Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2019 (37. týždeň) Tlačiť E-mail
Piatok, 13 September 2019 12:29

swim_ringV 37. týždni (ku dňu 12.9.2019) naďalej dochádzalo k ukončovaniu prevádzky umelých aj prírodných kúpalísk.PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY

 

Počas 37. týždňa bola ukončená prevádzka na 5 prírodných kúpaliskách (ďalej len "PK"): Teplý vrch - Pláž Drieňok, Teplý vrch - Pláž ORMET, Plážové kúpalisko - jazero v Banskej Bystrici, Zlaté Piesky a Rekreačná oblasť Kunovská priehrada Sobotište. Oficiálne zatiaľ nebola ukončená len prevádzka na PK Slnečné jazerá v Senci.

 

Voda naďalej nevyhovuje hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie a nie je vhodná na kúpanie zo zdravotných dôvodov na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou: Ružín - prítoky, Štrkovisko Čaňa, Rybníky Slovenská Volová, Ružín (Košice), Ružín (Gelnica) a Plážové kúpalisko JAZERO v Košiciach.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Odpovede na najčastejšie otázky rodičov o povinnom očkovaní a prečo navrhujeme upraviť prijímanie neočkovaných detí do predškolských zariadení Tlačiť E-mail
Utorok, 01 Október 2019 10:04

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR po odborných diskusiách a v snahe uplatniť ešte efektívnejšiu prevenciu a ochranu zdravia detí, plánujú zmeny v ich prijímaní do predškolských zariadení na základe očkovacieho statusu. Do predškolského zariadenia budú môcť byť v budúcnosti prijaté len deti zaočkované v rámci povinného očkovania. Výnimku budú mať deti, ktoré nemôžu byť očkované pre trvalú kontraindikáciu; deti, ktoré prekonali ochorenie, pred ktorým má očkovanie chrániť a deti, ktoré majú laboratórny dôkaz o pozitivite protilátok. Účinnosť zmien je naplánovaná od januára 2020.

Návrh novely zákona nezrušuje pravidelné povinné očkovanie detí, táto zákonná povinnosť zostáva v platnosti, avšak vypúšťa sa pokuta za jej nedodržanie. Zmena v zákone prináša obmedzenie prijímania neočkovaných detí do predškolských zariadení.


MZ SR spoločne s ÚVZ SR si plne uvedomujú, že pre rodičov ide o citlivú tému a v danej problematike vnímajú ich názorovú rôznorodosť. Ku každej položenej otázke zo strany rodičov preto pristupujeme zodpovedne a s maximálnou vážnosťou, pričom pri prezentovaní odpovedí volíme individuálny prístup – či už v rámci e-mailovej a telefonickej komunikácie alebo formou osobných konzultácií v Poradniach očkovania, ktoré sú zriadené na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.


S cieľom podrobne objasniť danú problematiku, zverejňujeme odpovede na najčastejšie otázky, ktoré nám píšu rodičia. Naše odpovede sú pripravené skúsenými odborníkmi v oblasti vakcinácie, lekármi, epidemiológmi, ktorí sa dlhodobo zaoberajú problematikou očkovania.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Na vši platí hygiena a disciplína PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Piatok, 11 Október 2019 07:14

kindergartenNajúčinnejšia prevencia proti všiam je striktné dodržiavanie zásad osobnej hygieny.  Prevádzkovatelia škôl nemajú povinnosť zisťovať výskyt vší u žiakov, v prevádzkovom poriadku majú ale stanovený postup, ktorý musia uplatniť, ak sa u detí pedikulóza objaví.


Zavšivenie – pedikulóza, je parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka. Ak ním dieťa trpí, nesmie navštevovať školu alebo škôlku a musí sa liečiť. Pokiaľ ide o liečbu a preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy v rodine, každý jej člen by mal používať liečebný vlasový prípravok, až kým sa vší a hníd úplne nezbaví. „Vši a hnidy vyčesávajte z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte. Nevyhnutné je aj dôkladné vypranie posteľnej bielizne a dezinfekcia predmetov osobnej potreby -  hrebeňov, kief na vlasy, aj hračiek. Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky,“ radí docentka MUDr. Jana Hamade, vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Odborníčka upozorňuje, že dezinsekcia prostredia je pri pedikulóze neúčinná, pretože voš hlavová mimo hostiteľa neprežíva.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Hravo proti chrípke a prechladnutiu PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Štvrtok, 10 Október 2019 09:47

jezkoRodičia, povedzte svojmu dieťaťu, ako v tomto jesennom období neprechladnúť. Pomôže vám pri tom knižka „Ako ježko Pichliačik zvíťazil nad prechladnutím". Na príbehu malého Ježka mu vysvetlíte, čo sú baktérie a vírusy, aké ochorenia spôsobujú a hlavne - ako sa im môže vyhnúť.

Slovenskú verziu publikácie pripravil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

V prípade záujmu je knižka k dispozícii na linku: http://www.uvzsr.sk/docs/letaky/UVZSR_ako_jezko_porazil_nadchu.pdf

Posledná úprava Štvrtok, 10 Október 2019 09:52
 
Európsky týždeň BOZP PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 22 Október 2019 13:35

Plagat_DODV Európskej únii je 43. kalendárny týždeň kalendárneho roka každoročne vyhlásený za Európsky týždeň  pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Jeho hlavným cieľom je poskytovať informácie pre zlepšovanie úrovne bezpečnosti a ochrany zdravia na pracoviskách. Na európskej úrovni ho koordinuje Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA), ktorá oficiálne oznámila aktivity Európskeho týždňa na svojej webovej stránke www.osha.europa.eu a na stránke aktuálnej kampane Zdravé pracoviská. Podujatia zamerané na podporu zvýšenia povedomia širokej verejnosti o dôležitosti vytvárania zdravých a bezpečných podmienok pre prácu sa budú konať vo všetkých krajinách Európskej únie. Realizácia podujatí na národnej úrovni je zabezpečená partnermi agentúry v 28 členských štátoch EÚ i mimo nej.


Na Slovensku je národným kontaktným miestom EU-OSHA Národný inšpektorát práce, ktorý tak ako v minulých rokoch organizuje v jednotlivých krajoch viaceré aktivity, akými sú besedy, semináre, dni otvorených dverí na inšpektorátoch práce a poskytovanie bezplatného poradenstva. Počas celého týždňa budú propagované aktivity smerujúce k zlepšeniu povedomia verejnosti o význame  bezpečnej práce a ochrany zdravia zamestnancov; súčasťou bude tiež diskusia o nadchádzajúcich aktivitách súvisiacich s novou európskou informačnou kampaňou Zdravé pracoviská so zameraním na prevenciu porúch pohybového ústrojenstva súvisiacich s prácou.

Posledná úprava Štvrtok, 24 Október 2019 10:19
Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 150