COVID-19

Dôležité a overené informácie o ochorení COVID-19 nájdete aj na webovej stránke:
https://www.korona.gov.sk/


Máte otázky? Napíšte nám:

korona_info_obrazok

Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

korona_info_obrazok


Please, all information in English about novel coronavirus you can find on website:Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s ochorením COVID-19Call centrá, e-maily pre verejnosť:Letáky/Informačné materiály na stiahnutie:
Letáky COVID-19


Aktuálne platné rozhodnutia, režimové opatrenia, usmernenia:Užitočné informácie:Opatrenie na zákaz vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 Apríl 2020 11:18

Opatrenie na zákaz vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest (pdf)

 
Opatrenie na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy Tlačiť E-mail
Pondelok, 20 Apríl 2020 11:11

Opatrenie na zasadnutia a schôdze štátnych orgánov a orgánov územnej samosprávy (pdf)

 
COVID-19: Na Slovensku bolo včera otestovaných 3323 ľudí, počet pozitívnych prípadov sa zvýšil o ďalších 72, uzdravilo sa 229 ľudí, pribudlo 1 úmrtie Tlačiť E-mail
Nedeľa, 19 Apríl 2020 12:20

Na Slovensku bolo za predchádzajúci deň otestovaných spolu 3323 osôb, z toho 72 testov bolo pozitívnych a 3251 negatívnych. Na Slovensku tak máme celkovo 1161 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 43 115.


VYLIEČENÍ
Vyliečených je 229 ľudí, z toho bolo 56 hospitalizovaných v nemocniciach a 173 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR Úradu verejného zdravotníctva SR .


HOSPITALIZOVANÍ
V nemocniciach je hospitalizovaných 212 pacientov, u 81 bolo ochorenie COVID-19 potvrdené, u 131 sa čaká na výsledky testov. Na JIS je 8 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.


ÚMRTIA
Žiaľ, pribudlo ďalšie úmrtie pacienta s pozitívnym testom na COVID-19. V Univerzitnej nemocnici Bratislava zomrela ďalšia žena z DSS Pezinok. Na Slovensku tak zomrelo doteraz 12 ľudí s potvrdeným ochorením COVID-19.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Na Slovensku bolo včera otestovaných 3144 ľudí, počet pozitívnych prípadov sa zvýšil o ďalších 40, uzdravilo sa 213 ľudí Tlačiť E-mail
Sobota, 18 Apríl 2020 10:56

Na Slovensku bolo za predchádzajúci deň otestovaných 3144 osôb, z toho 40 testov bolo pozitívnych a 3104 negatívnych. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) tak máme na Slovensku celkovo 1089 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 39 864. Ochorenie prekonalo a uzdravilo sa 213 ľudí.


VYLIEČENÍ

213 vyliečených bolo 52 hospitalizovaných v nemocniciach a 161 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady verejného zdravotníctva Úradu verejného zdravotníctva SR.


ÚMRTIA

Žiaľ, pribudli aj dve úmrtia pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19.


Nemocnica Poprad
včera nahlásila úmrtie u klientky Centra sociálnych služieb v Batizovciach, ktorá bola pozitívne testovaná na COVID-19. V nemocnici na oddelení so špeciálnym režimom pre podozrivých z ochorenia Covid-19 bola hospitalizovaná štyri dni.

Čítať celý článok...
 
Odporúčania pre prevoz osôb vracajúcich sa zo zahraničia Tlačiť E-mail
Piatok, 17 Apríl 2020 18:32

Pravidlá pre zabezpečenie prepravy

 • Ak je to možné, obmedziť počet prepravovaných osôb prostredníctvom vozidiel hromadnej dopravy  (napr. autobusy) na minimálne 50 % kapacity vozidla

 • Osoby čakajúce na vstup do vozidla hromadnej dopravy musia dodržiavať odstup minimálne 1,5 metra

 • Tesne pred vstupom do vozidla hromadnej dopravy je potrebné vykonať u všetkých prepravovaných osôb hygienickú dezinfekciu rúk dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom

 • Prepravované osoby majú povinnosť počas celej doby prepravy nosiť tvárové rúško (napríklad rúško, šál, šatka, atď.) tak, by mali prekryté horné dýchacie cesty a mať  na rukách rukavice

 • Usádzanie osôb vykonávať formou „zipsovania“ (t. j. ak je možné zabezpečenie odstupu jednotlivých prepravovaných osôb vo vzdialenosti aspoň 1,5 m)

 • Prepravované osoby usádzať tak, aby sedeli jednotlivo

 • V prípade, že vodič nie je vo vozidle oddelený od prepravovaných osôb, je potrebné, aby prepravované osoby neboli usádzané na prvý rad sedadiel za vodičom

 • Je potrebné vykonať kontrolu zdravotného stavu prepravovaných osôb,

 • v prípade výskytu respiračného ochorenia alebo zvýšenej teploty takúto osobu do vozidla neprijímať

 • v prípade nevytnutej prepravy chorej osoby (vykazujúcej známky respiračného ochorenia alebo zvýšenej teploty), túto osobu umiestniť do posledného radu sedadiel a oddeliť od ostatných pasažierov minimálne jedným voľným radom sedadiel
 • Počas prepravy nepoužívať klimatizáciu a vykurovanie vozidla

 • Pravidelné vetranie priestorov vykonať prostredníctvom prirodzeného vetrania, ak to nie je možné, vetranie zabezpečiť počas zastávky vozidla za prítomnosti prepravovaných osôb. Prepravované osoby počas tejto zastávky zostávajú na svojich sedadlách.

 • V prípade, že je vozidlo vybavené toaletou, je potrebné toaletu využívať len v nevyhnutných prípadoch. Na toaletu zabezpečiť jednorazové utierky na ruky, tekuté mydlo a dezinfekčný prostriedok na ruky s virucídnym účinkom

 • Odporúčame zabezpečenie policajnej kordóny pred vozidlom hromadnej dopravy

Čítať celý článok...
 
Karanténne opatrenia - aktualizácia Tlačiť E-mail
Piatok, 17 Apríl 2020 17:17

Opatrenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia (pdf)


Potvrdenie  pre cezhraničných  pracovníkov o výkone zamestnania (pdf)


Potvrdenie  pre cezhraničných  pracovníkov o výkone zamestnania (rtf)

 
COVID-19: Celkovo 36.760 negatívnych vzoriek, potvrdených prípadov ochorenia 1049, vyliečených 175 ľudí Tlačiť E-mail
Piatok, 17 Apríl 2020 16:47

Na Slovensku bolo vo štvrtok otestovaných 3351 osôb, z toho 72 testov bolo pozitívnych a 3279 bolo negatívnych. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) tak máme na Slovensku celkovo 1049 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet testov s negatívnym výsledkom je 36 760.


Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 203 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19, u 130 pacientov sa čaká na výsledky testov. 


Na JIS je 7 pacientov, 2 sú na umelej pľúcnej ventilácii
.


Z ochorenia COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo doteraz 175 ľudí. Z toho 46 bolo hospitalizovaných v nemocniciach a 129 sa vyliečilo v domácej izolácii. Údaje o vyliečených hlásia regionálne úrady verejného zdravotníctva Úradu verejného zdravotníctva SR.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Pitie alkoholu nechráni pred ochorením COVID-19 a môže byť nebezpečné Tlačiť E-mail
Piatok, 17 Apríl 2020 13:34

V súvislosti s pandémiou COVID-19 sa stretávame s rôznymi mýtmi. Pokiaľ ide o šírenie tohto ochorenia v súvislosti s alkoholom, tak snáď najznámejším mýtom je, že konzumácia alkoholu ničí vírus, ktorý spôsobuje COVID-19. Konzumácia alkoholu neničí vírus, ale naopak pravdepodobne zvýši zdravotné riziká, ak sa osoba infikuje. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v žiadnom prípade by ste nemali konzumovať akýkoľvek druh alkoholického produktu ako prostriedok prevencie alebo liečby infekcie COVID-19.

 

Všeobecné informácie o zdraví a konzumácii alkoholu

 • Dôkazy naznačujú, že neexistuje bezpečný limit a v skutočnosti sa riziko poškodenia zdravia zvyšuje s každým pohárikom konzumovaného alkoholu.

 • Konzumácia alkoholu oslabuje imunitný systém a tým sa znižuje schopnosť vyrovnať sa s infekčnými ochoreniami.

 • Je známe, že alkohol dokonca aj keď vo veľmi malých množstvách spôsobuje určité druhy nádorových ochorení.

 • Konzumácia alkoholu kedykoľvek počas tehotenstva predstavuje riziko pre nenarodené dieťa.

 • Alkohol zvyšuje riziko úmrtia a zranenia v dôsledku zranení v cestnej premávke, utopenia alebo pádu.

 • Alkohol ovplyvňuje vaše myšlienky, úsudok, rozhodovanie a správanie.

 • Alkohol zvyšuje riziko, frekvenciu a závažnosť páchania násilia, ako je násilie v partnerských vzťahoch, sexuálne násilie, násilie u mládeže, zneužívanie starších a násilie páchané na deťoch.

 • Silné užívanie alkoholu zvyšuje riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií COVID-19.

Čítať celý článok...
 
COVID-19: Celkovo 33.481 negatívnych vzoriek, potvrdených prípadov ochorenia 977, vyliečených 167 ľudí Tlačiť E-mail
Štvrtok, 16 Apríl 2020 20:15

Na Slovensku pribudlo za uplynulý deň podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) 114 pacientov s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, laboratóriá vyšetrili spolu 2 967 vzoriek. Celkovo tak evidujeme na Slovensku 977 pozitívne testovaných ľudí na ochorenie COVID-19. Celkový počet s negatívnym výsledkom je 33 481.

Podstatná časť nových prípadov ochorenia COVID-19 bola potvrdená v okrese Spišská Nová Ves (38), z toho v 33 prípadoch v rómskej osade v Žehre. Ide o oblasť, kde bol potvrdený komunitný prenos ochorenia
.

Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19, 92 pacientov má podozrenie na toto ochorenie. Na JIS je 7 pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Čítať celý článok...
 
NRC pre chrípku dostalo respirátory a ochranné štíty Tlačiť E-mail
Štvrtok, 16 Apríl 2020 13:05

Päťdesiat respirátorov a sto ochranných štítov darovala spoločnosť Asseco Central Europe, a. s. Národnému referenčnému centru (NRC) pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva v Bratislave. NRC pre chrípku vykonáva od marca tohto roku laboratórnu diagnostiku nového koronavírusu vysoko špecifickou a citlivou metódou RT PCR. Odborní pracovníci laboratória sú takisto v prvej línii boja proti koronavírusu a bezpečnosť v nepretržitej prevádzke laboratória je nevyhnutná.

Čítať celý článok...
 
Krízový plán pre potravinárske prevádzky Tlačiť E-mail
Streda, 15 Apríl 2020 13:42

Úrad verejného zdravotníctva SR v nadväznosti na úlohu A.1 vyplývajúcu z uznesenia vlády SR č. 111 zo dňa 11. 3. 2020 vypracoval všeobecné zásady krízového plánu pre potravinárske prevádzky, na základe ktorých si prevádzkovatelia potravinárskych podnikov môžu pripraviť špecifické plány na svoje podmienky. Pri zostavení materiálu boli použité doterajšie vydané opatrenia ÚVZ SR. K dispozícii v prílohe (v AJ) je dokument WHO a Európskej komisie, ktoré sa venujú uvedenej problematike".


Krízový plán pre potravinárske prevádzky (pdf)
(1. aktualizácia zo dňa 04.05.2020)


Dokument WHO a Európskej komisie
(pdf)


Odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s potravinami a COVID-19 (pdf)

 
Viac článkov...
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 8 z 20