2017 v oblasti zdravia a životného prostredia, - aktivít v rámci prípravy informačných, vzdelávacích a odborných dokumentov k potenciálnym rizikám spojených s radiáciou v použití v medicíne a návrh metodiky pre definovanie národných diagnostických referenčných úrovní pre rádiologické vyšetrenie.
- prenosné ochorenia - salmonela, polio - Medzinárodné zdravotné predpisy (IHR) - imunizačný program - potravinová bezpečnosť – výživa - podporu pohybovej aktivity - tabaková politika - centrálny informačný systém pre infekčné ochorenia - životné prostredie a zdravie - pracovné lekárstvo - hrozby radiácie - ochrana zdravia pred ionizujúcim žiarením |