Svetové dni


„Medzinárodný deň starších“ – 1. október Tlačiť E-mail
Štvrtok, 27 September 2012 10:35

den_starsichV roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov v rezolúcii 45/106 1. október ako „Medzinárodný deň starších ľudí“. Dôvodom bola správa o demografickom vývoji, ktorá skonštatovala, že populácia starne. Starnutie populácie so sebou prináša významné hospodárske a sociálne výzvy, tak pre vyspelé, ako aj rozvíjajúce sa krajiny.

„Medzinárodný deň starších ľudí“, ktorý  si v roku 2012 pripomíname už 22. rok,  má upozorniť na postavenie a problémy staršej generácie v spoločnosti, oceniť jej prínos, znalosti a skúsenosti. Poukázať má tiež na rovnosť postavenia a dôstojnosť života starších ľudí, pričom snaha o zlepšovanie kvality ich miesta a uplatnenia sa v spoločnosti nemá zostať iba témou diskusií, ale systematicky má vyústiť so konkrétnych činov.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň Alzheimerovej choroby - 21. september Tlačiť E-mail
Utorok, 18 September 2012 14:19

Od roku 1994 je 21. september vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň Alzheimerovej choroby. Verejnosť si tento deň pripomína hrozby tejto demencie.
Alzheimerova choroba nesie meno podľa nemeckého psychiatra a neuropatológa Aleisa Alzheimera (1864 - 1915). Je pomaly vyvíjajúce sa degeneratívne ochorenie mozgu postihujúce predovšetkým tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a rozumové schopnosti.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí demencia Alzheimerovho typu medzi 10 hlavných smrteľných ochorení. Odborníci odhadujú, že ňou trpí každý desiaty človek vo veku nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 85 rokov. Na Slovensku je postihnutých týmto ochorením okolo 50 tisíc pacientov.

Čítať celý článok...
 
Deň prevencie kardiovaskulárnych ochorení Tlačiť E-mail
Streda, 29 September 2010 10:21

V dňoch 23. – 25. 09. 2010 sa v priestoroch Incheby konala výstava Slovmedica, Non – Handicap na ktorej mal vyčlenený priestor aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. V rámci výstavy a zároveň aj v kontexte „Dňa srdca“, ktorý bol 24. 09. 2010 sa realizovali merania a poskytovali krátke poradenstvo, týkajúce sa rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení ako aj poskytovanie krátkych informácií o činnosti úradu.

Čítať celý článok...
 
Tlačová správa Svetový deň zdravia – Deň „otvorených dverí“ na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Tlačiť E-mail

     Pri príležitosti Svetového dňa zdravia, dňa 7. apríla 2010 sa v priestoroch Úradu verejného zdravotníctva SR uskutočnil „Deň otvorených dverí“,kde pre širokú verejnosť boli dostupné merania tlaku krvi, pulzu, cholesterolu, BMI a bolo im poskytnuté aj krátke poradenstvo. Do uvedených aktivít sa okrem pracovníčok ÚVZSR – Odbor podpory zdravia, zapojili aj pracovníčky z  Poradenského centra ochrany a podpory zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva hl. mesta Bratislavy, pracovníčky MUDr. Alžbeta Béderová CSc., a Eva Krížová.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 2