Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3821
Počet zobrazení obsahu : 22175820
Nebezpečné látky sa našli v detskom organizme Tlačiť E-mail
Tlačové správy
Streda, 28. november 2012 07:50

Na Úrade verejného zdravotníctva sa 27. novembra konala tlačová beseda zameraná na prezentáciu národných výsledkov projektu Democophes, ktoré odprezentovala Ing. Katarína Halzlová, vedúca odboru hygieny životného prostredia (ďalej len „OHŽP“) a Mgr. Michal Jajcaj  z OHŽP.

Výsledky ľudského biomonitoringu preukázali, že nebezpečné látky sa našli aj v detskom organizme. Chemické zlúčeniny – ftaláty boli vo zvýšenej hladine namerané  u matiek žijúcich na vidieku a u detí v mestskom prostredí. Ftaláty ohrozujú náš organizmus, majú vplyv na hormonálny systém, činnosť enzýmov, ovplyvňujú funkcie pečene a obličiek.

Okrem ftalátov sa sledovali aj ďalšie základné vybrané látky ako metylortuť, kadmium a kotinín, s ktorými sa denne stretávame a negatívne vplývajú na organizmus. Cieľovou skupinou boli deti vo veku 6 až 11 rokov a ich biologické alebo nevlastné matky do 45 rokov. Analyzovali sa tri lokality na Slovensku : Bratislava, Slovenská Ľupča a Brusno.

V Slovenskej republike bol koordinátorom štúdie Úrad verejného zdravotníctva SR s podporou Ministerstva zdravotníctva SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Spoločné pilotné testovanie ľudského biomonitoringu sa uskutočnilo v členských krajinách v roku 2011. Cieľom tejto štúdie bolo zaviesť štandardizovaný spôsob realizovania štúdií ľudského biomonitoringu naprieč Európou. Vybrané členské krajiny postupovali na rovnakom princípe. Vďaka tomu sa projekt osvedčil  ako vhodný  a významný nástroj na získanie údajov o expozícii ľudí škodlivinám zo životného prostredia.

democophes_poster