Kto je prítomný

Máme online 155 hostí 

Štatistika

Členovia : 4
Článkov : 2180
Počet zobrazení obsahu : 9071997

Leták - Zdravý tanier

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - deti

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - verejnosť

Reklamný prúžok

SAR PES TE ARAKHEL LE KLIEŠŤOSTAR

Reklamný prúžok

SAR TE NA CHUDEL E CHRIPKA

Reklamný prúžok

Leták - Od srdca k srdcu

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - október

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - september

Reklamný prúžok

Bezpečný návrat domov

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Dotazníky a tlačivá

Kalendár

posledný mesiac september 2018 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 35 1 2
week 36 3 4 5 6 7 8 9
week 37 10 11 12 13 14 15 16
week 38 17 18 19 20 21 22 23
week 39 24 25 26 27 28 29 30

Očkovací kalendár na rok 2018

Reklamný prúžok

Akrylamid v potravinách

Reklamný prúžok

Výživovo-pohybové koleso

Reklamný prúžok

Leták - Ako predísť chrípke

Reklamný prúžok

Osýpky sú vážne ochorenie

Reklamný prúžok

Leták - Syfilis

Reklamný prúžok

Leták - Päť zásad pre bezpečnejšie potraviny

Reklamný prúžok

Leták "Pre Vaše zdravie, pre Vás"

Reklamný prúžok

Úrad verejného zdravotníctva SR jeho činnosti a aktivity

Reklamný prúžok

Leták - Diabetes mellitus alebo cukrovka

Reklamný prúžok

Leták - Kúpte sa pri bazéne zdravšie

Reklamný prúžok

Leták - Dýchajme zdravý vzduch

Reklamný prúžok
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Informácia o prijatom návrhu nariadenia Komisie (EÚ), ktorým sa mení a dopĺňa príloha I nariadenia (ES) č. 1334/2008 Európskeho Parlamentu a Rady čo sa týka zaradenia pyroligneous distillate v zozname Únie o arómach Tlačiť E-mail
Štvrtok, 19 Apríl 2018 14:27

Dňa 17. 4. 2018 na pracovnom stretnutí Stáleho výboru Európskej Komisie – Sekcie pre nové potraviny a toxikologickú bezpečnosť potravinového reťazca  bol prijatý návrh nariadenia Komisie (EÚ), ktorým sa mení a dopĺňa príloha I Nariadenia (ES) č. 1334/2008 Európskeho Parlamentu a Rady čo sa týka zaradenia arómy pyroligneous distillate v zozname Únie o arómach (ďalej len „nariadenie“) na prechodné obdobie 5 rokov.

Nariadenie sa týka povolenia arómy pyroligneous distillate FL číslo 21.001 (pôvodne označovanej ako „rumový éter“) s použitím vo výrobe tradičných liehovín s označením „tuzemak“ a „tuzemský“.

K tomuto rozhodnutiu predchádzalo vedecké posúdenie arómy EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín), uverejnené oficiálnom stanovisku zo dňa 24. augusta 2017, v ktorom EFSA vyjadrila zdravotné obavy z ďalšieho používania tejto arómy, pozostávajúcej z komplexu viacerých látok, dodávajúcich charakteristickú chuť a vôňu liehovine. Pôvodne podľa nariadenia (EÚ) č. 873/2012  by umiestňovanie takejto arómy na trh bolo dňom 23. 4. 2018 ukončené.

Čítať celý článok...
 
Vyhodnotenie Svetového dňa vody 2018 Tlačiť E-mail
Štvrtok, 19 Apríl 2018 13:42

sdv2018_logoPri príležitosti Svetového dňa vody (ďalej len „SDV“), kedy sa na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov hlavnou témou pre rok 2018 stala "Príroda pre vodu", zaoberajúca sa využitím prírody na prekonanie vodných výziev 21. storočia (klimatické zmeny, povodne a suchá, znečistenie vody), vykonávali Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „ÚVZ SR“) a  regionálne úrady verejného zdravotníctva (ďalej len „RÚVZ“) na Slovensku aktivity, zamerané na zvýšenie informovanosti a povedomia obyvateľov v oblasti pitnej vody a na overenie kvality pitnej vody z individuálnych vodných zdrojov.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Nebezpečné kozmetické výrobky 13.4.2018 Tlačiť E-mail
Piatok, 13 Apríl 2018 12:28

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Holandsku a v Španielsku.
 

Ide o nasledujúce výrobky:
 

1. hlásenie č. 511/18

názov: Shadow and Highlight kit  – make up

značka: Claire's

výrobná dávka: neznáma

krajina pôvodu: neznáma

dovozca: Claire's Store, Inc., 3 S.W. 129th Avenue, Pembroke Pines, FL 33027, United States

popis: práškový make-up, 8 rôznych farieb v škatuľke, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Sezóna kliešťov sa začala –aké ochorenia prenášajú a ako sa pred nimi chrániť? Tlačiť E-mail
Piatok, 13 Apríl 2018 11:51

Kliešte sa najradšej ukrývajú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra, vyskytujú sa v záhradách, v parkoch i v lesoch a podľa parazitológov sa nachádzajú aj vo vyšších zemepisných polohách, čo je dôsledok klimatických zmien.  Dávajte si pozor a majte na pamäti, že prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne.


Kliešť prereže ostrými hryzadlami pokožku a sosákom, na ktorom má háčiky, sa prisaje v rane. Čím dlhšie môže cicať krv, tým pevnejšie sa prichytí a tým ťažšie sa ho zbavíte. Kliešťa si odstráňte z tela vždy a nikdy naňho nesiahajte holými rukami. Pri vyberaní použite pinzetu, háčik alebo klieštiky, kúpite ich v lekárni, poradia vám aj ďalšie prostriedky, ktoré uľahčujú vytiahnutie kliešťa. Nekvapkajte naňho olej, ani žiadnu masť, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv so slinami späť do rany. Kliešťa uchopte pinzetou alebo háčikom čo najbližšie k hlave. Jemne ním hýbte do strán a potom pomaly, kolmo k pokožke, ho pinzetou alebo háčikom vytiahnite.  Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť, v takom prípade choďte k lekárovi, aby ho odstránil. Po vybratí miesto prisatia hneď vydezinfikujte, rovnako vydezinfikujte použitú pinzetu, háčik alebo klieštiky a dôkladne si umyte ruky mydlom a vodou.

Čítať celý článok...
 
Alergici tento rok prežívajú pomerne hektický štart peľovej sezóny Tlačiť E-mail
Piatok, 13 Apríl 2018 11:50

Výrazné oteplenie v uplynulom týždni so sebou prinieslo ďalšie rozšírenie druhového spektra peľu v ovzduší. Vplyvom -na toto ročné obdobie, vysokých denných teplôt veľmi rýchlo rozkvitajú ďalšie stromy a kry. V horských polohách, kde bola vysoká snehová prikrývka, ešte stále kvitne lieska a jelša. „Peľ, ktorý je distribuovaný vetrom spôsobuje, že v ovzduší stredného a severného Slovenska sa ešte stále vyskytovali vysoké koncentrácie peľu jelše a liesky, hoci v danom regióne už dokvitla. Zároveň už v nižších polohách rozkvitla breza a v ovzduší dochádza ku kumulácii peľu rôznych alergologicky významných druhov, čo sa výraznejšie odzrkadlí aj na zdravotnom stave alergikov“, RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) v SR. Dodala, že prudko a naplno sa rozbieha peľová sezóna brezy. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, bude dosahovať alergologicky významné hladiny najmä na strednom a severnom Slovensku, poklesnú denné koncentrácie peľu topoľa. Peľ liesky dosahoval alergologicky významné koncentrácie už len na strednom a severnom Slovensku.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Dokončujeme prípravu Imunologických prehľadov Tlačiť E-mail
Piatok, 06 Apríl 2018 00:00

V januári 2018 sa na Ministerstve zdravotníctva SR konala tlačová konferencia ministra zdravotníctva SR a hlavného hygienika SR v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou vo výskyte osýpok v SR a epidemiologickou situáciou vo výskyte vírusovej hepatitídy A. V tejto súvislosti bolo oznámené, že v Slovenskej republike sa v roku 2018 zrealizujú Imunologické prehľady s cieľom zistiť informácie o aktuálnom stave imunity obyvateľstva voči vybraným infekčným ochoreniam. V posledných rokoch je v SR zaznamenaný postupný nárast počtu rodičov, ktorí odmietajú povinné očkovanie svojich detí. Prejavilo sa to na poklese zaočkovanosti detskej populácie, ktorá v minulosti dosahovala úroveň 98-99 %. V súčasnosti sa celoslovenská zaočkovanosť detskej populácie pohybuje pri niektorých druhoch povinného očkovania na hranici 95 %, menej priaznivá situácia je na krajskej, resp. okresnej úrovni.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Svetový deň zdravia - poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu, prevencia nadváhy a obezity Tlačiť E-mail
Štvrtok, 05 Apríl 2018 15:05

dietSvetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 7. apríl za Svetový deň zdravia a tento rok si WHO pripomína 70. výročie svojho vzniku. Za prioritnú tému si zvolili „zdravie pre všetkých“ s dôrazom, aby každý mal prístup k zdravotnej starostlivosti a zdravotníckym službám v zmysle univerzálneho pokrytia zdravotnou starostlivosťou.


Vzhľadom na vecnú pôsobnosť úradov verejného zdravotníctva v SR, ktorá je orientovaná na prevenciu a ochranu zdravia občanov, vnímame univerzálny prístup k zdravotníckym službám aj ako prístup občanov k prevencii a podpore zdravie. Z tohto dôvodu sa aj úrady verejného zdravotníctva v SR pripájajú sa k oslave Svetového dňa zdravia a za prioritnú oblasť si zvolili „prevenciu nadváhy a obezity“
.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Nebezpečné kozmetické výrobky 3.4.2018 Tlačiť E-mail
Utorok, 03 Apríl 2018 12:29

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Holandsku, Litve, Grécku, Estónsku, Nemecku a v Taliansku.
 

Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. 483/18

názov: Eeltsokken/calluses socks  – ponožky proti stvrdnutej pokožke

značka: Kriudvat

výrobná dávka: 7069, čiarový kód: 8717333926137

krajina pôvodu: Čína

výrobca: Guangzhou Meiya Cosmetics Co. Ltd, No.188 Xiusheng Road, Renhe Town, Baiyun District, Guangzhou, Guangdong,People's Republic of China

popis: 2 x 25 g, ponožky s gélom proti stvrdnutej pokožke, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 27.3.2018 Tlačiť E-mail
Štvrtok, 29 Marec 2018 09:10

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku a v Českej republike.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. hlásenie č. 438/18

názov: Dark Brown  – farba na tetovanie

značka: INTENZE

výrobná dávka: LOT SS251, batch: RX49IMX40, MHD: 02.2022

krajina pôvodu: USA

výrobca: US Distribution by INTENZE Products. Inc., 215 RT 17 S, Rochelle Park, NJ 07662, United States

popis: 29 ml, plastová fľaška, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Výsledky zaočkovanosti detskej populácie v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Streda, 28 Marec 2018 13:18

vaccinationOčkovanie patrí medzi najefektívnejšie preventívne opatrenia pre jednotlivca ako aj pre spoločnosť, vďaka ktorému môžeme predchádzať vybraným prenosným ochoreniam.

Účinnosť očkovania je vo svete i v Slovenskej republike dokázaná ústupom až vymiznutím ochorení, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Pravidelné povinné očkovanie detí sa v Slovenskej republike vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára na rok 2018, ktorý bol vypracovaný v súlade s § 5 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.


Povinné očkovanie plne hradia zdravotné poisťovne a vykonáva sa v záujme zdravia dieťaťa v rámci špecifickej preventívnej starostlivosti. „V minulosti bola na Slovensku úroveň zaočkovanosti detskej populácie na úrovni 98 až 99 percent a patrili sme medzi krajiny s najvyššou úrovňou zaočkovanosti“, hovorí Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Radíme, ako správne uskladniť potraviny Tlačiť E-mail
Streda, 28 Marec 2018 12:36

breakfastAk si chcete vychutnať veľkonočné dobroty, dbajte na výber kvalitných potravín, ale aj na správne balenie a skladovanie jedál. Poznáte základné zásady? 


K najtradičnejším veľkonočným pochúťkam patrí šunka, klobásy, údené mäso, vajíčka i rôzne zákusky a koláče. Nie všetky dobroty sa zjedia naraz, je dobré vedieť, ako môžete správne zabaliť a uskladniť zvyšky.


Prísne testy na plasty 

Jedným z najpopulárnejších obalov v domácnosti sú plastové nádoby. Môžete do nich zabaliť rôzne typy potravín za rôznych podmienok, výrobca garantuje účel použitia. ,,Všetky plastové materiály a predmety sa pred použitím testujú na konkrétne podmienky podľa štandardných postupov, takže sú zdravotne bezpečné. Pri testovaní sa pritom zohľadňujú najhoršie podmienky, ktoré môžu v bežnej praxi nastať, konkrétne použitie testovaného materiálu a predmetu aj to, či sa bude používať jednorazovo alebo opakovane. Plastové obaly sa testujú na rôzne typy potravín – kyslé, mlieko a mliečne výrobky, suché i tukové a sleduje sa čas i teplota testovania. Prečítajte si vždy písomnú inštrukciu o správnom používaní plastového obalu a rešpektujte odporúčania výrobcu. Správnym používaním sa ochránite pred možnou migráciou chemických látok,“ radí Ing. Milada Syčová, vedúca Národného referenčného centra pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 9 z 52