Odbor objektivizácie faktorov životných podmienok |
![]() |
![]() |
Organizačná štruktúra |
Streda, 03. jún 2009 13:50 |
Laboratóriá a pracoviská odboru objektivizácie faktorov životných podmienok (OOFŽP) zabezpečujú kvalitatívne a kvantitatívne skúšanie chemických, mikrobiologických, biologických a fyzikálnych vlastností životného a pracovného prostredia. Ich úlohou je objektivizovať tie faktory, ktoré môžu mať škodlivý účinok na zdravie a tiež faktory, ktorých prítomnosť v prostredí zdraviu človeka prospieva. Laboratórne analýzy sú súčasťou úradnej kontroly potravín a štátneho zdravotného dozoru vo všetkých oblastiach verejného zdravotníctva pri kontrole pitných vôd, vôd na kúpanie, vnútorného prostredia budov, pracovného ovzdušia, pri kontrole potravín a hygieny prevádzky zariadení verejného stravovania, kozmetiky a predmetov bežného používania (PBP), pri kontrole hygieny prevádzky škôl, školských zariadení a športovísk, pri kontrole prevádzok, v ktorých dochádza ku kontaktu s telom, pri sledovaní škodlivín alebo ich metabolitov v biologickom materiáli zamestnancov a bežnej populácie exponovaných chemickým a karcinogénnym látkam. Pracoviská objektivizujú akustické hladiny zvuku, vibrácie, osvetlenie vo viditeľnej oblasti, infračervené a ultrafialové žiarenie, elektromagnetické žiarenie v životnom a pracovnom prostredí a tepelno-vlhkostné podmienky vnútorného a pracovného prostredia. Odborné zameranie činnosti laboratórií vyplýva zo schválených koncepcií vedných odborov vo verejnom zdravotníctve v oblasti chemických analýz, biológie životného prostredia, mikrobiológie životného prostredia a fyzikálnych faktorov. Pracoviská dlhodobo plnia úlohy Programov a projektov verejného zdravotníctva. Odbor je akreditovaný od roku 2002 Slovenskou národnou akreditačnou službou podľa EN ISO/IEC 17025 a laboratóriá sa pravidelne zúčastňujú národných a medzinárodných skúšok spôsobilosti. Osvedčenie o akreditácii V odbore sú zriadené národné referenčné centrá (NRC), ktoré zabezpečujú laboratórne analýzy na najvyššej odbornej úrovni pre potreby ostatných úradov verejného zdravotníctva. Pracovníci NRC pripravujú, overujú a zavádzajú do praxe nové metódy, metodicky usmerňujú ostatné laboratóriá vo verejnom zdravotníctve, organizujú ich externú kontrolu kvality formou medzilaboratórnych porovnávacích testov, vykonávajú expertíznu činnosť pri riešení problémov v oblasti životného a pracovného prostredia. Spolupracujú pri tvorbe legislatívy, najmä z hľadiska jej vecného obsahu a zabezpečujú implementáciu legislatívy Európskej únie (EÚ), pripravujú pripomienky k schvaľovaným slovenským technickým normám a pripravujú podklady pre rozhodovaciu činnosť hlavného hygienika Slovenskej republiky. Podieľajú sa na výchove a vzdelávaní odborných pracovníkov, zabezpečujú poradenskú, konzultačnú, prednáškovú a publikačnú činnosť, kontakty a spoluprácu s domácimi a zahraničnými pracoviskami v svojej problematike. Niektoré NRC sú súčasťou európskych sietí národných referenčných laboratórií.
vykonáva biologické analýzy rôznych typov vôd určených na ľudskú spotrebu. Na základe biologických ukazovateľov kontroluje najmä kvalitu pitných, minerálnych a pramenitých vôd, teplých úžitkových vôd a podzemných vôd. Ďalej vykonáva biologické analýzy rôznych typov povrchových vôd, umelých kúpalísk a bazénov a s nimi súvisiacich matríc. Zameriava sa na analýzy fytoplanktónu vo vodách určených na kúpanie a prírodných kúpaliskách s dôrazom na monitoring vodných kvetov a cyanobaktérií, ktorých premnoženie ohrozuje kvalitu vody a ľudské zdravie. Sleduje biologické oživenie v umelo vytvorených kúpaliskách, napr. vo vodách bazénov, víriviek a wellness vodách. Pomocou kultivačných a PCR metód pracovisko tiež vykonáva stanovenie prítomnosti améb v rôznych typoch matríc so zameraním na ľudské patogény rodov Acanthamoeba a Naegleria. Zároveň udržiava a dopĺňa zbierku améb získaných zo životného prostredia pre ďalšie výskumné účely. NRC je tiež súčasťou siete monitorovacích staníc peľovej informačnej služby v rámci úradov verejného zdravotníctva, ktorá kvalitatívne a kvantitatívne monitoruje prítomnosť biologických alergénov v ovzduší.
monitoruje akútnu toxicitu povrchových vôd a vodných kvetov na vodárenských nádržiach a prírodných rekreačných lokalitách s organizovanou a neorganizovanou rekreáciou. Pracovisko dlhodobo sleduje výskyt cyanobaktériových vodných kvetov vo vodách v SR, ďalej zisťuje toxicitu látok produkovaných cyanobaktériami a riasami, ktoré ohrozujú kvalitu vody a predstavujú vážne nebezpečenstvo pre obyvateľstvo a živočíchy, rieši problematiku kvality pitnej vody v súvislosti s vedľajšími produktmi dezinfekcie a ochranou zdravia obyvateľov v prípade ohrozenia zdravotnej bezpečnosti vody. NRC používa skúšky toxicity na zistenie prítomnosti kontaminácie ťažkými kovmi a toxínmi vo výživových doplnkoch na báze cyanobaktérií a rias. Pracovisko sa spolupodieľa na molekulárno-biologickej identifikácii améb rodu Acanthamoeba a udržiavaní zbierky améb získaných zo životného prostredia a biologického materiálu pre ďalšie výskumné účely.
vykonáva mikrobiologické analýzy vzoriek vôd, potravín, ovzdušia, kozmetiky, sterov z prostredia a špeciálnu diagnostiku za účelom eliminácie mikrobiologického rizika. Podieľa sa na surveillance alimentárnych ochorení, zabezpečuje spracovanie údajov o pôvodcoch zoonóz hlásených do Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). NRC je zapojené do činnosti sietí Národných referenčných laboratórií členských štátov EÚ v úradnej kontrole potravín v zmysle Nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) č. 625 z 15. marca 2017 o úradných kontrolách a iných úradných činnostiach vykonávaných na zabezpečenie uplatňovania potravinového a krmivového práva a pravidiel pre zdravie zvierat a dobré životné podmienky zvierat, pre zdravie rastlín a pre prípravky na ochranu rastlín pre oblasť: 1. Listeria monocytogenes (sídlo EURL Agence Francaise De Sécurité Sanitaire des Aliments, Maisons-Alfort, FR) 2. Koagulázapozitívne stafylokoky a ich toxíny (sídlo EURL Agence Francaise De Sécurité Sanitaire des Aliments, Maisons-Alfort, FR) 3. Escherichia coli vrátane VTEC (sídlo EURL Instituto Superiore di Sanita, Roma, IT)
zabezpečuje najvyššiu odbornú úroveň v oblasti detekcie a nadstavbovej diagnostiky legionel vrátane druhovej identifikácie a serotypizácie legionel v rôznych zložkách životného a pracovného prostredia. NRC monitoruje osídlenie životného prostredia legionelami v zdravotníckych zariadeniach, v budovách občianskeho vybavenia a v oddychových zónach. Zároveň potvrdzuje priame súvislosti ochorení spôsobených legionelami pre potreby epidemiologických šetrení. Zastupuje Slovenskú republiku ako národné referenčné laboratórium v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) a podieľa sa na tvorbe národnej legislatívy.
vykonáva merania a hodnotenia statického magnetického poľa, nízkofrekvenčného elektrického a magnetického poľa, vysokofrekvenčného elektrického, magnetického a elektromagnetického poľa osvetlenia, infračerveného a ultrafialového žiarenia a laserov (neionizujúce žiarenie), Pripravuje odborné stanoviská a podklady pre legislatívu v tejto oblasti.
zabezpečuje meranie ukazovateľov tepelno-vlhkostnej mikroklímy, ako je teplota vzduchu, výsledná teplota guľového teplomeru, relatívna vlhkosť vzduchu, rýchlosť prúdenia vzduchu a ich hodnotenie podľa platnej legislatívy v pracovnom a v životnom prostredí. Vykonáva meranie účinnosti digestorov. Hodnotí krátkodobý a dlhodobý únosný čas práce z nameraných ukazovateľov tepelno–vlhkostnej mikroklímy, energetického výdaja zamestnanca a tepelného odporu jeho odevu. Vykonáva meranie a kontrolu digestorov.
sa zaoberá biologickým monitorovaním exponovaných zamestnancov a bežnej populácie stanovovaním koncentrácií vybraných chemických faktorov a ich metabolitov v biologickom materiáli sledovaných osôb. Spolupracuje pri príprave legislatívy v sledovanej oblasti a pri navrhovaní biologických medzných hodnôt vybraných chemických faktorov v súlade s legislatívou EÚ. Spolupracuje so zdravotníckymi zariadeniami pri analýzach vzoriek na diagnostické účely a s pracovnými zdravotnými službami pri hodnotení pracovnej expozície. Odborné konzultácie a analýzy chemických látok a ich metabolitov v biologickom materiáli poskytuje aj verejnosti.
vykonáva kontrolu prítomnosti rezíduí pesticídov v potravinách na počiatočnú výživu a následnú výživu dojčiat, potravinách spracovaných na báze obilnín určených pre dojčatá a iných potravinách určených pre dojčatá a malé deti, než sú potraviny na počiatočnú výživu dojčiat, potraviny na následnú výživu dojčiat a potraviny spracované na báze obilnín určené pre dojčatá. Každoročne vyvíja a zavádza nové analytické metódy podľa požiadaviek smerníc Komisie EÚ metódami plynovej a kvapalinovej chromatografie s využitím detektorov rôzneho typu. Spolupracuje s orgánmi a organizáciami EÚ, ako Referenčné laboratórium pre rezíduá pesticídov a EFSA. NRC stanovuje obsah chlórovaných fenolov a pesticídov v pitných vodách pre potreby verejného zdravotníctva s pôsobnosťou pre celú SR. Ďalšími odbornými pracoviskami, ktoré zabezpečujú skúšky zložiek životného a pracovného prostredia, sú špecializované laboratóriá objektivizácie faktorov prostredia. Tieto pracoviská zabezpečujú skúšky a merania zložiek životného a pracovného prostredia, laboratórne analýzy pre potreby regionálnych úradov verejného zdravotníctva pre ukazovatele, ktorých stanovenie RÚVZ nevykonávajú, zavádzajú do praxe nové metódy podľa najnovších legislatívnych požiadaviek a požiadaviek iných odborov ÚVZ SR, spolupracujú pri tvorbe legislatívy, podieľajú sa na vzdelávaní odborných pracovníkov, realizujú prednáškovú a publikačnú činnosť.
|