Klimatické zmeny a zdravie


Zimný smog a jeho možný vplyv na naše zdravie Tlačiť E-mail
Streda, 25 Január 2017 07:55

Smogové situácie sú spôsobené zhoršením rozptylových podmienok v ovzduší v dôsledku nepriaznivých meteorologických podmienok. Najčastejšie ide o inverzné situácie, kedy vrstva ovzdušia nad terénom, najčastejšie v dolinách, je prakticky nepohyblivá a všetky znečisťujúce látky, vznikajúce v danej lokalite z výrobnej činnosti, vykurovania a výfukových plynov vozidiel, zostávajú v dolnej vrstve ovzdušia, v dýchacej zóne človeka. Dochádza k prekračovaniu maximálnych prípustných hodnôt znečisťujúcich látok.

Čítať celý článok...
 
Klimatické zmeny a zdravie Tlačiť E-mail
Piatok, 30 Máj 2014 09:45

obr1Problematika klimatických zmien predstavuje v súčasnosti jednu z často diskutovaných otázok. Zmeny v klíme na planéte Zem sa neustále diali aj v minulosti a dejú sa i v súčasnosti, alarmujúci je však fakt, že sa v súčasnosti dejú oveľa rýchlejšie a s rastúcou intenzitou.

Z toho dôvodu už nie je problematika klimatických zmien v súčasnosti vnímaná len ako možná budúca hrozba, skôr je považovaná za jeden z najväčších environmentálnych problémov dnešnej doby.

 

V systéme verejného zdravotníctva je nosným dokumentom, pre činnosti v oblasti environmentálneho zdravia, Akčný plán pre životné prostredie a zdravie obyvateľov Slovenskej republiky IV (NEHAP). Jednou z oblastí, ktorej sa akčný plán venuje sú aj klimatické zmeny vo vzťahu k zdraviu obyvateľstva SR.

Čítať celý článok...
 
Ako sa chrániť počas mrazov Tlačiť E-mail

Pripravte sa na zimumraz

  • ideaPripravte svoju domácnosť na zimné obdobie. Skontrolujte systém vykurovania a v prípade potreby zabezpečte jeho funkčnosť.

  • Pripravte si náhradné zdroje tepla pre prípad poruchy systému vykurovania či prerušenia dodávky tepla.

  • Zabezpečte si teplé prikrývky.

  • Ak ste v akejkoľvek rizikovej skupine, zaočkujte sa proti chrípke v dostatočnom predstihu.

  • Všímajte si svoje okolie a zvážte, kto z Vašej rodiny, susedov či priateľov by mohol byť ohrozený vplyvom mrazivého počasia a pomôžte mu chrániť sa v zimnom období.

Čítať celý článok...
 
Letné horúčavy Tlačiť E-mail
Štvrtok, 21 Jún 2012 07:25

letne_horucavyideaExtrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, ktoré môžu spôsobovať vážne kolapsové stavy, za istých podmienok vedúce až k prípadným úmrtiam osôb chorých najmä na kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak, termoregulácie a závažné hormonálne ochorenia. Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním.

Čítať celý článok...
 
Chráň svoje zdravie počas letných horúčav Tlačiť E-mail
Utorok, 12 Júl 2011 11:51

Obyvatelia európskych krajín už majú skúsenosť, kedy počas horúčav najmä z dôvodu nepripravenosti umierali tisícky ľudí. A keďže každodenné počasie ovplyvniť nedokážeme, je dôležité poznať ako môžeme nášmu organizmu pomôcť aj my sami.