ÚVZ SR: Naučte deti jesť zdravo PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Pondelok, 09 Október 2017 13:54

Ideálna prevencia proti obezite a civilizačným ochoreniam sú zdravé jedlá a pohyb. Veďte k nim svoje deti od útleho veku.


Zásady stravovania získavajú deti doma. ,,Vzorom pre deti sú rodičia, mali by ich naučiť, čo je zdravé. Ovocie, zelenina i mliečne výrobky tvoria s pravidelným pohybom základ zdravého štýlu a ten je predpoklad pre to, aby deti neskôr nemali problémy s nadváhou,“ hovorí docentka MUDr. Jana Hamade, PhD., vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.  


Sladené nápoje lákajú

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky je odborným partnerom už druhého ročníka projektu Viem, čo zjem. V rámci projektu sa realizoval prieskum, ktorý prostredníctvom  907 respondentov - rodičov detí vo veku od 8 do 11 rokov - zisťoval, či poznajú stravovacie návyky svojich potomkov. Odpovedali na otázky, či deti raňajkujú a desiatujú, v akom rozsahu jedávajú ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, ale i kalorické jedlá a aké nápoje uprednostňujú.  Z odpovedí vyplynulo, že každý deň raňajkujú asi dve tretiny detí, takmer 80 % konzumuje ovocie a zeleninu aspoň tri až štyri razy do týždňa a 83 %  konzumuje tri až štyri razy do týždňa mliečne výrobky. Deti však majú rady aj vyprážané jedlá, jedlá z fastfoodu, 76 % si ich dopraje minimálne raz za týždeň a obľubujú aj sladené nápoje. Aspoň liter sladených nápojov vypijú počas školského týždňa dve tretiny detí, štvrtina z nich ešte o pol litra viac.


Čo je v pyramíde

,,Na vzdelávanie o zdravom stravovaní sa zameriavame už v materských školách a potom aj v základných,“ prízvukuje docentka Jana Hamade. ,,V škole by deti mali rozvíjať návyky stravovania získané z rodiny. Ak doma prevládajú v stravovaní zdravé jedlá a vidia na stole zeleninu a ovocie, je predpoklad, že si ich vyberú aj v škole. V rámci projektu Viem, čo zjem, budú naši odborníci z regionálnych úradov verejného zdravotníctva deti motivovať k zásadám zdravej výživy, zábavnou a príťažlivou formou sa deti dozvedia, ako má vyzerať vyvážený, zdravý jedálny lístok a na potravinovej pyramíde sa naučia určiť optimálny podiel potravín, ktoré sú vhodné pre nich. Prednášky budú samostatne pre tretiakov a štvrtákov a zvlášť pre piatakov a šiestakov.“ Druhý ročník projektu Viem, čo zjem, potrvá do konca júna 2018.Odbor podpory zdravia

Odbor hygieny detí a mládeže

Referát komunikačný Úradu verejného zdravotníctva SR