Aktuálne


ÚVZ SR: Radili sme seniorom Tlačiť E-mail
Piatok, 22 December 2017 11:18

Príležitosťou dať seniorom praktické rady, ako sa starať o svoje zdravie, boli  Dni zdravia seniorov na vidieku 2017. Odborníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva na celom Slovensku im zároveň robili aj preventívne vyšetrenia.


Počas októbra, mesiaca úcty k starším, navštívilo výjazdové poradne zdravia ôsmich krajských regionálnych úradov verejného zdravotníctva 534 ľudí, najviac vo veku od 50 do 88 rokov, pričom až 77 % boli ženy.

Pracovníci z odborov podpory zdravia a výchovy k zdraviu okrem prednášok o význame prevencie a o možnostiach znižovania rizikových faktorov zdravia, vyšetrili záujemcom hladinu cholesterolu, hodnoty BMI (indexu telesnej hmotnosti) i WHR (obvod pásu delený obvodom bokov). Spoluorganizátorom Dní zdravia pre seniorov na vidieku bola Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Čítať celý článok...
 
Európsky týždeň boja proti drogám Tlačiť E-mail
Štvrtok, 16 November 2017 08:24

anti_drugsZneužívanie látok sa týka škodlivého alebo nebezpečného požívania psychoaktívnych látok vrátane alkoholu a nelegálnych drog. Požitie psychoaktívnych látok môže viesť k syndrómu závislosti - skupine behaviorálnych, kognitívnych a fyziologických javov, ktoré sa objavujú po opakovanom požívaní látky.

Zvyčajne zahŕňajú:

-     silnú túžbu užívať drogu,

-     ťažkosti pri kontrole jej užívania,

-     pretrvávanie v jej užívaní aj napriek škodlivým následkom,

-     zvýšenú toleranciu

-     vyššiu prioritu kladenú na užívanie drogy ako na iné činnosti a povinnosti.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Naučte deti jesť zdravo Tlačiť E-mail
Pondelok, 09 Október 2017 12:54

Ideálna prevencia proti obezite a civilizačným ochoreniam sú zdravé jedlá a pohyb. Veďte k nim svoje deti od útleho veku.


Zásady stravovania získavajú deti doma. ,,Vzorom pre deti sú rodičia, mali by ich naučiť, čo je zdravé. Ovocie, zelenina i mliečne výrobky tvoria s pravidelným pohybom základ zdravého štýlu a ten je predpoklad pre to, aby deti neskôr nemali problémy s nadváhou,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.  


Sladené nápoje lákajú

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky je odborným partnerom už druhého ročníka projektu Viem, čo zjem. V rámci projektu sa realizoval prieskum, ktorý prostredníctvom  907 respondentov - rodičov detí vo veku od 8 do 11 rokov - zisťoval, či poznajú stravovacie návyky svojich potomkov. Odpovedali na otázky, či deti raňajkujú a desiatujú, v akom rozsahu jedávajú ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, ale i kalorické jedlá a aké nápoje uprednostňujú.  Z odpovedí vyplynulo, že každý deň raňajkujú asi dve tretiny detí, takmer 80 % konzumuje ovocie a zeleninu aspoň tri až štyri razy do týždňa a 83 %  konzumuje tri až štyri razy do týždňa mliečne výrobky. Deti však majú rady aj vyprážané jedlá, jedlá z fastfoodu, 76 % si ich dopraje minimálne raz za týždeň a obľubujú aj sladené nápoje. Aspoň liter sladených nápojov vypijú počas školského týždňa dve tretiny detí, štvrtina z nich ešte o pol litra viac.

Čítať celý článok...
 
HOVORME O JEDLE Tlačiť E-mail
Štvrtok, 05 Október 2017 06:56

hovorme_o_jedle2Pri príležitosti Svetového dňa potravín vyhlasuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalostí o potravinách n.o., v termíne od 16. 10. 2017 do 20. 10. 2017 piaty ročník týždňa „HOVORME O JEDLE“. Počas týždňa HOVORME O JEDLE sú pre žiakov a učiteľov základných škôl so sídlom v Slovenskej republike pripravené tieto aktivity:


1. súťažno-vzdelávacia aktivita "HOVORME O JEDLE"

2. výtvarná súťaž "CHUTNÉ MAĽOVANIE"

3. literárna súťaž "PREČO POTRAVINY NEPATRIA DO KOŠA"

Čítať celý článok...
 
Zriadenie meracieho miesta v rámci kampane MOST 2017 „Spolu chránime vaše srdcia“ dňa 29.9.2017 (prípadne 28.9.2017) Tlačiť E-mail
Utorok, 26 September 2017 14:08

Pracovníkmi regionálnych úradov verejného zdravotníctva budú vykonávané merania biochemických a antropometrických ukazovateľov kardiovaskulárnych ochorení a poskytované poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: 29. september – Svetový deň srdca Tlačiť E-mail
Utorok, 26 September 2017 13:58

mesiac_o_srdcovych_temachTohto roku sa uskutoční už 11. ročník preventívn

o-edukačnej kampane MOST (Mesiac o Srdcových Témach) s podtitulom SPOLU chránime vaše srdcia, ktorá upozorňuje na najzávažnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení, možnosti ich prevencie a liečby. Odborníci a pacienti sa v septembri spoja v kampani, aby priamo v uliciach a k ľuďom priniesli informácie  o týchto ochoreniach.


Ochorenia srdca a ciev zasahujú čoraz mladšie vekové skupiny a patrí im tiež dlhodobo dominantné postavenie ako príčiny smrti nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Sú na popredných priečkach najčastejších príčin hospitalizácie a patria medzi závažné príčiny práceneschopnosti u ľudí už v strednom produktívnom veku. Kardiovaskulárne ochorenia sú označované aj ako civilizačné, teda ochorenia vyplývajúce zo životného štýlu, čo napovedá o tom, kde sú ich príčiny a kam treba smerovať prevenciu.

Čítať celý článok...
 
Viac článkov...
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 1 z 11