COVID-19

Dôležité a overené informácie o ochorení COVID-19 nájdete aj na webovej stránke:
https://www.korona.gov.sk/Please, all information in English about novel coronavirus 2019-nCoV you can find on the websites:
Dátum: 01.04.2020

Počet negatívnych vzoriek: 8697
Počet pozitívnych vzoriek: 400

Vývoj ochorenia COVID-19 v grafoch:
https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-grafyCall centrá, e-maily pre verejnosť:Letáky/Informačné materiály na stiahnutie:
Letáky COVID-19


Aktuálne platné rozhodnutia, režimové opatrenia, usmernenia:Neprehliadnite:MZ SR: Na Slovensku je aktuálne 85 ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 Tlačiť E-mail
Sobota, 28 Marec 2020 14:43

Celkovo 85 ľudí je podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v slovenských nemocniciach. „Ďalší ľudia sú v domácej izolácii,“ uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Vo vážnom stave na pľúcnej ventilácii je v nemocnici jeden pacient.


Cestovateľská anamnéza je podľa štatistík NCZI potvrdená u 73 osôb, číslo však môže byť aj o niečo vyššie, nie všetci pacienti atribút cestovateľskej anamnézy priznali. „Ľudia s ochorením COVID-19 v súvislosti s cestovateľskou anamnézou uviedli krajiny ako Chorvátsko, Rakúsko, Česko, Francúzsko, Ekvádor, Brazília, Švajčiarsko, Nemecko, Taliansko, USA, Belgicko, Anglicko, Slovinsko, Poľsko, Španielsko, Dominikánsku republiku, Maledivy či Austráliu,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Celkovo 269 potvrdených prípadov ochorenia, počet testovaných denne výrazne stúpol Tlačiť E-mail
Piatok, 27 Marec 2020 13:15

Na Slovensku evidujeme kdnešnému dňu celkovo 269 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Štátne laboratóriá za včerajší deň potvrdili 42 nových pozitívnych prípadov, zapojené súkromné laboratórium 1 nový pozitívny prípad. Štátne laboratóriá vyšetrili za včerajší deň doteraz najvyšší počet vzoriek, ato 912 (870 negatívnych a42 pozitívnych), čím potvrdili deklarované testovacie kapacity aenormné pracovné nasadenie. Štátne laboratóriá vyšetrili kdnešnému dňu celkovo 5395 vzoriek snegatívnym výsledkom.


Stručný prehľad dnes potvrdených prípadov:

 1. muž,22, karanténa Gabčíkovo, okres Bardejov

 2. muž, 12, FN Trnava, okres Trnava

 3. žena, 74, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava

 4. muž, 26, Karanténa Gabčíkovo, okres Gelnica

 5. muž, 1, Karanténa Gabčíkovo, okres Gelnica

 6. žena, 28, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava

 7. muž, 32, záchytné stredisko Trenčín, okres Prešov

 8. žena, 24, Karanténa Gabčíkovo, okres Dolný Kubín

 9. muž, 21, okres Bratislava

 10. žena, 39, okres Partizánske

Čítať celý článok...
 
Testovacie kapacity na COVID-19 sa rozširujú, aj vďaka enormnému úsiliu ÚVZ SR Tlačiť E-mail
Piatok, 27 Marec 2020 10:01

- Štátne laboratóriá na úradoch verejného zdravotníctva ( NRC pre chrípku na ÚVZ SR, RÚVZ BB, RÚVZ KE, RÚVZ TN) zvýšili testovaciu kapacitu na 1000 vzoriek denne. V situácii, keď je v súvislosti s ochorením COVID-19 nedostatok materiálno-technického vybavenia a tento problém pociťujú rovnako aj iné krajiny, sme vynaložili enormné úsilie na čo najrýchlejšie potrebné dovybavenie našich laboratórií s cieľom bezodkladného rozšírenia laboratórnej diagnostiky.Rozširovanie testovacích kapacít znamená lepší záchyt ľudí s ochorením COVID-19 a lepšie podchytenie ohnísk nákazy našimi epidemiológmi v teréne, čím možno veľmi efektívne eliminovať riziko šírenia nákazy.


- Testovacie kapacity štátnych laboratórií sa rozšíria o súkromný sektor. Asociácia súkromných laboratórií uviedla, že od budúceho týždňa dokáže vyšetriť cca 2000 vzoriek denne. Testovacie kapacity súkromných laboratórií sa ešte výhľadovo posilnia. Úrad verejného zdravotníctva SR viedol od začiatku konštruktívny dialóg vo veci zapojenia sa súkromného laboratórneho sektora do štátom koordinovanej laboratórnej diagnostiky. ÚVZ SR pracoval s NCZI na systémovom prepojení súkromných a štátnych laboratórnych zložiek s Asociáciou súkromných laboratórií z dôvodu centrálneho zberu dát.

Čítať celý článok...
 
Odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pre dodávateľov pitnej vody Tlačiť E-mail
Piatok, 27 Marec 2020 09:05

§ 17 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu a odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie k všeobecnému ohrozeniu verejného zdravia v súvislosti s ochorením COVID-19 pre vodu a sanitáciu uvádzame, že k prenosu nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, dochádza tak ako aj pri akéjkoľvek inej kvapôčkovej infekcii predovšetkým pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní, ale aj priamym kontaktom s nakazenou osobou a z povrchu kontaminovaných predmetov. Dôkazy o prítomnosti daného koronavírusu v zdrojoch povrchovej alebo podzemnej vody nie sú a riziko pri zásobovaní pitnou vodou považuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ SR“) za minimálne.


Napriek širokej škále preventívnych opatrení na redukciu vzniku ochorenia COVID-19, ktoré je potrebné v súčasnej situácii v rôznych oblastiach každodenne uplatňovať, nepovažuje ÚVZ SR v súčasnoti za potrebné na Slovensku v porovnaní so štandardnými postupmi, zavedenými pri zásobovaní zdravotne bezpečnou pitnou vodou, prijímať osobitné opatrenia nad rámec povinností, ktoré dodávateľom pitnej vody ukladá § 17a zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“) a požiadaviek na kvalitu pitnej vody a jej kontrolu, ktoré určuje platná vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 247/2017 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou (ďalej len „vyhláška MZ SR č. 247/2017 Z. z.“).

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Z ochorenia sa vyliečili už dvaja Slováci Tlačiť E-mail
Štvrtok, 26 Marec 2020 19:47

Slovensko hlási prvých dvoch oficiálne vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19. Ide o ženu a muža z košického regiónu. Muž bol hospitalizovaný a žena v domácej karanténe. K dnešnému dňu celkovo evidujeme 226 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v SR.


Kedy pacienta možno považovať za vyliečeného:


„Osoba s potvrdeným ochorením, ktorej ustúpili príznaky COVID-19, musí byť ešte dva týždne v karanténe. Ak sa u nej následne neprejavujú žiadne známky ochorenia, musí byť ešte dvakrát testovaná s negatívnym výsledkom, až potom je oficiálne považovaná za osobu, ktorá prekonala ochorenie,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.


„Osoby, ktoré boli v povinnej 14-dňovej domácej karanténe z preventívnych dôvodov, napríklad z dôvodu návratu zo zahraničia a neprejavujú príznaky ochorenia COVID-19, sa môžu vrátiť do bežného života bez potreby následného testovania,“ doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas
s tým, že v tejto problematike rovnako postupujú aj iné krajiny.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Na Slovensku pribudlo ďalších 10 nových potvrdených prípadov Tlačiť E-mail
Štvrtok, 26 Marec 2020 13:09

Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje k dnešnému ránu (za včerajší deň) celkovo 226 potvrdených prípadov COVID-19, pričom ich počet stúpol o 10.  Ďalších 325 vzoriek bolo negatívnych, pričom celkovo v Slovenskej republike evidujeme 4 525 negatívnych prípadov.


Stručný popis potvrdených prípadov
:

 1. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava

 2. žena, okres Partizánske

 3. muž, okres Prievidza, príchod z Brazílie

 4. žena, okres Považská Bystrica

 5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda

 6. žena, karanténa Gabčíkovo

 7. muž, karanténa Gabčíkovo

 8. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Bratislava

 9. muž, okres Liptovský Mikuláš, návrat zo Španielska

 10. žena, okres Zlaté Moravce

Čítať celý článok...
 
Odporúčania Optickej Únie Slovenska pre očné optiky počas pandémie COVID – 19 - Základné postupy Tlačiť E-mail
Štvrtok, 26 Marec 2020 08:53

Odporúčania Optickej Únie Slovenska pre očné optiky počas pandémie COVID–19 - Základné postupy (pdf)


 
ÚVZ SR: Stanovisko k rýchlotestom Tlačiť E-mail
Streda, 25 Marec 2020 23:56

V aktuálnej situácii šírenia ochorenia COVID-19 môžu byť rýchlotesty užitočné v určitých fázach ochorenia – napríklad u chorých osôb s výraznými klinickými príznakmi trvajúcimi niekoľko dní, na odlíšenie ochorenia COVID-19 od iných respiračných nákaz.


Rýchlotesty však väčšinou nedosahujú citlivosť molekulárno-biologických metód. Ide o orientačné vyšetrenie a treba ho ešte konfirmovať citlivejšou metódou.


NRC pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vykonáva laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19 metódou RT-PCR.

 
COVID-19: Negatívnych 4200 prípadov, potvrdených 216 prípadov ochorenia Tlačiť E-mail
Streda, 25 Marec 2020 10:45

Na Slovensku evidujeme k dnešnému dňu (25.3.2020) celkovo 216 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, negatívnych je 4200 vzoriek.


Za posledných 24 hodín pribudlo 12 pozitívnych vzoriek.

 

Stručný popis dnes potvrdených prípadov:

 1. muž, UN Martin, okres Martin

 2. muž, karanténa Gabčíkovo, okres Vranov nad Topľou

 3. žena, Bratislava – Kramáre, okres Bratislava

 4. žena, Bratislava-Kramáre, okres Vranov nad Topľou

 5. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava

 6. muž, Bratislava-Kramáre, okres Malacky

 7. muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava

 8. muž, FN Trenčín, okres Považská Bystrica

 9. muž, FN Trenčín, okres Ilava

 10. muž, ÚVN Ružomberok, okres Dolný Kubín

 11. muž, FnSP Banská Bystrica, okres Banská Bystrica

 12. žena, okres Lučenec

Čítať celý článok...
 
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR vydané na základe rokovania Ústredného krízového štábu zo dňa 23. marca 2020 vo veci dočasného pozastavenia poskytovania sociálnych služieb Tlačiť E-mail
Utorok, 24 Marec 2020 18:35

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR vydané na základe rokovania Ústredného krízového štábu zo dňa 23. marca 2020 vo veci dočasného pozastavenia poskytovania sociálnych služieb (pdf)

 
Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR vydané na základe rokovania Ústredného krízového štábu zo dňa 23. marca 2020 vo veci povinnosti zakrytia horných dýchacích ciest osoby na verejnosti. Tlačiť E-mail
Utorok, 24 Marec 2020 17:51

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva SR vydané na základe rokovania Ústredného krízového štábu zo dňa 23. marca 2020 vo veci povinnosti zakrytia horných dýchacích ciest osoby na verejnosti.(pdf)

 
Viac článkov...
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 9