Aktuálne


Európsky deň obezity 2019 - po prvý raz v lekárňach Tlačiť E-mail
Piatok, 31 Máj 2019 12:44

european_obesity_day_2019Európska asociácia pre výskum obezity ( EASO )  aj v tomto roku  motivovala členské štáty k zvýšeniu povedomia o zdravom životnom štýle, obezite a jej prevencii. Projekt Európsky deň obezity je medzinárodný a multisektorálny projekt, ktorého zámerom je spojiť mnohé odborné inštitúcie a organizácie s cieľom komplexnej a efektívnej pomoci pre ľudí s týmto rizikovým faktorom.


V tomto roku sa po prvý raz do aktivít Európskeho dňa obezity  ( EOD )  na Slovensku a súčasne Slovenského dňa obezity, zapojili aj  verejné lekárne. Tradične tento deň pripadol na tretiu májovú nedeľu - 18.5.2019. Aktivity však prebiehali v priebehu celého týždňa od 13.5. do 18.5.2019 na základe tohtoročného hesla:  " Riešme obezitu spoločne "  a " Akcia pre zdravú budúcnosť ".

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: 31. máj 2019 Svetový deň bez tabaku – Tabak a zdravie pľúc Tlačiť E-mail
Utorok, 28 Máj 2019 10:04

choose_health_not_tobaccoOdborní pracovníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva v rámci Svetového dňa bez tabaku poradia záujemcom, ako sa možno zbaviť závislosti od neho.

Okrem informácií, ako škodí zdraviu fajčenie tabaku i pasívna inhalácia tabakového dymu, poskytnú aj merania oxidu uhoľnatého smokerlyzerom, vitálnej kapacity pľúc spirometrom a odporučia metódy na odvykanie od fajčenia. Konkrétne informácie o aktivitách sú na webových stránkach regionálnych úradov.


Tabakový dym škodí okamžite  

Tabakový dym znižuje funkciu pľúc, jediným nádychom sa do nich dostanú stovky toxínov. Poškodzuje aj zdravie detí. Deti, ktoré sa narodili fajčiarkam, alebo ženám, ktoré boli vystavené tabakovému dymu v tehotenstve, majú vyšší predpoklad, že budú trpieť spomaleným rastom pľúc a zníženou funkciou pľúc. Chemikálie v tabakovom dyme počas kritického štádia vývoja plodu v maternici majú dlhodobý škodlivý účinok na pľúca. Užívanie tabaku je výrazný rizikový faktor viacerých zhubných nádorov a úmrtí.

Čítať celý článok...
 
Európsky týždeň verejného zdravia Tlačiť E-mail
Utorok, 14 Máj 2019 12:09

logoEPHV dňoch 13. – 17. mája 2019 sa v krajinách Európy uskutoční historicky prvý „Európsky týždeň verejného zdravia", ktorého cieľom je zvýšiť povedomie o potrebe verejného zdravotníctva pre udržiavanie a kontinuálne zlepšovanie zdravotného stavu v populácii. Prehľad zapojených krajín a pripravovaných aktivít je možné prezrieť si pod nasledovným linkom: https://eupha.org/EUPHW_Search_for_an_event

Každý deň v týždni je venovaný inej verejno-zdravotníckej problematike:

Pondelok 13.5. – Stať sa a zotrvať fyzicky aktívny

Utorok 14.5. – Zdravé prostredie

Streda 15.5. – Staraj sa o starostlivosť

Štvrtok 16.5. – Udržateľné a zdraviu prospešné diéty

Piatok 17..5. – Mentálne zdravie mladistvých

 
Európsky – Slovenský deň obezity Tlačiť E-mail
Pondelok, 13 Máj 2019 08:15

Eobesitylogo2019Slovenský deň obezity sa na Slovensku realizuje na základe Európskej kampane- aktivity organizácie EUSA (Európska Asociácia pre štúdium obezity), pričom jej začiatok sa datuje na máj roku 2010. Hlavným cieľom tejto akcie je zvýšiť povedomie a pochopenie potreby realizácie aktivít a činností, ktoré budú smerovať k podpore prevencie a zvýšenej starostlivosti aj o občanov, ktorí trpia nadváhou a obezitou, so zámerom pomôcť im zlepšiť ich spôsob života, upraviť svoju hmotnosť a tým zlepšiť kvalitu a zdravie svojho života.

Čítať celý článok...
 
Vyzvi srdce k pohybu Tlačiť E-mail
Streda, 10 Apríl 2019 11:37

vyzvi_srdce_k_pohybuKaždý nepárny rok od roku 2005 sa organizuje na Slovensku v rámci programu CINDI kampaň Vyzvi srdce k pohybu. Kampaň sa realizuje na základe výzvy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), pod záštitou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) a Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (SEVS). Celoslovenským garantom kampane je Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.
 

Tento rok sa koná 8. ročník tejto celonárodnej kampane, ktorá má za cieľ motivovať formou súťaže čo najviac dospelých ľudí k pravidelnému pohybu. Prebieha vo všetkých regiónoch Slovenska v termíne od 25.03.2019 do 16.06.2019 a zapojiť sa do kampane môže každý dospelý človek nad 18 rokov.

Čítať celý článok...
 
Týždeň mozgu 2019 Tlačiť E-mail
Piatok, 08 Marec 2019 10:48

tyzden_mozgu_2019Medzinárodná aktivita „Týždeň mozgu" je vo viac ako 60 krajinách sveta známa ako „Brain Awarenees Week" už od roku 1996.

Jej cieľom je upriamiť pozornosť na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach, o spôsoboch ich liečby, ale najmä o prevencii. Prioritou je priblížiť i možnosti, ako možno zachovať dobré fungovanie mozgu do vysokého veku.

Pre širokú verejnosť je Týždeň mozgu dôležitý, aby si uvedomovala neustálu potrebu prevencie degeneratívnych a cievnych ochorení. Preto sa úrady verejného zdravotníctva už 12. krát stali nositeľmi myšlienky Týždňa mozgu.

Od 11. - 17. marca 2019 budú pracovníci odborov podpory zdravia/výchovy k zdraviu bezplatne pre širokú verejnosť realizovať rôzne edukačné aktivity: Dni otvorených dverí, prednášky, vedomostné kvízy, kognitívne testy, koncentračné cvičenia a besedy spojené s pohybovo-tanečnými aktivitami. Prispejú tak k zvýšeniu zdravotného povedomia o tejto dôležitej téme nielen u detí, dospelej populácie, ale i u seniorov.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 Dopredu > Koniec >>

Stránka 2 z 6