Peľ takmer zmizol, spóry húb tu budú až do prvých mrazov Tlačiť E-mail
Peľová situácia
Streda, 25 Október 2017 11:38

Typické jesenné počasie s dlhotrvajúcou hmlou, či  dažďami, už priniesli úľavu alergikom, nakoľko v ovzduší sa už peľové zrná nachádzajú len ojedinele a to vo veľmi nízkych, prípadne nízkych denných koncentráciách. Veľmi nízke hladiny denných koncentrácií peľu a veľmi zúžené druhové spektrum zaznamenali monitorovacie stanice na celom území Slovenska. „Peľ ambrózie, ktorý je najvýznamnejším alergénom jesene, sa v uplynulom týždni vyskytoval už len ojedinele  vo veľmi nízkych - alergologicky nevýznamných koncentráciách na celom území Slovenska.

Podľa údajov monitorovacích staníc v Bratislave, Banskej Bystrici, Nitre a Košiciach denné koncentrácie peľu ambrózie, dosiahli najvyššiu dennú koncentráciu len 4 peľové zrná  v metri kubickom vzduchu. V ovzduší sa vyskytoval aj peľ  paliny, tráv, pŕhľavy, skorocelu, mrlíkov a astrovitých rastlín“, uviedla  RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Denné koncentrácie spór húb (plesní) – zastúpené najmä rodmi Cladospórium, Epicoccum a Alternária tiež klesli  a ich priemerná denná koncentrácia v uplynulom týždni bola maximálne okolo 1 000 spór v metri kubickom vzduchu. Nie dobrou správou však je, že tu budú až do prvých výraznejších mrazov.


Čo sa týka prognózy na nasledujúce dni možno konštatovať, že peľová sezóna 2017 už v podstate skončila a ani pri prípadnom oteplení už nemôžeme počítať s inými, ako veľmi  veľmi nízkymi dennými koncentráciami peľu.  Denné hladiny  spór húb (plesní)  si s veľkou pravdepodobnosťou udržia podobné hodnoty ako v uplynulom týždni. Oficiálny monitoring peľu a spór v ovzduší bude pokračovať do konca októbra. Monitorovacie stanice v Banskej Bystrici a Bratislave budú podľa poveternostnej situácie pokračovať s monitoringom  minimálne do konca novembra.


Spracovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica