Kto je prítomný

Máme online 452 hostí 

Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3821
Počet zobrazení obsahu : 22173887
Svetový deň Alzheimerovej choroby - 21. september Tlačiť E-mail
Svetové dni
Utorok, 18. september 2012 14:19

Od roku 1994 je 21. september vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň Alzheimerovej choroby. Verejnosť si tento deň pripomína hrozby tejto demencie.
Alzheimerova choroba nesie meno podľa nemeckého psychiatra a neuropatológa Aleisa Alzheimera (1864 - 1915). Je pomaly vyvíjajúce sa degeneratívne ochorenie mozgu postihujúce predovšetkým tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a rozumové schopnosti.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí demencia Alzheimerovho typu medzi 10 hlavných smrteľných ochorení. Odborníci odhadujú, že ňou trpí každý desiaty človek vo veku nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 85 rokov. Na Slovensku je postihnutých týmto ochorením okolo 50 tisíc pacientov.

21. septembra - v deň Svetového dňa Alzheimerovej choroby - sa regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike v spolupráci so Slovenskou Alzheimerovou spoločnosťou zapojili svojimi edukačnými aktivitami do osvety, ktorej hlavným poslaním je upozorniť širokú verejnosť na Alzheimerovu chorobu a odtabuizovať túto chorobu.

Bližšie informácie o Alzheimerovej chorobe nájdete TU

Vypracoval: Odbor podpory zdravia