Štatistika

Členovia : 5
Článkov : 3687
Počet zobrazení obsahu : 21310661
Horúčka Dengue Tlačiť E-mail

Horúčka Dengue je tropická vírusová infekcia, ktorá sa bežne vyskytuje v Amerike, Ázii, Afrike a v niektorých oblastiach Karibiku a Pacifiku. Prenášajú ju komáre rodu Aedes po poštípaní. Inkubačný čas: 3 – 13 dní. Interhumánny prenos nie je známy. Ochorenie prebieha ako chrípka, u detí do 10 rokov môže dôjsť k hemoragickej forme s vnútorným a vonkajším krvácaním. Imunita po ochorení je celoživotná Vzhľadom na to, že u tejto infekcie neexistuje špecifická profylaxia, je potrebné aby sa osoby cestujúce do oblastí výskytu chránili pred poštípaním komármi (dlhé rukávy a dlhé nohavice, repelenty, moskytiery, insekticídy). Úmrtnosť dosahuje až 30 percent (zo 100 chorých 30 úmrtí).

 

WHO v súčasnosti odhaduje, že môže byť 50 -100 miliónov horúčky Dengue na celom svete každý rok. Choroba je v súčasnosti endemická vo viac ako 100 krajinách v Afrike, Amerike, východnom Stredomorí, juhovýchodnej Ázii a západnom Pacifiku.

V roku 2009 bolo v Európe hlásených 522 potvrdených prípadov horúčky Dengue. Všetky boli pravdepodobne importované. Najviac ochorení bolo hlásených z Nemecka a Veľkej Británie. Z okolitých krajín hlásili ochorenia – Maďarsko (1) a Poľsko (4). 

V Európe bolo domáce ochorenie zaznamenané vo Francúzsku a Chorvátsku v roku 2010.

V Slovenskej republike nebol zaznamenaný žiadny domáci ani importovaný prípad ochorenia. prof. MUDr. Ivan Rovný, PhD., MPH,

hlavný hygienik Slovenskej republiky - zastupujúci