COVID-19

Dôležité a overené informácie o ochorení COVID-19 nájdete aj na webovej stránke:

https://www.korona.gov.sk/Please, all information in English about novel coronavirus you can find on website:

https://www.korona.gov.sk/en/Štatistiky k výskytu ochorenia COVID-19

Aktuálny výskyt ochorenia COVID-19 na Slovensku:

https://www.korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/Vývoj ochorenia COVID-19 v grafoch

https://covid-19.nczisk.sk/skAktuálne platné rozhodnutia, režimové opatrenia, usmerneniaOdpovede na najčastejšie otázky súvisiace s ochorením COVID-19

https://korona.gov.sk/faq/Call centrá regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR

Telefonické linky RÚVZ v SR nájdete tu:Máte otázky? Napíšte nám:

Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.Letáky/Informačné materiály na stiahnutie:

Letáky COVID-19Užitočné informácieOdporúčania pre sprievod, návštevu pacientov a návštevu kňaza pre vykonávanie duchovných služieb pacientom počas epidemického výskytu ochorenia COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 Máj 2020 17:25

Odporúčania pre sprievod, návštevu pacientov a návštevu kňaza pre vykonávanie duchovných služieb pacientom počas epidemického výskytu ochorenia COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach (pdf)

 
Prehľad počtu prípadov ochorenia COVID-19 v Európe k 12. 5. 2020 Tlačiť E-mail
Utorok, 12 Máj 2020 00:00
Čítať celý článok...
 
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - rozšírenie výnimiek prekrytia dýchacích ciest - umelci Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 Máj 2020 14:23

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - rozšírenie výnimiek prekrytia dýchacích ciest - umelci (pdf)

 
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - zastupiteľstvá a pohreby Tlačiť E-mail
Štvrtok, 07 Máj 2020 11:37

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - zastupiteľstvá a pohreby (pdf)

 
Deti a karanténa v čase pandémie Covid-19 Tlačiť E-mail
Pondelok, 11 Máj 2020 12:56

Rozpravanie_o_koronaviruseKaranténa je jeden z účinných spôsobov ako ochrániť seba aj ostatných od ochorenia, ktoré zasiahlo celý svet a dotýka sa každého - pandémia  COVID-19. Je to aj čas, ktorý môžeme využiť na niečo, čo nás obohatí a prinesie nám úžitok. Tento čas môžeme využiť pre seba a pre svoju rodinu, môžeme sa jej viac venovať, prehĺbiť a utužiť vzťahy. Môžeme využívať moderné technológie, internet, či telefón a  spojiť sa s našimi blízkymi, priateľmi, s tými, na ktorých nám záleží.


Na podporu duševného zdravia detí a tínedžerov, ktorí možno súčasnú situáciu zvládajú ťažšie, pretože sa nemôžu stretávať s kamarátmi, sa zameral Slovenský červený kríž a vydal Denník duševnej pohody. 


Deti a tínedžeri v nej nájdu rôzne aktivity, tipy a nápady, ako zmysluplne využiť dni počas karantény. Do denníka si môžu zapisovať svoje pocity z prežitého dňa, z toho, čo sa im podarilo, čo nie, ako hodnotia, čo počas dňa urobili. Denník je výborná forma psychickej hygieny pre deti v čase pandémie, ktorá ohrozuje nielen telesné, ale aj duševné zdravie.


Denník nájdete tu:

http://redcross.sk//content/images/upload/image-1586438834-5e8f22b204c11.pdf


Rozprávka „Ty si môj hrdina“ zaujímavou formou približuje informácie o chorobe COVID-19 deťom od  6 -11 rokov. Rodičia sa po jej prečítaní môžu s deťmi porozprávať, spýtať sa, či sa niečoho obávajú, čo môžu urobiť, aby sa ešte viac chránili.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Usmernenie k detským ihriskám v exteriéri Tlačiť E-mail
Štvrtok, 07 Máj 2020 14:24

Dňa 05.05.2020 bolo vydané opatrenie č. OLP/3795/2020 ÚVZ SR pri ohrození verejného zdravia, v zmysle ktorého sa uzatvárajú prevádzky voľnočasového charakteru, pod definíciu ktorých nespadajú ihriská v rámci občianskej vybavenosti, nachádzajúce sa v exteriéroch obcí, resp. mestských častí. Vzhľadom na stabilizujúcu sa epidemiologickú situáciu v SR je možné aktuálne pristúpiť k znovuotvoreniu týchto zariadení, avšak za predpokladu striktného dodržiavania prísnych hygienických opatrení, akými sú:

 • obmedzený počet súčasne sa hrajúcich detí (odporúčanie pre rodičov zabezpečiť odstupu detí v okruhu  2 metrov),

 • povinnosť nosenia rúšok v zmysle aktuálne platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR,

 • povinnosť rodičov alebo osôb sprevádzajúcich deti zabezpečiť, aby sa deti fyzicky minimálne kontaktovali,

 • povinnosť rodičov alebo osôb sprevádzajúcich deti mať so sebou prostriedok na  dezinfekciu rúk.


Prevádzkovateľ každodenne pred otvorením  priestor uprace, piesok prehrabe,  očistí  a vydezinfikuje dotykové plochy  jednotlivých herných zostáv a raz za týždeň pieskovisko preleje pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Svetový deň ,,Pohybom k zdraviu“ Tlačiť E-mail
Štvrtok, 07 Máj 2020 08:26

jogging

Od roku 2002 si vždy 10. mája pripomíname Svetový deň – Pohybom k zdraviu, ktorý bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tento deň upriamuje pozornosť na nedostatočnú fyzickú aktivitu, ako jeden z hlavných rizikových faktorov globálnej úmrtnosti, ktorá v mnohých krajinách stúpa. Fyzická inaktivita sa podieľa na vzniku rôznych neprenosných chronických ochorení. WHO uvádza, že viac ako 80% zo svetovej adolescentnej populácie je nedostatočne fyzicky aktívnych.

Odporúčaná fyzická aktivita miernej intenzity:

 • u detí a mladých ľudí - minimálne 60 minút denne,

 • u dospelých, vrátane seniorov - minimálne 150 minút týždenne.
   

V súčasnej situácii, kedy všetci vnímame prítomnosť pandémie COVID-19, je dôležité venovať čas pohybovej aktivite, ktorá má pozitívny prínos pre zdravie ľudí. Podľa aktuálnych opatrení a usmernení sa pre výkon pohybovej aktivity dajú využiť vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, taktiež môžu byť organizovaným spôsobom vykonávané vonkajšie športové aktivity pod vedením športového odborníka  (mimo kontaktných športov). Vhodné sú aj prechádzky v prírode, bicyklovanie, beh či turistika.

Čítať celý článok...
 
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - prevádzky 2 fáza Tlačiť E-mail
Utorok, 05 Máj 2020 22:06

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - prevádzky 2 fáza (pdf)

 
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - hromadné podujatia - bohoslužby Tlačiť E-mail
Utorok, 05 Máj 2020 21:11

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia - hromadné podujatia - bohoslužby (pdf)

 
ÚVZ SR: Zdravie je v čistých rukách Tlačiť E-mail
Utorok, 05 Máj 2020 13:22

hygiene-2945807_1920Dôkladná hygiena rúk  je účinná prevencia voči veľkej časti infekčných ochorení, vrátane COVID-19. V súčasnosti, keď celý svet bojuje s pandémiou koronavírusu, je mimoriadne dôležité, aby hygienu rúk dodržiaval každý, vrátane malých detí.


Hygienu rúk možno vykonať dvoma spôsobmi: umývaním rúk tekutým mydlom a vodou alebo alkoholovým dezinfekčným prostriedkom. Hygienou rúk chránite nielen seba, ale aj ostatných. Na účinnosť takejto prevencie upozorňuje Svetový deň čistých rúk, ktorý každoročne pripadá na 5. mája.


„Dôkladná hygiena  rúk môže ochrániť vaše zdravie, myslite na to najmä v súčasnej pandémii ochorenia COVID-19,“
povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Až 80 % infekcií sa šíri neumytými rukami. Pôvodcovia ochorení sa totiž môžu nachádzať na bežne používaných predmetoch, ako sú napríklad držadlá vo verejnej hromadnej doprave, držadlá na nákupných košíkoch, tlačidlá zvončekov a výťahov, či vodovodné batérie. Mechanickým umývaním rúk pomocou mydla a vody odstraňujeme choroboplodné zárodky a tým obmedzujeme ich šírenie. Preto je hygiena rúk prvým predpokladom zabráneniu infekčných ochorení,“ uviedol hlavný hygienik SR.

Čítať celý článok...
 
COVID - 19 a seniori Tlačiť E-mail
Streda, 29 Apríl 2020 15:44

Súčasný krízový stav v súvislosti s vírusom COVID-19 núti najmä generáciu starších zostať čo najviac doma. COVID-19 je nové ochorenie a informácie o rizikových faktoroch tejto závažnej choroby sú obmedzené. Na základe dostupných informácií a klinických poznatkov u seniorov a ľudí akéhokoľvek veku, ktorí majú vážne zdravotné ťažkosti (ochorenie srdca, pľúc alebo cukrovka) existuje väčšie riziko vzniku závažnejších komplikácií spôsobených ochorením COVID-19. Taktiež sú viac ohrození tí, ktorí žijú zariadeniach dlhodobej starostlivosti.


Čo môžete urobiť pre zníženie rizika ochorenia COVID-19:

 • Ak je to možné, zostaňte doma

 • Často si umývajte ruky

 • Vykonávajte každodenné činnosti tak, aby ste medzi sebou a ostatnými dodržiavali vzdialenosť aspoň 2 metre

 • Obchody navštevujte v odporúčanom čase vymedzenom pre osoby nad 65 rokov

 • Noste na verejnosti rúško

Čítať celý článok...
 
Viac článkov...
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 7 z 23