Odbor ochrany zdravia pred žiarením |
|
|
Náplň činnosti odboru
-
Výkon Štátneho zdravotného dozoru na pracoviskách so zdrojmi ionizujúceho žiarenia v Trnavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji, vrátane posudzovania návrhov a kontroly vyraďovania Jadrovej elektrárne A1 a prípravy vyraďovania JE V1 z prevádzky.
-
Vedenie centrálneho registra dávok pracovníkov so zdrojmi ionizujúceho žiarenia v Slovenskej republike.
-
Vedenie centrálneho registra zdrojov žiarenia v Slovenskej republike a vedenie centrálnej evidencie zdrojov žiarenia dovážaných do Slovenskej republiky.
-
Spracovanie prehľadov o výške radiačnej záťaže pracovníkov so zdrojmi žiarenia v Slovenskej republike a trendov vo veľkosti ožiarenia jednotlivých pracovných profesií a informovanie výboru pre radiačnú ochranu pri Európskej komisii o veľkosti radiačnej záťaže pracovníkov v SR.
-
Vydávanie osobných radiačných preukazov pre pracovníkov so zdrojmi žiarenia, ktorí budú pracovať v zahraničí alebo v kontrolovaných pásmach externých zamestnávateľov.
-
Kontrola radiačnej situácie v životnom prostredí na Slovensku a hodnotenie obsahu rádioaktívnych látok vo všetkých zložkách životného prostredia (voda, pôda, ovzdušie, potraviny a pod) a informovanie inštitúcií Európskej únie o radiačnej situácii v Slovenskej republike.
-
Kontrola radiačnej situácie v okolí prevádzkovaných jadrových zariadení a sledovanie ich vplyvu na životné prostredie a obyvateľov.
-
Vykonávanie špecializovaných dozimetrických, spektrometrických a rádiometrických analýz a meraní vzoriek zo životného a pracovného prostredia.
-
Overovanie odbornej spôsobilosti pre výkon činností vedúcich k ožiareniu a činností dôležitých z hľadiska radiačnej ochrany. Podieľanie sa na odbornej príprave odborných zástupcom pre radiačnú ochranu a pracovníkov riadiacich práce so zdrojmi ionizujúceho žiarenia.
-
Vedenie centrálnej evidencie odborne spôsobilých osôb pre činnosti vedúce k ožiareniu a činnosti dôležité z hľadiska radiačnej ochrany.
-
Vedenie centrálnej evidencie oznamovaných činností vedúcich k ožiareniu.
-
Vedenie centrálnej evidencie povolení pre činnosti vedúce k ožiareniu a činnosti dôležité z hľadiska radiačnej ochrany v Slovenskej republike.
-
Zabezpečenie a riadenie činnosti ústredia Slovenskej radiačnej monitorovacej siete pre prípad radiačných havárií a monitorovania úrovne rádioaktívnej kontaminácie životného prostredia.
-
Riešenie mimoriadnych situácií pri strate kontroly nad zdrojmi ionizujúceho žiarenia a pri náleze zdrojov žiarenia neznámeho pôvodu. Hodnotenie nadexpozícií pracovníkov so zdrojmi žiarenia.
-
Spolupráca s inštitúciami Európskej komisie a Európskej únie v oblasti zabezpečenia radiačnej ochrany, monitorovania životného prostredia, hodnotenia veľkosti ožiarenia pracovníkov so zdrojmi žiarenia a obyvateľov, nakladania s rádioaktívnymi odpadmi a prepravy rádioaktívnych žiaričov.
-
Informovanie inštitúcií Európskej únie a Európskej komisie o výsledkoch monitorovania ionizujúceho žiarenia v životnom prostredí SR, o haváriách a mimoriadnych udalostiach, o nakladaní a likvidácii jadrových a rádioaktívnych odpadov, o veľkosti ožiarenia pracovníkov so zdrojmi žiarenia pri vykonávaní činností vedúcich k ožiareniu, preprave rádioaktívnych materiálov v rámci členských krajín EÚ a mimo krajín EÚ a o veľkosti ožiarenia obyvateľstva prírodnými zdrojmi žiarenia.
-
Spolupráca s medzinárodnými inštitúciami v oblasti radiačnej ochrany - Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA), Vedecký výbor OSN pre sledovanie účinkov atómového žiarenia na ľudí (UNSCEAR), Medzinárodná asociácia pre radiačnú ochranu (IRPA).
-
Spolupráca s Klinikou pracovného lekárstva a toxikológie a inými pracoviskami pracovného lekárstva pri posudzovaní poškodenia zdravia ionizujúcim žiarením.
-
Zdravotné hodnotenie závažnosti ožiarenia tehotných žien pri lekárskom ožiarení - posúdenie pravdepodobnosti poškodenia plodu ionizujúcim žiarením.
Postupy, tlačivá
|