Aktualizácia stavu prírodných a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny 2017 (36. týždeň) Tlačiť E-mail
Piatok, 08 September 2017 00:00

vody_na_kupanie12Návštevnosť na kúpaliskách v uplynulom týždni výrazne poklesla aj v južných okresoch Slovenska. Kúpacia sezóna 2017 bola ukončená na všetkých prírodných a umelých sezónnych kúpaliskách v okresoch; Levice, Bojnice, Banská Bystrica, Brezno, Humenné, Snina, Rožňava, Stropkov, Svidník, Vranov nad Topľou. Prevádzku sezónnych bazénov obmedzili príp. ukončili aj niektoré celoročne prevádzkované kúpaliská. Ostatné zariadenia plánujú ukončiť prevádzku 15.09.2017, prípadne budú prevádzkovať v závislosti od počasia. Výkon štátneho zdravotného dozoru (ďalej len „ŠZD") bol prispôsobený prevádzke kúpalísk, ktorá bola kvôli počasiu na viacerých kúpaliskách prerušená. V rámci výkonu ŠZD neboli zistené závažnejšie problémy v prevádzkovaní kúpalísk.

PRÍRODNÉ KÚPALISKÁ A PRÍRODNÉ VODNÉ PLOCHY

K 07.09.2017 bolo v prevádzke 6 prírodných kúpalísk s vyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie:

BA kraj – Slnečné jazerá Senec a Kuchajda
BB kraj – Pláž Ormet Teplý vrch, Pláž Drieňok Teplý vrch, PK Kurinec Zelená voda
PO kraj – Delňa Prešov

Prevádzku ukončili ďalšie prevádzkované prírodné kúpaliská, a to Zlaté Piesky, PK jazero Banská Bystrica, PK Liptovská Mara Liptovský Trnovec, Ružiná Divín, Veľká Domaša Valkov, Veľká Domaša Tíšava, PK Tornaľa.

Výsledky ostatných analýz potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie na nasledovných prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou: Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom, Vajnorské jazero, Veľký Draždiak, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská, Plážové kúpalisko JAZERO Košice.

Kvalita vody vo VN Kurinec Zelená voda je podľa predbežných výsledkov kvality vody (odber dňa 04.09.2017) vyhovujúca a k dnešnému dňu bolo zrušené odporúčanie nekúpať sa pre deti a alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom.

UMELÉ KÚPALISKÁ

Počet prevádzkovaných umelých kúpalísk klesol na konci 36. týždňa na 86 kúpalísk (324 bazénov). Na TK Komárno bola schválená prevádzka toboganu pri vonkajšom výukovom bazéne. V prípade priaznivého počasia sú v prevádzke kúpaliská; Zelená žaba Trenčianske Teplice, LK Nemšová a LÁŽO PLÁŽO v Žiline.

Z dôvodu nevyhovujúceho počasia bola prerušená prevádzka na LK Plaza Beach Prešov, LK Sigord Kokošovce, LK sídl. III v Prešove, LK Sabinov, aj na LK SAMŠPORT Myjava (do 15. septembra). Na TK Retro Thermal Diakovce boli vypustené bazény a prebiehali čistiace a udržiavacie práce.

K 07.09.2017 bola ukončená prevádzka na sezónnych kúpaliskách v okresoch: Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Trebišov a Hlohovec. V dňoch od 04.09.2017 do 10.09.2017 bude prebiehať plánovaná odstávka bazénov Aquarelax Dolný Kubín. V areály AquaCity Poprad sú odstavené bazény; Mayská pyramída a vonkajší detský bazén.

Prevádzku v 36. týždni ukončili kúpaliská: LK Pažiť Bánovce nad Bebravou, LK Brezová pod Bradlom, LK na Ostrove Trenčín, Mestské kúpalisko Bytča, Mestská krytá plaváreň Žilina, TK Laura Rajecké Teplice, TK Stráňavy, Veronika Rajec, LK Makovica Nižná Polianka, LK Bardejov, TK Patince, TK Liptovský Ján, LK Lučenec, VK Poltár, LK Sunny Martin, LK Vrútky, Kúpalisko v ŠRZ Drienok, TK Vieska Turčianske Teplice, LK Strážske, Nekrytý letný bazén SO 02 Kaluža, Nekrytý letný bazén SO 03 Klokočov, Bazén pri Hoteli Eurobus Zemplínska Šírava, LK Sobrance, LK Nitra, Bazén Penziónu Lagáň Radava, TK II Štúrovo, TK Štrand Emila Tatárika Nové Zámky, Kúpalisko Kežmarok, Biokúpalisko Resort Levočská Dolina, Kúpalisko Spišský Hrhov, Kúpalisko Aquaspa Gánovce, LK Hnúšťa, LTK Izabela Vyšné Ružbachy, LK Topoľčany, Funny Park Piešťany, Castiglione Trnava, Dobrá Voda, Kamenný mlyn Trnava, Pác Kopánka Cífer, LK Čadca, PK Žiar nad Hronom, TK Sklené Teplice, Vodný raj Vyhne (vonkajšie bazény), Bazén v LSR ZVJS a OO Kováčová, Biokúpalisko KRTKO Veľký Krtíš, Kúpalisko Neresnica Zvolen, TK I Štúrovo (detský, Lagúna a dojazdový bazén pri tobogáne).

Vyhovujúce výsledky z posledných odberov vzoriek vôd na kúpanie sú vo vírivke a vnútornom tobogane Aquathermal Senec a v malom bazéne Oravice I. Tvrdošín.

Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku je možné nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk (Najnovšie články a Kúpaliská – Informačný systém o kúpaliskách a kvalite vody na kúpanie) a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD.
hlavný hygienik Slovenskej republiky