Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
ÚVZ SR: Ochráňte svojho škôlkara PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Streda, 30 August 2017 09:27

skolka_sNajúčinnejšou prevenciou voči chorobám v škôlkach je dodržiavanie hygienických návykov, očkovanie a otužovanie detí. Dbajte aj na to, aby do kolektívu nechodili nedoliečené.


Malí škôlkari potrebujú na to, aby lepšie odolávali ochoreniam, viac času. ,, Majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí a zároveň nedostatočne vyvinutý imunitný systém. Preto sú, pokiaľ ide o infekčné ochorenia, najrizikovejšou skupinou, “ vysvetľuje docentka MUDr. Jana Hamade, vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Upozorňuje aj na nežiaduci jav posledných rokov – stúpajúci počet nezaočkovaných detí v dôsledku rôznych antivakcinačných aktivít.  ,,Očkovanie je najúčinnejší prostriedok, ako znížiť počet ochorení v detskej populácii. Má význam aj pre neočkovaných jedincov v podobe nepriameho efektu. Ak sa podarí v populácii dosiahnuť vysoké percento zaočkovanosti, preruší sa tým šírenie infekcie medzi očkovanými a tým sa výrazne znižuje riziko prenosu infekcie aj na neočkovaných jedincov. Ide o tzv. kolektívnu imunitu,“ zdôrazňuje. ,, Malé deti je veľmi ťažké uchrániť pred chorobami, pretože sú zvedavé a stále na niečo siahajú, takže v kolektíve sa infekčné ochorenia rozšíria veľmi ľahko. Po nástupe do škôlky si musí detský organizmus na bakteriálnu flóru v danom kolektíve zvyknúť a získať odolnosť voči určitým patogénom. Postupne priebeh ochorení nie je taký závažný a počet chorých detí klesá,“ dodáva docentka Jana Hamade.

Posledná úprava Streda, 06 September 2017 07:50
Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Pitie alkoholu nechráni pred ochorením COVID-19 a môže byť nebezpečné PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 17 Apríl 2020 13:34

V súvislosti s pandémiou COVID-19 sa stretávame s rôznymi mýtmi. Pokiaľ ide o šírenie tohto ochorenia v súvislosti s alkoholom, tak snáď najznámejším mýtom je, že konzumácia alkoholu ničí vírus, ktorý spôsobuje COVID-19. Konzumácia alkoholu neničí vírus, ale naopak pravdepodobne zvýši zdravotné riziká, ak sa osoba infikuje. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v žiadnom prípade by ste nemali konzumovať akýkoľvek druh alkoholického produktu ako prostriedok prevencie alebo liečby infekcie COVID-19.

 

Všeobecné informácie o zdraví a konzumácii alkoholu

  • Dôkazy naznačujú, že neexistuje bezpečný limit a v skutočnosti sa riziko poškodenia zdravia zvyšuje s každým pohárikom konzumovaného alkoholu.

  • Konzumácia alkoholu oslabuje imunitný systém a tým sa znižuje schopnosť vyrovnať sa s infekčnými ochoreniami.

  • Je známe, že alkohol dokonca aj keď vo veľmi malých množstvách spôsobuje určité druhy nádorových ochorení.

  • Konzumácia alkoholu kedykoľvek počas tehotenstva predstavuje riziko pre nenarodené dieťa.

  • Alkohol zvyšuje riziko úmrtia a zranenia v dôsledku zranení v cestnej premávke, utopenia alebo pádu.

  • Alkohol ovplyvňuje vaše myšlienky, úsudok, rozhodovanie a správanie.

  • Alkohol zvyšuje riziko, frekvenciu a závažnosť páchania násilia, ako je násilie v partnerských vzťahoch, sexuálne násilie, násilie u mládeže, zneužívanie starších a násilie páchané na deťoch.

  • Silné užívanie alkoholu zvyšuje riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií COVID-19.

Čítať celý článok...
 
Odporúčanie hlavného hygienika SR smerom k prevádzkovateľom zariadení spoločného stravovania v súvislosti s prípadmi kontaminovaných vajec fipronilom PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 18 August 2017 13:28

Hlavný hygienik SR Ján Mikas, v súvislosti so zvyšujúcim sa počtom objavených prípadov kontaminovaných vajec pesticídom fipronil v krajinách EÚ, ako aj objavenom prípade dodávok pasterizovanej vaječnej zmesi do štyroch bratislavských hotelov, vyzýva prevádzkovateľov zariadení spoločného stravovania k ústretovosti a zodpovednosti a aby v prípade, ak disponujú vo svojich skladoch s nižšie uvádzaným výrobkom, aby výrobok pozastavili a nepoužívali na prípravu pokrmov.

V prípade, že má zariadenie spoločného stravovania takéto výrobky na sklade,  je potrebné obratom kontaktovať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Čítať celý článok...
 
Karanténne opatrenia - aktualizácia PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 17 Apríl 2020 17:17

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia (pdf)


Potvrdenie  pre cezhraničných  pracovníkov o výkone zamestnania (pdf)


Potvrdenie  pre cezhraničných  pracovníkov o výkone zamestnania (rtf)

Posledná úprava Sobota, 18 Apríl 2020 10:59
 
ÚVZ SR: Motivujte svoje deti k pohybu a hýbte sa s nimi, ste pre ne najlepší vzor. Okrem lepšej fyzickej kondície a imunity im pomôžete rozvinúť zodpovednosť, cieľavedomosť, zmysel pre čestnú hru a výdrž PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Streda, 23 August 2017 15:08

deti_motivacia_sZačína sa školský rok a pre školákov i pre rodičov to znamená návrat k pravidelnému režimu rôznych povinností. Nezabúdajte, že jeho súčasťou má byť aj pohyb. Cez prázdniny mali deti viac času a radi sa vybláznili pri kúpaní, futbale, tenise, bicyklovaní, či iných športoch. Počas školského roka však mnohé pohyb odsúvajú na vedľajšiu koľaj a neraz je pre ne príťažou aj telocvik. Odborníci sa pritom zhodujú, že dve hodiny povinnej telesnej výchovy týždenne sú úplne nepostačujúce.

,,Prieskumy režimu dňa detí na základných a stredných školách potvrdili, že až takmer 80 % žiakov a študentov sa nevenuje žiadnej fyzickej aktivite, či už mimoškolskej, alebo spontánnej,“ zdôrazňuje docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Posledná úprava Streda, 06 September 2017 07:50
Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Dopredu > Koniec >>

Stránka 149 z 204