Kto je prítomný

Máme online 222 hostí 

Štatistika

Členovia : 4
Článkov : 2121
Počet zobrazení obsahu : 8861546

Leták - Zdravý tanier

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - deti

Reklamný prúžok

Ako sa chrániť pred kliešťom - verejnosť

Reklamný prúžok

SAR PES TE ARAKHEL LE KLIEŠŤOSTAR

Reklamný prúžok

SAR TE NA CHUDEL E CHRIPKA

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - október

Reklamný prúžok

Leták - Hemoragická horúčka Ebola - september

Reklamný prúžok

Bezpečný návrat domov

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Dotazníky a tlačivá

Kalendár

posledný mesiac júl 2018 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 26 1
week 27 2 3 4 5 6 7 8
week 28 9 10 11 12 13 14 15
week 29 16 17 18 19 20 21 22
week 30 23 24 25 26 27 28 29
week 31 30 31

Očkovací kalendár na rok 2018

Reklamný prúžok

Akrylamid v potravinách

Reklamný prúžok

Výživovo-pohybové koleso

Reklamný prúžok

Leták - Ako predísť chrípke

Reklamný prúžok

Osýpky sú vážne ochorenie

Reklamný prúžok

Leták - Syfilis

Reklamný prúžok

Leták - Päť zásad pre bezpečnejšie potraviny

Reklamný prúžok

Leták "Pre Vaše zdravie, pre Vás"

Reklamný prúžok

Úrad verejného zdravotníctva SR jeho činnosti a aktivity

Reklamný prúžok

Leták - Diabetes mellitus alebo cukrovka

Reklamný prúžok

Leták - Kúpte sa pri bazéne zdravšie

Reklamný prúžok

Leták - Dýchajme zdravý vzduch

Reklamný prúžok
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
ÚVZ SR: Svetový deň zdravia - poradenstvo v oblasti zdravého životného štýlu, prevencia nadváhy a obezity Tlačiť E-mail
Štvrtok, 05 Apríl 2018 15:05

dietSvetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 7. apríl za Svetový deň zdravia a tento rok si WHO pripomína 70. výročie svojho vzniku. Za prioritnú tému si zvolili „zdravie pre všetkých“ s dôrazom, aby každý mal prístup k zdravotnej starostlivosti a zdravotníckym službám v zmysle univerzálneho pokrytia zdravotnou starostlivosťou.


Vzhľadom na vecnú pôsobnosť úradov verejného zdravotníctva v SR, ktorá je orientovaná na prevenciu a ochranu zdravia občanov, vnímame univerzálny prístup k zdravotníckym službám aj ako prístup občanov k prevencii a podpore zdravie. Z tohto dôvodu sa aj úrady verejného zdravotníctva v SR pripájajú sa k oslave Svetového dňa zdravia a za prioritnú oblasť si zvolili „prevenciu nadváhy a obezity“
.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Nebezpečné kozmetické výrobky 3.4.2018 Tlačiť E-mail
Utorok, 03 Apríl 2018 12:29

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Holandsku, Litve, Grécku, Estónsku, Nemecku a v Taliansku.
 

Ide o nasledujúce výrobky:


1. hlásenie č. 483/18

názov: Eeltsokken/calluses socks  – ponožky proti stvrdnutej pokožke

značka: Kriudvat

výrobná dávka: 7069, čiarový kód: 8717333926137

krajina pôvodu: Čína

výrobca: Guangzhou Meiya Cosmetics Co. Ltd, No.188 Xiusheng Road, Renhe Town, Baiyun District, Guangzhou, Guangdong,People's Republic of China

popis: 2 x 25 g, ponožky s gélom proti stvrdnutej pokožke, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
Nebezpečné kozmetické výrobky 27.3.2018 Tlačiť E-mail
Štvrtok, 29 Marec 2018 09:10

Logo_RAPEXÚrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku a v Českej republike.

 

Ide o nasledujúce výrobky:

 

1. hlásenie č. 438/18

názov: Dark Brown  – farba na tetovanie

značka: INTENZE

výrobná dávka: LOT SS251, batch: RX49IMX40, MHD: 02.2022

krajina pôvodu: USA

výrobca: US Distribution by INTENZE Products. Inc., 215 RT 17 S, Rochelle Park, NJ 07662, United States

popis: 29 ml, plastová fľaška, viď obrázky

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Výsledky zaočkovanosti detskej populácie v Slovenskej republike Tlačiť E-mail
Streda, 28 Marec 2018 13:18

vaccinationOčkovanie patrí medzi najefektívnejšie preventívne opatrenia pre jednotlivca ako aj pre spoločnosť, vďaka ktorému môžeme predchádzať vybraným prenosným ochoreniam.

Účinnosť očkovania je vo svete i v Slovenskej republike dokázaná ústupom až vymiznutím ochorení, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Pravidelné povinné očkovanie detí sa v Slovenskej republike vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára na rok 2018, ktorý bol vypracovaný v súlade s § 5 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v súlade s vyhláškou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.


Povinné očkovanie plne hradia zdravotné poisťovne a vykonáva sa v záujme zdravia dieťaťa v rámci špecifickej preventívnej starostlivosti. „V minulosti bola na Slovensku úroveň zaočkovanosti detskej populácie na úrovni 98 až 99 percent a patrili sme medzi krajiny s najvyššou úrovňou zaočkovanosti“, hovorí Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Radíme, ako správne uskladniť potraviny Tlačiť E-mail
Streda, 28 Marec 2018 12:36

breakfastAk si chcete vychutnať veľkonočné dobroty, dbajte na výber kvalitných potravín, ale aj na správne balenie a skladovanie jedál. Poznáte základné zásady? 


K najtradičnejším veľkonočným pochúťkam patrí šunka, klobásy, údené mäso, vajíčka i rôzne zákusky a koláče. Nie všetky dobroty sa zjedia naraz, je dobré vedieť, ako môžete správne zabaliť a uskladniť zvyšky.


Prísne testy na plasty 

Jedným z najpopulárnejších obalov v domácnosti sú plastové nádoby. Môžete do nich zabaliť rôzne typy potravín za rôznych podmienok, výrobca garantuje účel použitia. ,,Všetky plastové materiály a predmety sa pred použitím testujú na konkrétne podmienky podľa štandardných postupov, takže sú zdravotne bezpečné. Pri testovaní sa pritom zohľadňujú najhoršie podmienky, ktoré môžu v bežnej praxi nastať, konkrétne použitie testovaného materiálu a predmetu aj to, či sa bude používať jednorazovo alebo opakovane. Plastové obaly sa testujú na rôzne typy potravín – kyslé, mlieko a mliečne výrobky, suché i tukové a sleduje sa čas i teplota testovania. Prečítajte si vždy písomnú inštrukciu o správnom používaní plastového obalu a rešpektujte odporúčania výrobcu. Správnym používaním sa ochránite pred možnou migráciou chemických látok,“ radí Ing. Milada Syčová, vedúca Národného referenčného centra pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade.

Čítať celý článok...
 
Svetový deň vody 2018 – Výsledky analýz ÚVZ SR Tlačiť E-mail
Pondelok, 26 Marec 2018 13:09

vyhodnotenie2017Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri príležitosti Svetového dňa vody poskytol dňa 21. marca 2018 verejnosti bezplatné laboratórne vyšetrenie vzoriek vody z individuálnych vodných zdrojov (studní) vo vybraných ukazovateľoch dusičnany a dusitany. Dusičnany a dusitany sú najčastejšie prekračovanými chemickými ukazovateľmi v pitnej vode z individuálnych zdrojov (studní) a zo zdravotného hľadiska ich prekročenie nie je bezpečné (najmä pre malé deti).

Nevyhovujúce výsledky analyzovaných ukazovateľov sú označené červenou farbou. Z celkového počtu 317 analyzovaných vzoriek nevyhovelo požiadavkám limitných hodnôt, ktoré sú definované vyhláškou MZ SR č. 247/2017 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou v ukazovateli dusičnany 74 vzoriek a v ukazovateli dusitany 3 vzorky.

 

Čítať celý článok...
 
Informácia o nevyhovujúcom výrobku – Vysoký obsah kyanovodíka v jadrách marhúľ v surovine z Uzbekistanu, cez Turecko Tlačiť E-mail
Utorok, 20 Marec 2018 16:25

Dňa 16. 3. 2018 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Rýchlym výstražným systémom pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané následné oznámenie (fup8) k varovnému oznámeniu č. 2018.0334 – vysoký obsah kyanovodíka v jadrách marhúľ v surovine z Uzbekistanu, cez Turecko: marhuľové jadrá, označenie na produkte Bittere Abrikozenpitten; ochodná značka: Superfoodz; iné označenia: BL 104-7, 104-7-7, 104-7-5; dátum spotreby: 10/05/2019; výrobca: HNF Foods Ltd. (UK).

Čítať celý článok...
 
Informácia o výskyte škodlivých výrobkov – výživové doplnky značky Falcon Labs Tlačiť E-mail
Piatok, 16 Marec 2018 15:04

oxyburnpro_sDňa 12. 3. 2018 bolo Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky prostredníctvom Rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá (RASFF) zaslané oznámenie, ktoré do AAC systému (systém administratívnej pomoci a spolupráce (Administrative Assistance and Cooperation System)) vložilo Írsko. Oznámenie sa týka nepovolených zložiek – methasterone a 1,3-dimethylamylamine (DMAA) vo výživových doplnkoch značky Falcon Labs: OXYBURNPRO, SEPERCLEN, SUPERDRIVE, v prípade ktorých nie je známy ich výrobca.

Food Safety Authority (FSA) v Írsku analyzoval viacero výrobkov značky Falcon Labs, pričom vo výrobkoch Falcon Labs OXYBURNPRO, Falcon Labs SEPERCLEN bol zistený 1,3-dimethylamylamine (DMAA) a vo výrobku Falcon Labs SUPERDRIVE bol zistený methasterone. FSA zároveň vyjadril pochybnosti k bezpečnosti výrobkov značky Falcon Labs pre konzumentov a varovanie pre spotrebiteľov publikoval aj na svojej webovej stránke dňa 8.3.2018, kde sa uvádza, že výrobky značky Falcon Labs môžu pre prítomnosť ilegálnych steroidov a stimulantov predstavovať vážne zdravotné riziko pre konzumentov. Írsko o týchto svojich zisteniach informovalo prostredníctvom systému AAC všetky členské štáty EÚ.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Aktivity regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR počas Svetového dňa vody 2018 Tlačiť E-mail
Štvrtok, 15 Marec 2018 09:13

img_3247

Foto: zdroj ÚVZ SR

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Svetový deň vody 2018 - bezplatné laboratórne vyšetrenie a konzultácie k vode zo studní dňa 21. marca 2018 Tlačiť E-mail
Utorok, 13 Marec 2018 15:46

sdv2018“Príroda pre voduje posolstvo Svetového dňa vody 2018. Pri tejto príležitosti bude Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v stredu dňa 21. marca 2018 realizovať pre širokú verejnosť bezplatné rozbory vody zo studní a konzultácie s odborníkmi v oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody.


Laboratórna analýza

Dusičnany a dusitany sú najčastejšie prekračovanými chemickými ukazovateľmi v pitnej vode z individuálnych zdrojov (studní) a zo zdravotného hľadiska ich prekročenie nie je bezpečné (najmä pre malé deti). Pitná voda musí byť zdravotne bezpečná, t.j. jej krátkodobé ani dlhodobé používanie nesmie ohroziť zdravie ľudí. Jej kvalita sa posudzuje z hľadiska fyzikálneho, chemického, mikrobiologického a biologického.

Čítať celý článok...
 
ÚVZ SR: Spoločne so stredoškolákmi zmapujeme ich životný štýl Tlačiť E-mail
Utorok, 13 Marec 2018 14:45

controlZákladné ukazovatele zdravotného stavu, fyzickú zdatnosť, držanie tela, ale aj stravovacie návyky, pohybové aktivity a životný štýl troch tisícok prvákov z gymnázií a stredných odborných škôl na Slovensku zmapujú odborníci z 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR. Prvá časť prieskumu sa uskutoční od 19. marca 2018 do 1. júna 2018, druhá časť sa zrealizuje v školskom roku 2019/2020, keď budú študenti tretiaci.


Prieskum vychádza z úloh Národného akčného plánu pre podporu pohybovej aktivity na roky 2017-2020, ktorý prijala vláda v máji 2017. Výsledky prieskumu u študentov pomôžu tvorcom národných a regionálnych politík nájsť spôsoby a možnosti ako podporovať deti a mládež v tom, aby sa pravidelne venovali pohybu“ informuje Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Ako jeden z najdôležitejších faktorov zdravia, fyzická aktivita nám pomáha lepšie prekrviť celý organizmus, zlepšiť prácu srdca, udržiavať normálnu hmotnosť, upraviť pomer dobrého a zlého cholesterolu, zlepšiť hustotu a silu kostí, termoreguláciu organizmu, štruktúru a funkcie väzív, šliach a chrupaviek, ďalej látkovú premenu, udržiavať normálne hodnoty krvného tlaku a znižovať pravdepodobnosť srdcovo-cievnych ochorení.

Čítať celý článok...
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 6 z 49