Kto je prítomný

Máme online 129 hostí 

Štatistika

Členovia : 4
Článkov : 2393
Počet zobrazení obsahu : 10779054

Leták – Zdravie vo vašich rukách

Reklamný prúžok

Leták - Zdravý tanier

Reklamný prúžok

Leták - Salmonelóza a exotické zvieratá

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - deti

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - verejnosť

Reklamný prúžok

SAR PES TE ARAKHEL LE KLIEŠŤOSTAR

Reklamný prúžok

Leták - Od srdca k srdcu

Reklamný prúžok

SAR TE NA CHUDEL E CHRIPKA

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - september

Reklamný prúžok

Leták - Soľ nie je nad zlato

Reklamný prúžok

Pexeso : zdravé a nezdravé potraviny

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Voda na kúpanie

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Dotazníky a tlačivá

Kalendár

posledný mesiac september 2019 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 35 1
week 36 2 3 4 5 6 7 8
week 37 9 10 11 12 13 14 15
week 38 16 17 18 19 20 21 22
week 39 23 24 25 26 27 28 29
week 40 30

Očkovací kalendár na rok 2019

Reklamný prúžok

Význam očkovania – Choroby, ktorým môžeme vďaka očkovaniu predchádzať

Reklamný prúžok

Leták - Preplávajme bezpečne letom

Reklamný prúžok

Leták - Kúpte sa pri bazéne zdravšie

Reklamný prúžok

Akrylamid v potravinách

Reklamný prúžok

Výživovo-pohybové koleso

Reklamný prúžok

Osýpky sú vážne ochorenie

Reklamný prúžok

Leták - Syfilis

Reklamný prúžok

Leták - Päť zásad pre bezpečnejšie potraviny

Reklamný prúžok

Leták "Pre Vaše zdravie, pre Vás"

Reklamný prúžok

Úrad verejného zdravotníctva SR jeho činnosti a aktivity

Reklamný prúžok

Leták - Ako predísť chrípke

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka seniori

Reklamný prúžok

Leták - Chrípka zdravotníci

Reklamný prúžok

Leták - Čo znamenajú symboly a značky na plastových obalových materiáloch

Reklamný prúžok
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Informácia o označovaní zloženia zubných pást Tlačiť E-mail
Piatok, 08 November 2013 14:49

V médiách, na  internete, ale i medzi verejnosťou sa šíri nepravdivá informácia o označovaní zloženia zubných pást. Podľa tejto informácie farebné pásiky na spodnej strane tuby majú skrytý význam o zložení výrobku. Existujú štyri druhy: zelený pásik: prirodzený obsah, modrý pásik: prirodzený obsah s liekom, červený pásik: prirodzený + chemický obsah, čierny pásik: chemická reakcia


Čo hovorí legislatíva:

Bežná zubná pasta na hygienu ústnej dutiny patrí medzi kozmetické výrobky.

Pre kozmetické výrobky platí nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch (ďalej len „nariadenie 1223/2009“). V čl. 19 Označovanie  sú uvedené podmienky označovania kozmetických výrobkov. Z nariadenia 1223/2009 vyplýva, že zoznamu zložiek musí predchádzať text „ingredients“. Zložky sa uvádzajú v INCI názvoch (Medzinárodná nomenklatúra kozmetických zložiek).  Zoznam zložiek sa uvádza  v zostupnom poradí podľa hmotnosti zložiek v čase ich pridania do kozmetického výrobku. Zložky, ktorých koncentrácie sú nižšie ako 1 %, sa môžu uviesť v akomkoľvek poradí po tých zložkách, ktorých koncentrácie sú vyššie ako 1 %. Vonné a aromatické zložky a ich suroviny sa označia názvami „parfum“ alebo „aroma“.  Ak z praktických dôvodov, nie je možné zoznam zložiek, podmienky použitia alebo upozornenia uviesť na obale, tieto informácie sa uvedú na vloženom alebo pripevnenom letáku, obale, štítku, kartičke alebo na priloženom letáku.

Čítať celý článok...
 
Čierny kašeľ (Pertussis) Tlačiť E-mail
Štvrtok, 07 November 2013 10:54

Charakteristika ochorenia: Čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie. Prejavuje sa typickým záchvatovitým kašľom trvajúcim aj 6 týždňov a dlhodobou rekonvalescenciou. Ochorenie bývalo v minulosti často sprevádzané mnohými komplikáciami, ako krvácaním do viečok, zápalom pľúc, zápalmi stredného ucha, ale aj zápalom mozgu.


Pôvodcom nákazy
je baktéria  Bordetella pertussis, ktorá produkuje toxíny, z ktorých hlavnú úlohu má pertusický toxín, ktorý postihuje sliznice dýchacích ciest a jemné cievne kapiláry. Citlivá je na vplyvy vonkajšieho prostredia, na slnku prežíva jednu hodinu, pri teplote 60 °C  hynie v priebehu 15 minút. Je citlivá na bežne používané dezinfekčné prostriedky.


Prameň pôvodcu nákazy
je chorý človek alebo nosič. Chorý vylučuje pôvodcu 3 až 4 dni pred objavením sa klinických príznakov a najviac je infekčný v prvých dvoch týždňoch ochorenia.


Prenos ochorenia.
Ochorenie sa najčastejšie prenáša z človeka na človeka vdychovaním vzduchu kontaminovaného baktériami chorého človeka.

Čítať celý článok...
 
Výskyt divého poliovírusu typu 1 v Sýrii a riziko možného šírenia Tlačiť E-mail
Štvrtok, 31 Október 2013 14:06

Svetová zdravotnícka organizácia hlásila v druhej polovici októbra 2013 zvýšený výskyt akútnej paralytickej poliomyelitídy v provincii Deir Al Zour vo východnej časti Sýrie hraničiacej s Irakom. Doteraz bolo hlásených 22 prípadov. Prvé prípady sa vyskytli už začiatkom októbra. V desiatich prípadoch sa potvrdil výskyt divého poliovírusu typu 1. Väčšinu prípadov tvorili nezaočkované alebo nedostatočne zaočkované deti mladšie ako 2 roky.

V Sýrii sa domáce prípady poliomyelitídy nevyskytli od roku 1995. Posledný laboratórne potvrdený importovaný prípad poliomyelitídy bol hlásený v roku 1999.

Očkovanie proti poliomyelitíde je v Sýrii povinné od roku 1964. Zaočkovanosť detí proti poliomyelitíde sa do roku 2010 pohybovala nad 90 %.  Odvtedy však výrazne poklesla.

Čítať celý článok...
 
Správa z mimoriadnej kontroly označovania výživových doplnkov Tlačiť E-mail
Štvrtok, 31 Október 2013 10:59

Správa z mimoriadnej kontroly označovania výživových doplnkov (pdf)new_okto2013_072

 
Výsledky mimoriadnej cielenej kontroly zameranej na dodržiavanie hygienických požiadaviek v ubytovacích zariadeniach pre deti a mládež v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Streda, 30 Október 2013 10:10

Výsledky mimoriadnej cielenej kontroly zameranej na dodržiavanie hygienických požiadaviek v ubytovacích zariadeniach pre deti a mládež v Slovenskej republike (pdf)

 
Úrad získal osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj Tlačiť E-mail
Utorok, 22 Október 2013 14:05

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“) získal dňa 14. októbra 2013 osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Osvedčenie o spôsobilosti vykonávať výskum a vývoj bolo úradu vydané na základe splnenia zákonom daných podmienok s platnosťou na obdobie šiestich rokov. Na základe uvedeného osvedčenia získal úrad oprávnenie uchádzať sa o finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu na riešenie projektov výskumu a vývoja, ako aj možnosť žiadať o finančnú podporu pri riešení projektov výskumu a vývoja všetky domáce a zahraničné grantové inštitúcie.

 
Správne stravovanie Tlačiť E-mail
Piatok, 18 Október 2013 14:51

Správne stravovanie (pdf)

 
Nebezpečné kozmetické výrobky 14.10.2013 Tlačiť E-mail
Streda, 16 Október 2013 08:21

TASR, SITA

Bratislava, 14. 10. 2013


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné  orgány v Nemecku a v Taliansku.Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. 1308/ 13

názov: mydlo na ruky „Nickelodeon“

značka: Delkam Group

výrobná dávka/typ/čiarový kód: 73550001531000000150

krajina pôvodu: Grécko

výrobca: Sambro International Ltd., Dumers Lane, BL9 9UR Bury, United Kingdom

popis: tekuté mydlo v oválnej fľaške s pumpičkou s obrázkom „ Sponge Bob“, viď obrázok

Čítať celý článok...
 
Správa z uskutočnených kontrol v prevádzkach s výrobou a predajom nebalenej zmrzliny počas letnej sezóny 2013 v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Utorok, 15 Október 2013 12:26

zmrzlina2Správa z uskutočnených kontrol v prevádzkach s výrobou a predajom nebalenej zmrzliny počas letnej sezóny 2013 v Slovenskej republike (pdf)

 
Užitočné informácie o chrípke Tlačiť E-mail
Streda, 02 Október 2013 10:58

chripkaChrípkové sezóna začína v októbri daného roka a trvá až do apríla nasledujúceho roka. Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2-4 týždňov od prvých príznakov.

 

Je chrípka vážne ochorenie?

Pre väčšinu ľudí je vírus chrípky iba nepríjemná skúsenosť, ale v niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca) môžu spôsobiť až ohrozenie života.

Čítať celý článok...
 
Výskyt divého poliovírusu typ 1 v Izraeli a riziko možného šírenia Tlačiť E-mail
Pondelok, 30 September 2013 13:14

Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) a Európske centrum pre kontrolu prenosných ochorení (ECDC) upozorňujú na riziko šírenia divého poliovírusu typ 1 z Izraela do iných krajín. Od začiatku februára do konca augusta 2013 bol z 91 vzoriek odpadových vôd z 27 odberových miest v južnej a strednej časti Izraela izolovaný divý poliovírus typ 1. Vírus bol izolovaný tiež zo vzoriek stolíc od 42 osôb, u ktorých neboli prítomné príznaky paralytickej poliomyelitídy. Podrobné informácie o týchto nosičoch nie sú zatiaľ k dispozícii, ale väčšina z nich bola údajne zaočkovaná parenterálnou inaktivovanou vakcínou (IPV) v súlade s izraelskými národnými odporúčaniami. Divý poliovírus bol zistený aj zo vzoriek odpadových vôd na západe krajiny v oblasti Gazy. Od roku 1988 sa v Izraeli nezaznamenal domáci prenos divého poliovírusu. Zistilo sa, že detekovaný kmeň divého poliovírusu je príbuzný s poliovírusmi cirkulujúcimi v Pakistane a vírusom, ktorý sa zistil v roku 2012 v odpadových vodách v Káhire, v Egypte. V auguste 2013 bola v Izraeli vykonaná celonárodná očkovacia kampaň bivalentnou orálnou polioviacínou OPV 1 a OPV 3 zameraná na 0 – 9 ročné deti. Izrael do roku 1990 používal v imunizačnej schéme OPV vakcínu, v rokoch 1990 – 2004 uplatňovali OPV s IPV. Od roku 2005 bola používaná len IPV.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Dopredu > Koniec >>

Stránka 51 z 66