Peľová situácia

pelova_situaciaV ovzduší prudko vzrástlo množstvo peľu Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Streda, 14 Marec 2018 14:04

Po silných mrazoch konečne prišlo aj oteplenie s nádychom jari, ktoré sa veľmi významne podpísalo aj na prudkom náraste peľu v ovzduší. V uplynulom týždni sme na celom území Slovenska najmä v závere týždňa zaznamenali vysoké až veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší. Dokladom toho sú aj výsledky z našich monitorovacích staníc. „Najvyššie denné hladiny peľu v ovzduší udávajú všetky monitorovacie stanice okrem Žiliny z nedele 11.3.2018 – v Bratislave dosiahla celková denná koncentrácia peľu v ovzduší 2269 peľových zŕn v metrov kubických vzduchu, v Banskej Bystrici 675 peľových zŕn, v Košiciach 649 peľových zŕn , v Nitre 610 peľových zŕn a v Trnave 368 peľových zŕn v metrov kubických vzduchu. Naplno sa rozbehla peľová sezóna jelše najmä v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach. Lieska dosiahla najvyššie denné koncentrácie v Nitre, v Banskej Bystrici, v Žiline a v Košiciach", uviedla RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Čítať celý článok...
 
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 10. kalendárnom týždni Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Utorok, 13 Marec 2018 11:49

Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 10. kalendárnom týždni (pdf)
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 10. kalendárnom týždni (rtf)

 
Začína oficiálny peľový monitoring - v ovzduší je už dosť peľu Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Streda, 07 Marec 2018 15:04

pelova_situacia2Tohoročná zima s pomerne teplým januárom a začiatkom februára spôsobila, že prvé jarné alergény lieska a jelša začali najmä v teplejších oblastiach Slovenska kvitnúť už v tomto období. Následné mrazy síce pribrzdili kvitnutie, ale ani silné mrazivé noci v predchádzajúcom týždni nezastavili už rozbehnutý proces kvitnutia. „Dokladom toho sú aj výsledky monitorovania výskytu peľu v ovzduší. Tohoročný peľový monitoring sme z technicko-bezpečnostných dôvodov spúšťali oficiálne od 9. kalendárneho týždňa. Monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Bratislave začali s monitorovaním už v 7. kalendárnom týždni, pričom Banská Bystrica zachytila len veľmi nízke koncentrácie peľu liesky a jelše v ovzduší, no v Bratislave  boli už v druhej polovici februára denné koncentrácie peľu jelše 73 peľových zŕn  v metri kubickom vzduchu . V ôsmom kalendárny týždeň došlo k poklesu denných koncentrácií – v Bratislave jelša dosiahla denné maximum 30 peľových zŕn a  v Banskej Bystrici lieska 10 peľových zŕn  v metri kubickom  vzduchu. V 9. týždni boli na celom území Slovenska extrémne nočné mrazy, ktoré spôsobili pokles denných koncentrácií peľu na nízke až veľmi nízke denné hladiny. V závere týždňa, keď už denné teploty vystúpili mierne nad nulu sme zaznamenali prudký nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší“, uviedla RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Čítať celý článok...
 
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 9. kalendárnom týždni Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Utorok, 06 Marec 2018 10:09

Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 9. kalendárnom týždni (pdf)
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 9. kalendárnom týždni (rtf)

 
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 8. kalendárnom týždni Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Streda, 28 Február 2018 00:00

Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 8. kalendárnom týždni (rtf)

Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 8. kalendárnom týždni (pdf)

 
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 43. kalendárnom týždni Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Utorok, 31 Október 2017 10:55

Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 43. kalendárnom týždni (pdf)
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 43. kalendárnom týždni (rtf)

 
Peľ takmer zmizol, spóry húb tu budú až do prvých mrazov Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Streda, 25 Október 2017 11:38

Typické jesenné počasie s dlhotrvajúcou hmlou, či  dažďami, už priniesli úľavu alergikom, nakoľko v ovzduší sa už peľové zrná nachádzajú len ojedinele a to vo veľmi nízkych, prípadne nízkych denných koncentráciách. Veľmi nízke hladiny denných koncentrácií peľu a veľmi zúžené druhové spektrum zaznamenali monitorovacie stanice na celom území Slovenska. „Peľ ambrózie, ktorý je najvýznamnejším alergénom jesene, sa v uplynulom týždni vyskytoval už len ojedinele  vo veľmi nízkych - alergologicky nevýznamných koncentráciách na celom území Slovenska.

Čítať celý článok...
 
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 42. kalendárnom týždni Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Utorok, 24 Október 2017 09:52

Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 42. kalendárnom týždni (pdf)
Informácia o peľovej situácii v Bratislave v 42. kalendárnom týždni (rtf)

 
Viac článkov...