Informácia o cukrovinkách / wafle z Poľska vyrobených zo sušeného mlieka, v ktorom bol nájdený jed na hlodavce PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Utorok, 22 Január 2013 09:08

Dňa 21. 1. 2013 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zaslané výstražné oznámenie Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá o cukrovinkách/wafle z Poľska vyrobených zo sušeného mlieka, v ktorom bol nájdený jed na hlodavce. Sušené mlieko bolo použité ako zložka na výrobu 9 druhov waflových trubičiek s rôznymi náplňami v spoločnosti Magnolia Sp. z o.o., Poľsko.

Podľa doterajších informácii niektoré druhy waflových trubičiek:

  • Stilla DolceCocoa Rolls 2 x 50g” (Rurka waflowa oblewana wewnątrz kremem czekoladowym z czekolady mlecznej),

  • Vanila wafles (Wafle z kremem waniliowym),

  • Wafle Max (Rurka waflowa sucha cienka 70 g),

  • Poesia Milk Cream (Wafle mleczne Poezja),

  • Wiener Eiswaffel (Wafle z kremem waniliowym)

boli dovezené na Slovensko a predávané v spoločnostiach TESCO a KAUFLAND. Obe spoločnosti sťahujú výrobky z predaja. Spoločnosť TESCO Stores doviezla len jeden druh trubičiek, a to s vanilkovým krémom - Wafle z kremem waniliowym Vanilla wafers, 175 g  s dátumami minimálnej trvanlivosti 21.04.2013 a 10.05.2013, tieto nedistribuuje a sú sťahované z predaja. Spoločnosť Kaufland SR v. o. s. sťahuje z predaja Stilla Dolce trubičky plnka kakao, 2 x 50 g.

Stilla Dolce trubičky plnka kakao, 2 x 50 g

image001

Wafle z kremem waniliowym Vanilla wafers, 175 g
image003 

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nariadil v tejto súvislosti vykonanie kontrol potravinárskych prevádzok - bufetov, vrátane školských bufetov, stánkov s rýchlym občerstvení, cukrární, kaviarní a pod., ktoré mohli nakúpiť predmetné výrobky od uvedených predajcov v Slovenskej republike alebo ich mohli priamo doviesť od poľského výrobcu.

Vzhľadom na to, že ide o cukrovinky konzumované samostatne alebo napr. so zmrzlinou (zmrzlinové poháre), ktoré konzumujú vo všeobecnosti častejšie deti je potrebné  venovať uvedenému nebezpečenstvu mimoriadnu pozornosť a preto odporúčame spotrebiteľom, aby tieto výrobky nekupovali, už zakúpené výrobky nekonzumovali, prípadne ich vrátili na miesto predaja.
 

S pozdravom
 

prof. MUDr. I. Rovný, PhD., MPH

hlavný hygienik Slovenskej republiky

Posledná úprava Utorok, 22 Január 2013 09:13